Trio fletowe Soli Sono to zespół z Aachen, który zaprezentuje sześć dedykowanych
mu partytur kompozytorów polskich i niemieckich, zafascynowanych możliwościami brzmieniowymi tego składu instrumentalnego. Wśród nich „historyczna” już Meduza Witolda Szalonka, w której flety różnej wielkości, od piccolo do basowego, wykorzystując rozmaite techniki sonorystyczne, opowiadają o miłosnych uniesieniach Meduzy i Posejdona. Wspaniała muzyka pełna jest zmysłowości, tajemnicza.
Nie mniej tajemniczo brzmi utwór Aliny Błonskiej Dla Almy, który powstał krótko przed narodzinami jej córki Almy. Kompozytorka, stosując dźwięki powietrzne, stwarza bardzo wrażliwą, wręcz nierealną substancję brzmieniową, która niczym wątła nić życia mogłaby się w każdej chwili zerwać.
Całkiem innym językiem muzycznym posługuje się Piotr Moss w utworze Form XII, gdzie dominuje tradycyjne brzmienie fletu. Utwór jest nieustającą ewolucją początkowego akordu, szukającego przemian poprzez rytmikę, melodykę, tempo, dynamikę. To rozpędza się, to przystaje, by w końcu spiesznie i gorączkowo rozsypać się w girlandach dźwięków, zwolnić i zniknąć gdzieś, bez wielkich gestów.
Obrazowy utwór Contraerea celeste berlińskiego kompozytora Rainera Rubberta, ucznia Szalonka, zabiera słuchacza w wyimaginowany świat wystrzałów artylerii przeciwlotniczej, stukotu metalicznych zębatek i obrotnic. Złowrogi nastrój przeplata
się z atmosferą tęsknoty za pięknem i spokojem.
Martin Daske – berliński kolega Rubberta – przywiezie cykl namalowanych przez siebie akwarel podczas podróży do Szkocji, które wyświetlane będą podczas wykonywania jego utworu trifluodem (oznacza oddech płynący przez trzy flety) i posłużą muzykom jako materiał dźwiękowy. Oprócz tego słuchacze-widzowie będą mieli okazję poznać foliant – kompozycję przestrzenną skonstruowaną przez Martina Daske, będącą obiektem artystycznym i jednocześnie partyturą.
Martin Daske i Rainer Rubbert będą komentować swoje utwory podczas koncertu.
TRIO FLETOWE SOLI SONO
Soli Sono powstało w 1992 roku i do dziś koncertuje w niezmienionym składzie. Koncerty wiodły zespól do wielu krajów Europy, do Indonezji i Ameryki Płd. Trio gościło wielokrotnie na festiwalach muzycznych, jak m.in. Warszawska Jesień, Europejski Festiwal Fletowy we Frankfurcie nad Menem, Musikbiennale w Rotterdamie, Musica Polonica Nova we Wroclawiu, Düsseldorfer Altstadtherbst, Rheinisches Musikfest, Neue Musik Tage Lüneburg oraz In Front w Aachen, na którym regularnie występuje. Jako reprezentant kulturalny koncertował na zaproszenie ambasad niemieckich w Paryżu, Jakarcie, Quito i La Paz. Do licznych koncertów w Polsce odbyły się m.in. w Filharmonii im. A.Rubinsteina w Łodzi, w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu oraz w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Obok działalności koncertowej trio prowadzi również warsztaty muzyczne na temat współczesnych technik gry na flecie oraz kursy interpretacji literatury fletowej. Uczestnikami kursów byli m.in. muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Quito, Narodowej Orkiestry Symfonicznej w La Paz oraz studenci Konserwatorium im. F. Liszta w La Paz.
Zespół jest laureatem Międzynarodowych Konkursów Muzyki Kameralnej we Włoszech „Premio Rovere d`Oro” i „Franz Schubert Concorso”. Jego koncerty były nagrywane przez Polskie Radio, West Deutscher Rundfunk, Sender Freies Berlin, Deutschlandradio Kultur, TV Red Uno w La Paz i Radia Quito.
Trzy płyty Soli Sono z muzyką od baroku do współczesności prezentują w większości nagrania prapremierowe. Trylogia o Meduzie W. Szalonka została nagrana dla wydawnictwa „DUX“ i bardzo pozytywnie oceniona. Trio ma na swoim koncie ponad czterdzieści prawykonań. Obok klasycznej formy koncertu artyści kreują występy z elementami teatralnymi.
powrót do strony głównej
|