Tym razem Akademia Melomana odwoła się do wyobraźni słuchaczy – wspomaganej bajkowymi ilustracjami prezentowanymi na dużym ekranie. Podczas tego koncertu każdy z widzów – młody, starszy i średni – będzie mógł przenieść się na chwilę do świata bajek, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
Bajkę o wiedźmie Batucie i o zaginionej Nutce, którą zgubiła królewna Melodia, poznamy w sugestywnej interpretacji znakomitej Beaty Młynarczyk, do niedawna wicedyrektor Filharmonii Częstochowskiej i od niemal zawsze jednej z najlepszych, utalentowanych prelegentek/konferansjerów koncertów. Nie zabraknie również akcji – bowiem dzielne Smyki wspólnie z publicznością postarają się odzyskać Nutkę, by z jej pomocą dostać się do zaczarowanego Ogrodu Harmonii, gdzie rządzi dobra królowa Melodia.
Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi znany już u nas francuski dyrygent, obecnie dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej Nouvelle Europe w Paryżu – Nicolas Krauze.
W przerwie koncertu zaprosimy publiczność na wernisaż. W foyer na pierwszym piętrze zaprezentujemy prace malarskie Lidii Domagały, artystki z Zielonej Góry. Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja rzeźb Grzegorza Sitka.
Natomiast foyer III poziomu zajmie wystawa prac malarskich Izabeli Marcinek.



NICOLAS KRAUZE
Dyrygent urodzony we Francji w 1974; studiował grę na skrzypcach i dyrygenturę w Stanach Zjednoczonych, Francji i Rosji. Dyrygował takimi orkiestrami, jak: Orchestre et Opéra National de Montpellier Languedoc-Roussillon, Orchestre et Opéra Avignon-Provence, Orchestre National d’Île de France, Orchestre National de Lorraine, Wiener Concert-Verein, Lecce Symphony Orchestra, oraz polskimi orkiestrami symfonicznymi m.in. ze Szczecina, Kielc czy Białegostoku.
Jest naczelnym dyrygentem i dyrektorem artystycznym orkiestry kameralnej Nouvelle Europe w Paryżu, z którą wystąpił na ponad 300 koncertach. W sezonie 2013-2014 jest gościnnym dyrygentem orkiestry Almaty Symphony Orchestra z Kazachstanu. Współpracował z takimi solistami, jak: François-René Duchâble, Lise de la Salle, Sergeï Nakariakov, Henri Demarquette, Tatjana Vassilieva, Nemanja Radulovic, Gérard Caussé, Alexandra Soumm, Svetlin Roussev, David Grimal, Nicolas Dautricourt, Jean-François Zygel, Sandor Javorkaï, Yan Levionnois, Dimitri Maslennikov, Rachel Kolly d’Alba, Maja Bogdanovic, Romain Leleu, Marc Laforet, Oscar Bohorquez, François Dumont, Krzysztof Jakowicz, Bruno Fontaine, Marat Bisengaliev and Denis Kozhukhin.
Dyrygował również orkiestrą podczas przedstawień operowych, wśród których można wymienić Fausta Gounoda, Aidę Verdiego, Napój miłosny Donizettiego. Jego trasy koncertowe w sezonie 2013-14 wiodą m.in. przez Afrykę Południową, Europę i Azję.


BEATA MŁYNARCZYK
Ukończyła studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 1998 prowadzi cykl koncertów dla młodzieży w Filharmonii Częstochowskiej, w której do października ub.r. była dyrektorem. Z jej inicjatywy w Filharmonii Częstochowskiej zaistniał nowy autorski projekt edukacyjny „Szkoła na Parnasie” oraz z sukcesem odnowiono cykl Niedzielnych Poranków Symfonicznych dla dzieci. Jako prelegent koncertów muzyki poważnej brała udział w: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, Festiwalu Kompozytorów Śląskich w Opolu, Festiwalu Wiolinistycznym im. B. Hubermana, Częstochowskich Spotkaniach Gitarowych, Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Kłodzku, Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat, koncertach symfonicznych w Filharmonii Częstochowskiej. Od 1999 działa w Zarządzie Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie, współorganizującego: Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej Kameralistyka Fortepianowa, Festiwal Muzyki Kameralnej, Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej Konfrontacje, Akordeon Wczoraj i Dziś, Dni Muzyki Organowej. Uhonorowana została Nagrodą II stopnia Prezydenta Miasta Częstochowy Dla Nauczycieli i Dyrektorów Szkół, odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury, srebrnym Laurem Umiejętności i Kompetencji przyznanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo Handlową. Dwukrotnie była nominowana do tytułu Regionalnego Mistrza Mowy Polskiej.



powrót do strony głównej