4 grudnia 2014, czwartek, g. 18.00, Sala Koncertowa
MIKOŁAJKI W FILHARMONII
WIELKA PODRÓŻ KRÓLEWNY MELODII
Symfoniczna bajka muzyczna dla małych i dużych słuchaczy.
Będzie to dalsza część, ale zupełnie nowych przygód Królewny Melodii, którą najmłodsi słuchacze poznali w ubiegłym roku. Ktokolwiek nie dotarł wówczas do Filharmonii, może żałować, ale nie musi się martwić akcją, bowiem historia powiązana jest tylko postacią głównej bohaterki.
Tym razem Królewna – zgodnie z rodzinną tradycją – wybierze się w podróż, by poznając utwory z różnych krajów, utrzymane w różnych rytmach, tempach i nastrojach, dowiedzieć się, co w muzyce jest najważniejsze.
W owe muzyczne wojaże udamy się wraz z Beatą Młynarczyk, autorką bajki i jednocześnie narratorką, przy dźwiękach pięknych, stosownie dobranych do sytuacji melodii w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej, pod wodzą młodego, lecz już doświadczonego dyrygenta Macieja Tomasiewicza, wspomagając wyobraźnię bajkowymi slajdami.
MACIEJ TOMASIEWICZ
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył studia I stopnia na kierunku: Kompozycja i Teoria Muzyki oraz studia I i II stopnia z oceną celującą w dyscyplinie artystycznej: dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie dra hab. Szymona Bywalca, pod którego okiem kształci się także na studiach doktoranckich. Uczestniczył w Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim prowadzonym przez Michaela Dittricha w Budapeszcie, gdzie w drodze konkursu otrzymał II nagrodę. Uczestniczył także w kursach prowadzonych m.in. przez Gabriela Chmurę, Larrego Livingstona. Współpracował również z Jackiem Kaspszykiem jako II dyrygent podczas wykonania Das Klagende Lied G. Mahlera z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Asystował Michałowi Klauzie podczas przygotowań spektaklu operowego Don Giovanni W. A. Mozarta z udziałem studentów uczelni muzycznych z Katowic, Louisville oraz Ostrawy. Współpracował jako asystent dyrygenta z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie przygotowywał premierę Strasznego dworu St. Moniuszki w reżyserii Krystyny Jandy. Dotychczas prowadził koncerty m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Muzyki Nowej, Gliwicką Orkiestrą Kameralną, Silesian Art Collective. Współpracował jako skrzypek i dyrygent z Orkiestrą Kameralną „Archetti”. Pełniąc rolę dyrygenta-asystenta, wystąpił z Szymonem Bywalcem oraz NOSPR w utworze D. Przybylskiego – Katabasis, co zostało zarejestrowane na płycie pt: Szaleństwo koncertowania wydanej z czasopismem Twoja muza. Ponadto został wyłoniony przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach pierwszej edycji programu „Dyrygent-rezydent”, czego efektem była współpraca z Filharmonią Śląską w sezonie artystycznym 2013/2014. Był półfinalistą I Ogólnopolskiego Konkursu im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu.
BEATA MŁYNARCZYK
Ukończyła studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Warszawie – dyplom z wyróżnieniem. Jej praca magisterska nagrodzona została II nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich Wydziałów Teorii Muzyki i Muzykologii. Pracę zawodową rozpoczęła jako nauczyciel muzyki w szkole podstawowej. Obecnie wykłada przedmioty teoretyczne w Zespole Szkół Muzycznych i jest nauczycielem muzyki w Zespole Szkół Plastycznych im. J. Malczewskiego w Częstochowie. Jako prelegent koncertów muzyki poważnej brała udział w: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, Festiwalu Kompozytorów Śląskich w Opolu, Festiwalu Wiolinistycznym im. B. Hubermana, Częstochowskich Spotkaniach Gitarowych, Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Kłodzku, Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat, koncertach symfonicznych w Filharmonii Częstochowskiej. Od 1998 prowadzi cykl koncertów dla młodzieży w Filharmonii Częstochowskiej, w której do października br. była dyrektorem. Z jej inicjatywy w Filharmonii Częstochowskiej zaistniał nowy autorski projekt edukacyjny „Szkoła na Parnasie” oraz z sukcesem odnowiono cykl Niedzielnych Poranków Symfonicznych dla dzieci. Od 1999 działa w Zarządzie Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie, współorganizującego: Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej Kameralistyka Fortepianowa, Festiwal Muzyki Kameralnej, Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej Konfrontacje, Akordeon Wczoraj i Dziś, Dni Muzyki Organowej. Uhonorowana została Nagrodą II stopnia Prezydenta Miasta Częstochowy Dla Nauczycieli i Dyrektorów Szkół, odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury, srebrnym Laurem Umiejętności i Kompetencji przyznanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo Handlową. Dwukrotnie była nominowana do tytułu Regionalnego Mistrza Mowy Polskiej.
powrót do strony głównej
|