3 czerwca 2022, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY
KANON POLIHYMNII


BENJÁMIN DOLFIN (Węgry) fagot
Laureat I nagrody 13. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MAREK WALCZAK dyrygent

S. MONIUSZKO Uwertura fantastyczna Bajka
W. A. MOZART Koncert fagotowy B-dur KV 191
G. BIZET I i II suita z opery Carmen

Bilety w cenie: normalny – 30 zł, ulgowy – 25 zł

kup bilet on-line




Koncert rozpocznie uwertura fantastyczna Bajka St. Moniuszki. To historia opowiedziana dźwiękami, bez słów. Kompozytor wskazał jedynie na nastroje i charakter "opisywanych" muzyką zdarzeń - od lirycznych po dramatyczne, od pełnych humoru po niepokojące i tajemnicze. Podtytuł „Conte d’hiver” mówi niewiele, to opowieść zimowa. A zatem jak potoczy się historia „dawno, dawno temu za górami, za lasami…”, zależy od melomanów. W przepięknym, trzyczęściowym Koncercie fagotowym W.A. Mozarta zaprezentuje się Benjamin Dolfin - Laureat I nagrody 13. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka z 2021 r. Na zakończenie wieczoru Orkiestra Symfoniczna wykona hit wszech czasów – I i II Suitę z opery Carmen mistrza Georgesa Bizeta. Nad całością czuwać będzie Marek Walczak – student Akademii Muzycznej w Łodzi - dla którego będzie to koncert dyplomowy.


BENJÁMIN DOLFIN
Urodził się w 1998 roku w Budapeszcie na Węgrzech. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat, na fagocie mając lat 9. W latach 2009, 2012 i 2015 zdobył I nagrodę w Narodowym Konkursie Fagotów Węgier. W 2013 roku rozpoczął naukę w Liceum Muzycznym im. Szenta Istvána Király'ego w Budapeszcie na kierunku fagot główny u György’a Keszlera oraz Hartensteina Istvána. W 2014 roku zdobył IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych w Padwie we Włoszech, a w 2016 roku I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chieri we Włoszech. W 2017 roku brał udział w Muri Masterclass ze Stefano Canuti, Matthiasem Raczem, Klausem Thunemannem oraz wziął udział w koncercie „Side by side” Królewskiej Orkiestry Concertgebouw w Pałacu Sztuki w Budapeszcie. W latach 2017-2018 studiował w Akademii Muzycznej im. Liszta Ferenca w Budapeszcie u György Lakatosa i Istvána Hartensteina. Od 2018 roku jest studentem Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover u prof. Bence Bogányi. W 2018 roku brał udział w Crusell Music Festival w Uusikaupunki (Finlandia). W 2019 roku zdobył IV nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Fagotowym w Brnie. Został przyjęty do I etapu 68. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium. W 2021 zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka, a na początku 2022 roku wygrał „Hermann-Levi-Akademie” Bayerische Staatsoper w Monachium.


MAREK WALCZAK
Dyrygent, flecista i pedagog urodzony w 1995 roku w Łodzi. Aktualnie jest studentem drugiego roku studiów magisterskich na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie dr hab. Marcina Wolniewskiego. Ukończył również studia drugiego stopnia w klasie fletu dr hab. Katarzyny Przybylskiej w łódzkiej uczelni. Od 2020 roku prowadzi działalność dydaktyczną w zakresie nauczania przedmiotów teoretycznych w szkołach muzycznych w Łodzi, Zgierzu i Skierniewicach. Podczas swojej muzycznej edukacji brał udział i był laureatem konkursów fletowych oraz uczestniczył w wielu koncertach, zarówno jako instrumentalista, dyrygent oraz chórzysta. Występował pod batutą takich dyrygentów jak Tadeusz Wojciechowski, Andrzej Straszyński, Jerzy Swoboda, Marcin Wolniewski, Grzegorz Wierus czy Dawid Ber. Brał udział w dyrygenckich kursach mistrzowskich, które prowadzili: Vladimir Kiradjiev, Wojciech Michniewski, Tomasz Bugaj, Rafał Jacek Delekta, Mieczysław Gawroński. Czynnie uczestniczy w życiu artystycznym łódzkiej uczelni, m.in. był asystentem dyrygenta podczas przygotowań do premiery opery Flis Stanisława Moniuszki (2019), Lo Speziale Franza Josepha Haydna (2020) oraz wielu koncertów akademickiej orkiestry symfonicznej. Prowadził koncerty zespołów wokalnych i instrumentalnych, w programach których znajdowały się utwory pochodzące z różnych epok, od baroku do współczesności. W grudniu 2020 roku przygotował i poprowadził pierwszy samodzielny koncert z orkiestrą smyczkową Akademii Muzycznej w Łodzi, z którą wykonał III suitę Antiche danze ed arie per liuto Ottorina Respighiego. W 2021 roku dyrygował orkiestrą smyczkową i orkiestrą barokową Akademii Muzycznej w Łodzi, a podczas kursów dyrygenckich poprowadził orkiestrę symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej. Współpracował z łódzkimi instytucjami kultury: Filharmonią Łódzką oraz Teatrem Wielkim w Łodzi przy przygotowaniach do premiery opery Wesele Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna