4 sierpnia 2017, piątek, g. 19.00, dziedziniec koncertowy


GITAROWE PEJZAŻE

CRACOW GUITAR QUARTET w składzie:
MIŁOSZ MĄCZYŃSKI,
JOANNA BARAN,
ŁUKASZ DOBROWOLSKI
MATEUSZ PUTER


kup bilet on-line



Pełne elegancji i wdzięku renesansowe tańce dworskie, gorące brazylijskie rytmy, ekscytująca opowieść o Nocy na Łysej Górze oraz przesycone słońcem Południa fandango – w niezwykłym, intrygującym brzmieniu czterech gitar klasycznych. Zespół przywoła także prawdziwą letnią burzę. Nie ma jednak potrzeby zabierania parasoli – towarzyszyć nam bowiem będzie wspaniały wakacyjny nastrój, niezależny od pogody.

Koncert rozpoczną cztery tańce autorstwa kompozytora, organisty i teoretyka muzyki Michaela Praetoriusa. Jako pierwsze zabrzmi Bransle de la Royne, rodzaj pantomimicznej zabawy wykonywanej parami w kole lub w szeregu. Następnie usłyszymy Ballet, Courante, La Rosette oraz Courante da capo.

Włoski kompozytor Luigi Boccherini, autor aż ok. 580 kompozycji, wiele lat swojego życia spędził w Madrycie. Wpływy muzyki hiszpańskiej znalazły swoje odbicie w Kwintecie gitarowym nr 4 D-dur. Z tego dzieła w oryginale napisanego na gitarę i kwartet smyczkowy usłyszymy dwie części: Introdukcję (Grave assai) i Fandango w transkrypcji na rodowite hiszpańskie instrumenty – cztery gitary.
Za sprawą ilustracyjnej kompozycji Krajobraz kubański z deszczem przeniesiemy się w niezwykły świat brzmień sonorystycznych. Usłyszymy padające krople deszczu od pojedynczych, po burzę z piorunami i gradem. Autorem utworu jest pochodzący z Kuby jeden z największych współczesnych kompozytorów muzyki gitarowej – Leo Brouwer.

Fantazja orkiestrowa Noc na Łysej Górze Modesta Musorgskiego. Tak dzieło to opisał sam kompozytor: „Podziemny zgiełk nadnaturalnych głosów. Zjawiają się piekielne duchy, a potem sam Lucyper. Gloryfikacja Czarnoboga i czarna msza. Sabat czarownic. W kulminacyjnym punkcie sabatu dochodzą z dala dźwięki dzwonów wiejskiego kościółka, które rozpraszają duchy ciemności”. Kompozycja została dokończona przez Mikołaja Rimskiego-Korsakowa.

Trzy Tańce Brazylijskie napisane przez pochodzącego z tego kraju gitarzystę i multiinstrumentalistę Celso Machado zakończą wieczór. Pierwszy z nich to Catira, ludowy taniec, w którym pojawia się charakterystyczny wyklaskiwany i stepowany przez tancerzy schemat rytmiczny. Po nim usłyszymy liryczną i tęskną kołysankę Cirandę, a na koniec żywiołowe Frevo, widowiskowy taniec z akrobatycznymi figurami związany z brazylijskim karnawałem.



CRACOW GUITAR QUARTET
Zespół powstał w 2006 roku i – jak wskazuje nazwa – współtworzą go artyści związani z Krakowem: Miłosz Mączyński, Joanna Baran, Łukasz Dobrowolski oraz Mateusz Puter. Zespół bierze udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą, występuje na najbardziej prestiżowych festiwalach muzyki gitarowej, prowadzi lekcje mistrzowskie dla młodych wirtuozów tego instrumentu. Na swoim koncie ma nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji (w tym rejestrowany koncert w studiu Polskiego Radia). W 2009 otrzymał I nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Ile De Ré we Francji. W 2010 nakładem CM Records ukazała się płyta zespołu From Ballet to Tango, ukazującą piękno i bogactwo muzyki tanecznej od Renesansu do współczesności, od Europy po Amerykę Południową, od arcydzieł mistrzów, po pełne uroku formy oparte na muzycznym folklorze, a wszystko to w nowym intrygującym brzmieniu czterech gitar klasycznych. Płyta zyskała znakomite recenzje w polskiej i zagranicznej prasie muzycznej. Obecnie Cracow Guitar Quartet uważany jest za czołowy polski zespół muzyki gitarowej.
W 2017 kwartet zdobył Grand Prix w V International Competition for Music Teachers w Warszawie.
Zespół występował m.in. dla takich instytucji i festiwali jak:
Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Ile de Ré, Francja
Międzynarodowy Festiwal Nuits Romanes, Francja
Międzynarodowy Festiwal Akademia Gitary w Poznaniu
Międzynarodowy Festiwal - Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA +
Międzynarodowy Festiwal Gitarowy im. Czesława Droździewicza w Krynicy-Zdroju
Międzynarodowy Festiwal - Lubuskie Spotkania Gitarowe - Zielona Góra
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej - Wygiełzów-Lipowiec
Międzynarodowy Festiwal "Muzyka Świata" Polanica Zdrój
Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia”
Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie
Studio Koncertowe Polskiego Radia w Katowicach
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Muzyka Zaklęta w Drewnie - region Małopolski
Zamek w Dębnie
Teatr Miejski w Sieradzu.

strona główna

Sierpień 2017