W tym roku Filharmonia Świętokrzyska obchodzi 65-lecie istnienia, w związku z tym organizujemy trzy koncerty jubileuszowe, które poprowadzą dawni dyrektorzy i obecny szef naszej instytucji. W najbliższym zadyryguje Szymon Kawalla, który stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego sprawował w latach 1995 – 2001. W programie koncertu znajdują się utwory polskich kompozytorów. Wieczór rozpocznie świetna Uwertura do opery Jadwiga królowa polska, z ciekawą orkiestracją i tematami odznaczającymi się niezwykłym wdziękiem melodycznym. Następnie usłyszymy Koncert skrzypcowy Zygmunta Stojowskiego w interpretacji Agnieszki Maruchy – młodej utalentowanej skrzypaczki, zwracającej uwagę piękną, precyzyjną grą. Artystka bardzo się zaangażowała w promocję twórczości Zygmunta Stojowskiego; obecnie przygotowuje się do obrony pracy doktorskiej na temat tego niesłusznie zapomnianego polskiego kompozytora. Zygmunt Stojowski urodził się w ziemiańskiej rodzinie na Kielecczyźnie, od 1905 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Koncert na skrzypce i orkiestrę powstał w 1899 roku. Składa się z trzech części, w których skrzypce górują nad zespołem symfonicznym, zaś partie solowe obfitują w szybkie pasaże, wirtuozowskie figury i frazy pełne ekstatycznej namiętności. W drugiej części wieczoru przypomnimy poemat symfoniczny Mieczysława Karłowicza Stanisław i Anna Oświecimowie, dzieło o tragicznym losie dwojga zakochanych – brata i siostry. Koncert zakończy Etiuda Henryka Czyża – zaledwie czterominutowa, błyskotliwa miniatura z wyrazistym, rytmicznym pulsem.
AGNIESZKA MARUCHA
Solistka, kameralistka, pedagog; jest członkiem zespołów Trio Galant i Trio Ardito. Współpracuje z wieloma europejskimi renomowanymi zespołami kameralnymi. Regularnie wykłada na kursach Bosa Antica na Sardyni. W ubiegłym sezonie była koncertmistrzem zespołu Danish Chamber Players, prowadziła również klasy mistrzowskie w Chinach, Szkocji, Brunei, Włoszech i Danii.
Skrzypaczka pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie (prof. Mirosław Ławrynowicz), mistrzowskich studiów w Maastricht (prof. R. Szreder) oraz w Bernie (prof. Monika Urbaniak-Lisik). Techniki wykonawstwa barokowego zgłębiała w Schola Cantorum Basiliensis w klasie prof. Chiary Banchini. Obecnie przygotowuje się do obrony doktoratu pod kierunkiem prof. Jana Staniendy na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Jest laureatką, m.in.: I nagrody na konkursie w Elblągu, III nagrody na V Międzynarodowym Konkursie im K. Szymanowskiego w Łodzi, I nagrody na Konkursie Muzyki Kameralnej w Zakopanem, oraz II nagrody i odznaczenia fundacji „Gaudeamus" na VI Międzynarodowym Konkursie im. K. Pendereckiego w Krakowie. Dwukrotnie otrzymała nagrodę Studienpreis na konkursie Hablitzel Stifftung w Bernie. Artystka posiada bogaty dorobek fonograficzny; najnowsze nagranie, poświęcone twórczości Zygmunta Stojowskiego, zostało bardzo dobrze przyjęte przez środowisko muzyczne, otrzymało również entuzjastyczną recenzję brytyjskiego miesięcznika Gramophone. Koncertowała w większości krajów europejskich oraz Azji. Występowała z wieloma orkiestrami krajowymi, a także z Berner Symphony Orchester, Anglian Chamber Players. Jej pasją jest dziennikarstwo – od wielu lat jest korespondentką czasopisma Muzyka21.
SZYMON KAWALLA
Urodził się w Krakowie, w rodzinie posiadającej wielowiekowe tradycje muzyczne. Ukończył w Warszawie dyrygenturę u Stanisława Wisłockiego, skrzypce u Zenona Bąkowskiego i Tadeusza Wrońskiego, kompozycję u Mariana Borkowskiego i Włodzimierza Kotońskiego. Studia uzupełnił pod kierunkiem Igora Markewitscha (dyrygentura), Dawida Ojstracha (skrzypce) i Mathilde Graef (kameralistyka). Ceni sobie koncerty dla papieża Jana Pawła II w Watykanie, królowej Elżbiety w Wielkiej Brytanii, królowej Fabioli w Belgii, królowej Zofii w Hiszpanii oraz koncerty i spektakle inaugurujące działalność czołowych sal koncertowych, m.in. Auditorio Manuel de Falla w Hiszpanii, Opera House w Taegu oraz Keimyong Cultur & Art Center. Dokonał nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych dla renomowanych firm w Polsce, USA, Austrii, Wielkiej Brytanii i Korei Płd. Kierował filharmoniami i operowymi scenami w Bydgoszczy, Toruniu, Zielonej Górze, Koszalinie, Kielcach, Warszawie, Orkiestrą i Chórem Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, był także Principal Permanent Conductor w Vienna Modern Masters CD Campany w Austrii i USA. Obecnie jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Festiwalowej Orkiestry im. I. J. Paderewskiego w Warszawie, Youngnam Opera Campany w Taegu oraz stałym dyrygentem Jeju Inernational Brass Competition. Prowadzi także klasę dyrygentury na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, jest kierownikiem Katedry Muzyki i Literatury w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, wykłada na międzynarodowych kursach mistrzowskich i zasiada w jury międzynarodowych konkursów muzycznych.
wstecz
góra
|