2 czerwca 2023, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY
ARCYDZIEŁA SYMFONIKI


MATEUSZ KOWALSKI gitara
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MICHAŁ PLICHTA dyrygent

LUDOMIR RÓŻYCKI Stańczyk scherzo symfoniczne
MAURO GIULIANI Koncert na gitarę i orkiestrę A- dur op. 30
ANTONÍN DVOŘÁK IV Symfonia d-moll op. 13

Logo

Realizacja koncertu pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej

kup bilet on-line

Poemat symfoniczny Stańczyk Ludomira Różyckiego, zainspirowany znanym obrazem Matejki, powstał w 1909 roku. Od początku przyjmowany z entuzjazmem, m.in. za barwną instrumentację oraz ekspresyjność, właściwie do dzisiaj święci triumfy, choć może nie tak często jest wykonywany w salach koncertowych, jakby to wynikało z jego popularności.
Instrumentem królującym tego wieczoru będzie gitara. Usłyszymy prawdopodobnie pierwszy w historii koncert na gitarę, który skomponował Mauro Giuliani. Koncert A-dur op.30. wykona okrzyknięty przez Classical Guitar Magazine mianem muzyka „spektakularnego” - Mateusz Kowalski, który jest jedną ze wschodzących gwiazd światowej sceny gitarowej.
Do programu dołączyliśmy nie przypadkiem twórcę „zza miedzy” – Antoniego Dworzaka, który inspiracji poszukiwał w rodzimym folklorze, a słowiański charakter jego twórczości wzbogacił światową muzykę. Ciekawostką jest fakt, że jego dzieła stały się idealnym wzorem dla kompozytorów spod znaku Hollywood (Gwiezdne wojny Johna Williamsa, Dracula Wojciecha Kilara czy Dawno temu w Ameryce Ennio Morricone). Nic dziwnego, znakomity melodysta doskonale wiedział, jak zaskarbić sobie łaski słuchaczy. Jego utwory, w których liryzm przeplata się z patetyzmem, łatwo wpadają w ucho i od lat oczarowują publiczność pod każdą szerokością geograficzną. Ta charakterystyka dotyczy także IV Symfonii d-moll, raz dramatycznej w swym wyrazie, innym razem lirycznej, o czym przekonają się Państwo sami, odwiedzając Filharmonię. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi młody adept dyrygentury - Michał Plichta.

Mateusz Kowalski jest jednym z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia, według Classical Guitar Magazine muzykiem „spektakularnym”, który rozległy repertuar od renesansu do współczesności wykonuje z niezwykłym znawstwem i wyczuciem stylu oraz z wielką kulturą muzyczną. Występował w tak ważnych salach, jak wiedeński Musikverein czy Shanghai Grand Theatre, koncertowal m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie; w 2019 roku wykonał słynne Concierto de Aranjuez z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest zwycięzcą prestiżowych konkursów w Antony (Paryż) i 2nd EuroStrings International Competition (2019, Londyn). W 2019 roku ukazała się debiutancka płyta artysty wydana przez firmę CD Accord z utworami Bacha, Giulianiego, Tárregi, Barriosa, Piazzolli, Ponce’a oraz Assad’a i Schuberta. Na początku roku 2021 miała miejsce premiera jego drugiej płyty „Polish Romantic Guitar” – nagrania są efektem współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Koncert premierowy odbył się w Salach Redutowych Teatru Wielkiego w Warszawie.
Mateusz Kowalski urodził się w 1995 roku w Koszalinie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat i przez kolejnych 12 lat uczył się pod kierunkiem Dariusza Schmidta w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Następnie ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Bałauszko otrzymując medal Magna cum Laude. Swoje umiejętności doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych muzyków takich jak Sergio Assad, Oscar Ghiglia, Alvaro Pierri. Młody artysta równolegle do kariery solistycznej rozwija także działalność pedagogiczną, udzielając lekcji mistrzowskich m.in. na festiwalach w Szeged (Węgry), Rust (Austria) oraz w Qingdao (Chiny). Od października 2019 jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest stypendystą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego (Nagroda Pro Arte), Prezydenta miasta Koszalina oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program „Młoda Polska”). Artysta koncertuje na instrumentach wykonanych przez słynnych mistrzów lutnictwa, takich jak Karl-Heinz Roemmich i Jor.



Michał Plichta
Dyplomant dyrygentury symfonicznej w klasie prof. Alana Urbanka i dyrygentury chóralnej w klasie prof. Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz.
Współzałożyciel i dyrygent Project Group Orchestra, z którą od 2019 roku stale koncertuje zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, Czechach i Włoszech. W swoim dyrygenckim dorobku ma ponad dwadzieścia prawykonań młodych polskich kompozytorów. Stale współpracuje z kompozytorami z Czech, Holandii i Włoch. Wiosną 2022 roku pełnił rolę asystenta dyrygenta podczas premiery opery Manon Julesa Massneta w Operze Wrocławskiej, a w maju ubiegłego roku poprowadził premierę Cyrulika Sewilskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od października 2022 roku sprawuje kierownictwo artystyczne w Chórze Kameralnym Akademii Kaliskiej.
Michał Plichta jest laureatem konkursów kompozytorskich i dyrygenckich w Polsce i za granicą takich jak IX International Choir Conducting Competition Toward Polyphony, XVIII Ogólnopolski Konkurs Dyrygentów Chóralnych czy Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Andrzeja Koszewskiego.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna