W Kanonie Polihymnii tym razem przedstawimy pierwszy z zachowanych w całości utworów koncertowych Ludwiga van Beethovena, choć wg numeracji samego twórcy uważa się go za drugi. Będzie to Koncert fortepianowy B-dur op. 19. Jeszcze wówczas nie zabłysła w pełni gwiazda ostatniego z trójki wielkich Klasyków Wiedeńskich. Utwór pisał ledwie 24-letni kompozytor wpatrzony w poprzedzających go mistrzów: Haydna, Mozarta, mimo to pewne rysy indywidualne zapowiadające przyszły niezwykły talent odnaleźć można w II części dzieła. W Koncercie zachowana jest równowaga pomiędzy fortepianem a orkiestrą, nie ma ściśle wyodrębnianych partii solowych, jednak znakomita technika i piękny dźwięk – cechy, którymi może się poszczycić Beata Bilińska – na pewno znajdą swoje urzeczywistnienie w tym wykonaniu.
Na zakończenie wieczoru usłyszymy IV Symfonię e-moll Johannesa Brahmsa, określaną często jako elegijną ze względu na ogólny nastrój dzieła. Niemiecki muzykolog – Alfred Einstein – o tej muzycznej akcji powiedział, iż „wiedzie nas od nastroju ballady do akcentów fatalistycznej rezygnacji, do średniowiecznego tańca śmierci”. Cóż, owa dramatyczna nuta charakterystyczna jest dla całej twórczości tego romantyka...
Koncertem dyrygować będzie szef Filharmonii Świętokrzyskiej – Jacek Rogala.



BEATA BILIŃSKA
Należy do czołówki polskich pianistów. Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Po studiach przez 6 lat pełniła funkcję asystenta prof. Jasińskiego. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni. Swoje umiejętności doskonaliła również w berlińskiej Hochschule der Kunste, studiując w klasie prof. Klausa Hellwiga. Brała udział w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych artystów, m.in. Lee Kum Sing, John Perry. Korzystała również z porad artystycznych Krystiana Zimermana. Artystka występowała na wielu prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i stypendiów. W 2003 zadebiutowała w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Koncertowała w Austrii, Argentynie, Bułgarii, Czechach, Danii, Francji, Japonii, Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, USA i we Włoszech.
W swoim dorobku posiada 8 płyt, na których znalazły się nagrania muzyki Sergiusza Rachmaninowa, Fryderyka Chopina, koncerty fortepianowe Ludwiga van Beethovena, kompozycje na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku, utwory kameralne Aleksandra Tansmana oraz koncert fortepianowy Zmartwychwstanie Krzysztofa Pendereckiego nagrany wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą kompozytora.
Artystka była dwukrotnie nominowana do Paszportu Polityki oraz dwukrotnie do nagrody Fryderyk. Za swoje płyty otrzymała liczne nagrody fonograficzne, m.in.: dwukrotnie Pizzicato Supersonic Award w Luxemburgu, Joker Award przyznawaną przez belgijskie Les Crescendo, Scherzo Award w Madrycie i Musica Award w Rzymie oraz najbardziej prestiżowe wyróżnienie fonograficzne MIDEM Classical Award 2008.


JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.