PIĄTEK, 4 MARCA | 19:00, SALA KONCERTOWA

P. CZAJKOWSKI III Symfonia D-dur Polska op. 29
W.A. MOZART 39 Symfonia Es-dur KV 543

Bilety w cenie: normalny – 30 zł, ulgowy – 25 zł

Koncert rozpocznie Uwertura Engelberta Humperdincka niemieckiego kompozytora i pedagoga, twórcy baśni muzycznej Jaś i Małgosia. Koncert wiolonczelowy d-moll francuskiego kompozytora Édouarda Lalo wykona młoda i obiecująca wiolonczelistka Zuzanna Sosnowska. Powstał on we współpracy z wirtuozem Adolphem Fischerem w 1876 roku. Ten wymagający utwór daje soliście duże pole do popisu.

Uważamy, że muzyka jest przekazem uniwersalnym, a talent wybiega ponad wąską kategorię narodowości. Jednak w obliczu okrutnej napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę zdecydowaliśmy o czasowej rezygnacji z promowania rosyjskiej kultury podczas naszych koncertów. Ten symboliczny gest jest wyrazem naszego sprzeciwu wobec wojny oraz solidarności z narodem ukraińskim.

ZUZANNA SOSNOWSKA
Zuzanna Sosnowska to jedna z najbardziej utalentowanych polskich wiolonczelistek swojego pokolenia. Jest zwyciężczynią (I nagroda ex aequo) X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego oraz laureatką wielu nagród na konkursach międzynarodowych w Polsce, Niemczech, Austrii, we Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji, Serbii, Kanadzie i Chile.
Zuzanna koncertuje jako solistka, w duecie z hiszpańskim pianistą Magí Garcías oraz jako członek Tansman Trio i Ensemble Esperanza w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Kanadzie, Austrii, Norwegii, Holandii, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Namibii. Jako solistka regularnie występuje z czołowymi polskimi jak i zagranicznymi orkiestrami pod batutą m.in. A. Wita, T. Strugały, M. Mosia, A. Humali, M. J. Błaszczyka, J. M. Zarzyckiego czy A. Klocka. Jej koncerty transmitowane były w Programie 2 Polskiego Radia, Norddeutsche Rundfunk i Radio Nacional Espana. Artystka dokonała również nagrania archiwalnego dla Polskiego Radia z NOSPR w Katowicach pod batutą B. Akiki.
Zuzanna Sosnowska z wyróżnieniem ukończyła studia w Hochschule für Musik w Weimarze i Escuela Superior de Música Reina Sofia w Madrycie. Obecnie kontynuuje studia podyplomowe w Musikhochschule w Lubece. W 2019 i 2020 r. otrzymała nagrodę specjalną Królowej Sofii. W 2021 r. za całokształt twórczości uhonorowana została nagrodą artystyczną Marszałka Województwa Podlaskiego.

BOGDAN OLĘDZKI
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie – klasa dyrygentury symfoniczno-operowej prof., prof. Bogusława Madeya i Bohdana Wodiczki (dyplom z wyróżnieniem). Swój warsztat dyrygencki doskonalił na kursach mistrzowskich w Los Angeles (1972), Weimarze (1974) i Leningradzie (1976). Debiutował w 1974 roku, prowadząc orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Następnie został dyrygentem Operetki Warszawskiej. Od 1980 roku pracował na stanowisku II dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej. W latach 1982-84 pełnił funkcję dyrektora artystycznego i I dyrygenta Filharmonii Rzeszowskiej. Przez następne 15 lat (od roku 1984) był dyrygentem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Od 2000 roku współpracuje z Operą w Łodzi, Krakowie, Gdańsku.
W ciągu ponad 30 lat kariery dyrygenckiej wielokrotnie prowadził koncerty we wszystkich polskich filharmoniach. Ma na swoim koncie liczne występy za granicą, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Danii, Holandii, Rosji, Szkocji, a także w USA, Brazylii, Chile, Tunisie. Brał udział w renomowanych festiwalach muzycznych: Warszawska Jesień, Aspecte Salzburg oraz w Skopje, Edynburgu, Karlsruhe.
Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.
Ma w repertuarze blisko 70 oper, baletów i operetek oraz liczne utwory symfoniczne; wiele miejsca na tej liście zajmuje także muzyka współczesna. Dyrygent jest propagatorem muzyki Bogusława Schaeffera. Od 3 lat uczestniczy w Międzynarodowym Forum Pianistycznym Bieszczady bez Granic dyrygując: Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej i Lwowską Orkiestrą Kameralną Akademia oraz wybitnymi światowymi solistami.