4 listopada 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa
PRZEBOJE NAT KING COLE’A
MACIEJ MIECZNIKOWSKI śpiew, gitara
KRZYSIA GÓRNIAK gitara
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MACIEJ TARNOWSKI dyrygent
W programie:
Smile,
Answer Me,
Friendship,
Emotions,
L.O.V.E,
A Blossom Fell,
Mona Lisa,
Route 66,
Georgia on My Mind,
Stardust,
Never Let Me Go,
Walking’ My Baby,
When I Fall in Love,
Boulevard of Broken Dreams,
Unforgettable
kup bilet on-line
W 2015 minęło pół wieku od śmierci wybitnego piosenkarza i pianisty jazzowego – Nata King Cole’a. Maciej Miecznikowski i Krzysia Górniak uznali tę datę za doskonałą okazję do przypomnienia najbardziej znanych piosenek Kinga. W ten sposób powstały aranżacje na dwie gitary i wokal takich przebojów, jak: Mona Lisa, Route 66, Unforgettable, L-o-v-e, Smile i innych, które usłyszymy również podczas dzisiejszego koncertu. Maciej Miecznikowski – artysta obdarzony basowym głosem, który szczególnie pięknie brzmi w repertuarze romantycznym, oraz Krzysia Górniak, znana gitarzystka jazzowa - to tandem, który oprócz pięknych brzmień, zapewnia wielkie emocje i duchowe uniesienia. Maciej Miecznikowski znany jest również z doskonałego prowadzenia koncertów; jego wdzięk sceniczny, poczucie humoru i umiejętność nawiązania kontaktu z publicznością – nie mają sobie równych. Zresztą wiele osób na pewno pamięta artystę choćby z oratorium Tu es Petrus. Połączenie tych dwóch osobowości i różnych temperamentów gwarantuje niezapomniane show pełne przepięknej muzyki.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Maciej Tarnowski- bardzo zdolny, młody dyrygent, który w ubiegłym sezonie objął funkcję asystenta dyrygenta Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej.
MACIEJ MIECZNIKOWSKI
Laureat wielu nagród i wyróżnień muzycznych. Brał udział w dziesiątkach różnorodnych projektów muzycznych – często uzyskujących status złotych, platynowych i diamentowych wydawnictw płytowych oraz koncertów, w tym m.in.: oratorium Siedem pieśni Marii Zbigniewa Książka i Bartłomieja Gliniaka, Flower Power, Nasza Niepodległa, tanga Astora Piazzolli z kwintetem New Tango Bridge czy Czarodzieje - jazzujący album z piosenkami Agnieszki Osieckiej i Andrzeja Zielińskiego. Jest też znany z nagrywania piosenek i bajek dla dzieci, w tym także po kaszubsku. Użyczył swojego głosu postaciom z filmów rysunkowych w polskich wersjach językowych – Happy wkręt oraz Madagaskar 2. Prowadzenie cieszącego się dużą popularnością show muzycznego Tak to leciało! przyniosło mu wielokrotne nominacje do Telekamer i Wiktorów. Po 12 latach występów z rozrywkową formacją Leszcze rozpoczął pracę nad swoją solową płytą.
Autorski album pt. Będzie z nami dobrze miał premierę w 2014 roku. W czerwcu 2015 ukazała się kolejna płyta – Tribute to Nat King Cole, nagrana w duecie z jazzową gitarzystką Krzysią Górniak i z towarzyszeniem Atom String Quartet. Wraz z Olgą Szomańską, aktorką i wokalistką, przygotowuje też projekt muzyczny pt. To jednak miłość, częściowo w oparciu o największe przeboje z oratoriów Zbigniewa Książka i Piotra Rubika.
Udziela się społecznie – jest m.in. współzałożycielem Fundacji WIEMY CO JEMY Nauka i Edukacja Społeczna dla Zdrowia, promującej badania naukowe w dziedzinie wpływu stylu życia, w tym odżywiania, na zdrowie.
Coraz częściej realizuje się jako aktor: z Emilianem Kamińskim i Olafem Lubaszenką gra w reżyserowanym przez Krzysztofa Jasińskiego słynnym spektaklu pt. Kolacja na cztery ręce, w ramach koprodukcji Teatru Kamienica w Warszawie i Teatru Stu w Krakowie (premiera podczas XX Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach).
KRZYSIA GÓRNIAK
Urodzona w Olsztynie kompozytorka, producentka, aranżerka, „najciekawsza gitarowa jazzwoman w Polsce” (Jazz Forum 7-8/2006), grająca na gitarze elektrycznej. Od wielu lat koncertuje na scenach festiwalowych i klubowych w Polsce i za granicą. Jej sposób grania to połączenie wirtuozerii z subtelną kobiecością, odnajduje się w wielu stylach muzycznych, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego i Sztuki Dramatycznej w Grazu (Austria) w klasie gitary jazzowej. Uczestniczyła w lekcjach i warsztatach z takimi muzykami, jak m.in: Wayne Brasel, Wynton Marsalis, Mike Stern, Karl Ratzer, Susanne Weinert, John Abercrombie, Christian Rover, Garison Fewell, Bob Mintzer, Ron McClure, Billy Hart, Adam Nussbaum, Clarke Fischer, Alan Jones. Wydała 5 płyt, których była kompozytorką, aranżerką i producentką: Tales (2002), Ultra (2004), Garden of Love (2008) Emotions (2008), Feelings (2012). Obecnie gra w wielu projektach (współpraca m.in. z: Maciej Miecznikowski – wokal, Evangelos
Tzimkas – gitara basowa (Grecja), Paweł Pańta – kontarbas, Wojciech Goglewski – piano, Artur Lipiński, Adam Lewandowski – perkusja, Zdzisław Kalinowski – piano, Michał Grott – gitara basowa, Filip Sojka – gitara basowa, Arek Nawrocki – piano, Krzysztof Scierański – gitara basowa, Wojtek Pilichowski – gitara basowa, Kuba Badach – wokal). Kompozycja artystki Blue z płyty Ultra znalazła się w finale konkursu kompozytorskiego International Songwriting Competition 2005, gdzie jurorami są m.in.: Tom Waits, Joss Stone, Sonny Rollins, Macy Gray, John Scofield czy Steve Vai, a na 15 tys. zgłoszeń do finału przeszło tylko 12 piosenek.
MACIEJ TARNOWSKI
W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry – początkowo na fortepianie, później na klarnecie. Studiował w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu Arkadiusza Adamskiego oraz na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Antoniego Wita. Jako klarnecista współpracował z takimi dyrygentami, jak: Gabriel Chmura, Krzysztof Penderecki, Michał Klauza, Larry Livingston, Piotr Sułkowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Marek Moś, Jan Wincenty Hawel, Szymon Bywalec. Jest laureatem I miejsca w Makroregionalnym Konkursie Instrumentów Dętych w Lublinie (2004) i finalistą XVI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi (2007). W 2002 brał udział jako solista w uroczystym koncercie z okazji jubileuszu 70-lecia urodzin Wojciecha Kilara w Filharmonii Krakowskiej (m. in. koncertowe prawykonanie tematu z filmu Pianista). W 2010 założył orkiestrę symfoniczną Sinfonia Speranza składającą się z absolwentów i studentów wyższych uczelni muzycznych, z którą nagrał płytę Etnofonie Kurpiowskie w studiu S1 Polskiego Radia w Warszawie, nominowaną do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. W kwietniu 2011 w Kościele p.w. Św. Krzyża w Warszawie Orkiestra, Chór Politechniki Warszawskiej oraz soliści Uniwersytetu Muzycznego wykonali pod jego kierownictwem Requiem d-moll KV 626 W. A. Mozarta. Natomiast w sierpniu na zaproszenie Muzeum Powstania Warszawskiego Sinfonia Speranza wraz ze swoim dyrygentem współtworzyła obchody 67. rocznicy Powstania Warszawskiego. Z krakowską orkiestrą kameralną Forum Sinfonia odbył w 2012 trzytygodniowe tournée po Stanach Zjednoczonych, podczas którego dyrygował m. in. operą Gian Carla Menottiego Amahl and the Night Visitors. W czerwcu 2015 przygotował Chór i Orkiestrę Filharmonii Narodowej, prowadząc próby do nagrań najnowszego utworu Krzysztofa Pendereckiego Dies illa pod dyrekcją kompozytora.
W listopadzie 2015 brał udział w uroczystym koncercie pod patronatem Prezydenta RP z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. W sezonie 2014/15 objął funkcję asystenta dyrygenta Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej. Z Polską Orkiestrą Radiową dokonał archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia.
powrót
strona główna
|