Zapraszamy Państwa na elektryzujący koncert. Na scenie Za stalową kurtyną będą się działy rzeczy niezwykłe – wystarczy choćby rzucić okiem na poniższe biografie artystów, których zaprosiliśmy do Kielc, aby mieć przedsmak owej niezwykłości. Nie będzie to raczej koncert w tradycyjnym rozumieniu, biorąc pod uwagę choćby fakt, iż w pierwszej części usłyszymy utwory wykonywane na strunach doskonale znanego instrumentu, ale … np. przy pomocy kamieni i w rękawiczkach. Najlepiej jednak oddajmy głos samemu artyście, który tak opowiada o genezie swojego recitalu:
Zapragnąłem dać recital złożony z moich ulubionych utworów klasycznych, ale rezygnując z jego tradycyjnej formy. Zamiast występu, na którym wykonuje się poszczególne "kawałki" przerywane ukłonami i brawami z przerwą w połowie, dać występ, który byłby jedną nieprzerwaną całością. (...) to nie jest utwór, lecz występ o charakterze częściowo muzycznym a częściowo teatralnym. To, co lubię, znam i wykonywałem wiele razy publicznie na koncertach, teraz układam w jeden ciąg, który zresztą za każdym razem jest inny.
Aura tajemniczości i wielkich emocji towarzyszyć będzie także drugiej części koncertu, podczas której usłyszymy opowieść „o istocie aktorstwa, kobiecości, artystycznym spełnieniu i porażce. Tytułowa Gwiazda przypomina swoje dawne role teatralne, chałtury, miłości... W oryginale i w operowej adaptacji Krauzego jest to opowieść o kobiecie po przejściach”. W operze, której libretto oparte jest na sztuce Helmuta Kajzara pt. Gwiazda, wystąpi – piękna i utalentowana kompozytorka i wokalistka – Agata Zubel, wspomagana przez elektronikę pod czujnym okiem kolegi z zespołu ElettroVoce, Cezarego Duchnowskiego.
Pewne jest jedno – ktokolwiek nie odwiedzi kulis dużej sceny w najbliższy wtorek – już może żałować!
ZYGMUNT KRAUZE
Kompozytor wielkiego formatu, także znakomity pianista – w pełni świadomy tradycji, co wyraźnie odczuwalne jest w jego wczesnych utworach – później jednak potraktował fortepian eksperymentalnie, odkrywając jego nowe możliwości brzmieniowe. Znany jest przede wszystkim jako twórca muzyki unistycznej, której zasady opierają się na teorii zaczerpniętej z malarstwa Władysława Strzemińskiego. Jest wykładowcą uczelni zagranicznych, międzynarodowym działaczem organizacji i stowarzyszeń muzycznych, wielokrotnym laureatem nagród polskich i zagranicznych, jurorem licznych konkursów kompozytorskich. Studiował kompozycję i fortepian w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz w Paryżu u Nadii Boulanger. Autor trzech oper, szeregu koncertów instrumentalnych oraz utworów symfonicznych i kameralnych; ponadto współpracował z architektami, tworząc muzykę przestrzenną. Znaczna część jego artystycznej działalności skupiała się poza granicami Polski: w l. 1973-74 przebywał w Berlinie jako artysta rezydent na zaproszenie DAAD, w 1982 na zaproszenie P. Bouleza został doradcą muzycznym IRCAM w Paryżu, następnie realizował także i prowadził cotygodniowe audycje muzyczne w Radio France Musique. Za swoją działalność artystyczną otrzymał, m.in.: Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, tytuły - Chevalier dans l'Ordre des Arts et des Lettres i Oficera Legii Honorowej przyznane przez Rząd Francuski, nagrodę Związku Kompozytorów Polskich i Ministra Kultury, nagrodę Dziedzictwa Ludzkości przyznawaną przez UNESCO w Valparaiso.
AGATA ZUBEL
W 2005 otrzymała Paszport Polityki „za niezwykłe kreacje wokalne, za osobowość sceniczną i za to, że potrafi harmonijnie godzić twórczość z odtwórczością”.
Fenomenalnie śpiewająca wyśmienita kompozytorka, zjawiskowa śpiewaczka, zasługuje na wielką karierę międzynarodową – oto niektóre określenia, jakich używa krytyka, recenzując występy artystki. Ukończyła z wyróżnieniem (Primus Inter Pares) studia kompozytorskie w Akademii Muzycznej w rodzinnym Wrocławiu, w klasie prof. Jana Wichrowskiego. Wokalnie kształci się pod kierunkiem prof. Danuty Paziuk-Zipser. Studia pogłębiała również w Conservatoruim Hogeschool Enschede w Holandii oraz na licznych kursach. Jej utwory wykonywane były na najważniejszych festiwalach. Również jako wokalistka brała udział w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych. Współtworzy z Cezarym Duchnowskim duet ElettroVoce. W 2004 uczestniczyła w eksperymentalnym projekcie improwizacji podczas koncertu zamówionego przez organizatorów Międzynarodowych Kursów Kompozytorskich w Darmstadt. W jej repertuarze specjalne miejsce zajmuje muzyka najnowsza. Dokonała wielu prawykonań i nagrań dzieł twórców współczesnych. Dała się poznać także jako wykonawczyni Chantefleurs et Chantefables W. Lutosławskiego (Musica Polonica Nova 2006), DW9 B. Langa (Warszawska Jesień 2004), Gwiazdy Z. Krauzego (adaptacja elektroakustyczna C. Duchnowskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu 2005), czy też w roli Fedry w operze pod tym samym tytułem D. Jaskot (Teatr Wielki-Opera Narodowa 2006). Jest laureatką międzynarodowych konkursów, zarówno kompozytorskich jak i wokalnych.
CEZARY DUCHNOWSKI
Kompozytor, pianista, performer i pedagog; urodził się w Elblągu. Studiował kompozycję w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Leszka Wisłockiego. W macierzystej uczelni, gdzie obecnie wykłada realizację muzyki komputerowej, był jednym z inicjatorów powstania Studia Kompozycji Komputerowej. Ma w swoim dorobku utwory zarówno kameralne jak i symfoniczne. Od kilku lat czołowe miejsce w jego działalności zajmuje twórczość elektroakustyczna. Z Agatą Zubel tworzy duet ElettroVoce, łącząc dźwięki akustyczne (śpiew, grę na fortepianie) z elektronicznymi w jedną fascynującą całość. Jest wielkim orędownikiem muzyki improwizowanej. Wraz z Pawłem Hendrichem i Sławomirem Kupczakiem powołał do życia grupę Phonos ek Mechanes. W jej ramach uprawia szczególny rodzaj elektronicznej muzyki improwizowanej – human-electronics, gdzie komputery kontrolowane są akustycznymi instrumentami. Laureat I miejsca na X Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej w Rzymie za utwór Monada 3, nagrody specjalnej (wraz z Agatą Zubel) Międzynarodowego Konkursu Wykonawców Muzyki Współczesnej Gaudeamus w Amsterdamie oraz Wrocławskiej Nagrody Muzycznej za sezon 2003/2004. Jego kompozycje prezentowane były wielokrotnie na festiwalach muzyki współczesnej. Jest także twórcą muzyki do filmów, produkcji telewizyjnych i spektakli teatralnych.
góra
|