2 października 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

KANON POLIHYMNII

KATARZYNA BUDNIK-GAŁĄZKA altówka
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MONIKA WOLIŃSKA dyrygent

W. A. MOZART Uwertura do opery Czarodziejski flet
E. FABIAŃSKA-JELIŃSKA Koncert na altówkę i orkiestrę smyczkową
(pierwsze wykonanie w Kielcach)
C. M von WEBER Andante i rondo węgierskie na altówkę i orkiestrę op. 35
L. van BEETHOVEN I Symfonia C-dur op. 21

Program IMiT „Artysta-rezydent”

Instytut Muzyki i Tańca

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu
Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta – rezydent”
„Artystą-rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach
w sezonie 2015/2016 jest Katarzyna Budnik-Gałązka


kup bilet on-line


Gdy zapytać o altówkę, można często usłyszeć, że to trochę większe skrzypce – w najlepszym wypadku. Choć nie brakuje złośliwych, którzy słowo „większe” zamieniają na „gorsze”. Katarzyna Budnik-Gałązka, „Artysta-rezydent” Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2015/2016, udowadnia, że może – i powinno – być zupełnie inaczej. Znakomita altowiolistka, laureatka prestiżowego Konkursu ARD w Monachium (2013) i wielu międzynarodowych konkursów, studiowała zarówno grę na skrzypcach, jak i na altówce, lecz pozostała przy tym drugim instrumencie. Jak mówi – grając na altówce, można bawić się dźwiękiem, a solowe utwory skrzypcowe eksponują przede wszystkim wirtuozerię.
W koncercie Kanon Polihymnii artystka wystąpi w dwóch utworach. Pierwszy to Koncert na altówkę i orkiestrę smyczkową Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej – utalentowanej kompozytorki rodem z Torunia. Dzieło, jak objaśnia sama twórczyni – inspirowane jest adwentową pieśnią gregoriańską Rorate Coeli Desuper. Zagubiony człowiek, żyjący w wiecznym chaosie, stopniowo odnajduje „drogę światłości”, by wreszcie „osiągnąć nastrój radosny, subtelny i taneczny...”
Ciepłe, intymne brzmienie altówki usłyszymy także w kompozycji Carla Marii von Webera Andante i rondo węgierskie.
Oba utwory – nietypowo – zostaną przedzielone jednym z najpiękniejszych wstępów do oper w twórczości geniusza z Salzburga – Uwerturą do opery Czarodziejski flet, co mogą Państwo również potraktować jako przedsmak wspaniałego widowiska, które zaprezentujemy 19 grudnia, łącząc się z Metropolitan Opera.
Wieczór zakończymy I Symonią C-dur Ludwiga van Beethovena, od której wielki klasyk wiedeński rozpoczął swoją karierę niezrównanego symfonika.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Monika Wolińska, doktor habilitowany sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Artystka może się jednak pochwalić aż trzema dyplomami: oprócz dyrygentury symfoniczno-operowej ukończonej w Akademii Muzycznej w Warszawie, jest również absolwentką klasy skrzypiec i prowadzenia zespołów wokalno-instrumentalnych Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Jej doświadczenie artystyczne i talent poznano podczas prestiżowych festiwali. W 2009 wystąpiła po raz pierwszy w Carnegie Hall w Nowym Jorku.




KATARZYNA BUDNIK-GAŁĄZKA
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki Piotra Reicherta. Obecnie zatrudniona jest w macierzystej uczelni na stanowisku adiunkta. Od 2014 pełni również funkcję lidera grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia.
Odniosła sukcesy w licznych konkursach: na 47. Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (2008, I nagroda), 15. Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2008, I nagroda), 8. Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego (2008, I nagroda), Międzynarodowym Konkursie im. Maxa Rostala w Berlinie (2009, II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen (2009, II nagroda i nagroda specjalna), IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka (2010, II nagroda i nagroda specjalna) oraz na konkursie ARD w Monachium (2013, III nagroda). Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy. W 2010 brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy, gdzie grała z najwybitniejszymi muzykami: Gidonem Kremerem, Tatjaną Grindenko, Yurim Bashmetem oraz Fransem Helmersonem. Występowała na renomowanych festiwalach, w tym na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach w Zakopanem, Kammermusikfest Lockenhaus (za specjalnym zaproszeniem Gidona Kremera). Za wybitne osiągnięcia otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również stypendystką prestiżowego programu stypendialnego "Młoda Polska”. W 2013 została nominowana do Paszportów Polityki, a w 2014 otrzymała Fryderyka 2014 za solową płytę - Viola Recital.


MONIKA WOLIŃSKA
Ukończyła trzy kierunki studiów: skrzypce w klasie prof. Henryka Bałabana, prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych w klasie prof. Janusza Staneckiego (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Ryszarda Dudka w Akademii Muzycznej w Warszawie. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Kurta Masura, Pierre`a Bouleza. Doświadczenie artystyczne zdobywała, współpracując z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Warszawie, pełniąc funkcję stałego dyrygenta Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, jako asystentka Jerzego Semkowowa. Koncertowała także z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą, m.in. z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPR, Polską Orkiestrą Radiową, The Susquehanna Symphony Orchestra, Lucerne Music Festival Orchestra, Orkiestrą Konserwatorium Muzycznego w Sankt Petersburgu, Orkiestrą Kameralną „Moscovia”, Narodową Orkiestrą Litewską, Narodową Orkiestrą Mołdawii, Jako dyrygentka brała udział w wielu prestiżowych festiwalach. W październiku 2009 zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall. Dokonała wielu prawykonań i nagrań archiwalnych utworów symfonicznych. Jest autorką książki Stanisław Wisłocki – dyrygent i pedagog. Na swoim koncie ma debiutancką płytę z muzyką E. Morawskiego nagraną z Sinfonią Varsovią, nominowaną do Fryderyka 2013. Rok temu z okazji 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego została zaproszona do poprowadzenia wielkiego wydarzenia, premiery utworu Universa-opera otwarta Jana A. P. Kaczmarka. Posiada tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Od 2013 pełni funkcję dyrygenta Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. Odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.




powrót do strony głównej