2 marca, piątek, g. 19.00, sala koncertowa
WIECZÓR Z KLASYKĄ
JAN LEWANDOWSKI wiolonczela
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
ZBIGNIEW GONCERZEWICZ dyrygent
K. KURPIŃSKI Uwertura do opery Zamek na Czorsztynie
J. HAYDN Koncert wiolonczelowy nr 2 D-dur
W. A. Mozart Symfonia C-dur nr 36 KV 425 Linzka
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.
kup bilet on-line
Wieczór rozpocznie błyskotliwa Uwertura do opery Zamek na Czorsztynie Karola Kurpińskiego.
Drugim utworem będzie Koncert wiolonczelowy D-dur J. Haydna – wytworne i liryczne dzieło z piękną partią solistą w drugiej części i stanowiącym wyzwanie dla wykonawcy finałowym rondzie (część trzecia). Koncert zaprezentuje Jan Lewandowski – młody artysta z Gdańska, który na koncie ma szereg nagród w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach.
Po przerwie zaprosimy Państwa na Symfonię C-dur W. A. Mozarta zwaną Linzką od miejsca powstania. Jest to tzw. rekord kompozytorski, napisany w ciągu trzech dni! Kiedy Mozart przyjechał do Linzu, gościnnie przyjmowany przez swojego przyjaciela hr. Thuna, został poproszony o danie koncertu kompozytorskiego. Ponieważ nie miał przy sobie żadnych swoich partytur, stworzył błyskawicznie dzieło, ukończone w przeddzień występu. Symfonia utrzymana jest „ w radośnie uroczystym, nieco serenadowym charakterze”.
Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Zbigniew Goncerzewicz, związany z naszą Filharmonią od 1973 r.
JAN JAKUB LEWANDOWSKI
Studiuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie dr Marcina Zdunika oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Na koncie ma wiele osiągnięć na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in.: III nagroda i dwie nagrody pozaregulaminowe - nagroda Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej za najlepszy występ w finale oraz nagroda za największą osobowość artystyczną na X Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Złota Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Svirel 2017 w Nova Gorica w Słowenii, I nagroda na XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie, I nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II stopnia w Warszawie organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotnie – Nagrodę Prezydenta Miasta Tczewa, Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska Młody Gdańszczanin oraz był uczestnikiem programu Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Doskonalił swoje umiejętności na warsztatach i kursach mistrzowskich u profesorów, jak: Kazimierz Michalik, Andrzej Bauer, Julius Berger, Roman Jabłoński, Stanisław Firlej, Piotr Hausenplass, Andrzej Orkisz, Dominik Połoński, Bartosz Koziak. Współpracował jako solista z wybitnymi dyrygentami. Występował na scenach i salach koncertowych, m.in. na sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie, na scenach Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Teatru Wielkiego w Warszawie, Sali Białej Pałacu Wilanowskiego w Warszawie, Sali Balowej Zamku w Łańcucie, w Willi „Atma” w Zakopanem, a także w Austrii, Bułgarii, Słowenii, Ukrainie i na Białorusi.
Gra na instrumencie wykonanym przez Wojciecha Topę.
ZBIGNIEW GONCERZEWICZ
Dyrygent, urodził się 25 XII 1944 w Poznaniu. W rodzinnym mieście ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną na dwóch wydziałach (kompozycja i dyrygentura). Jeszcze w czasie studiów w 1965 prowadził założoną przez siebie Studencką Orkiestrę Kameralną. Asystenturę dyrygencką odbył w Capelli Bydgostiensis i w Filharmonii Wrocławskiej. Samodzielną pracę artystyczną rozpoczął w Wałbrzyskiej Orkiestrze Symfonicznej, będąc jej dyrektorem artystycznym i dyrygentem. Od 1973 związany był z Kielecką Filharmonią, od początku pełniąc w niej funkcję II dyrygenta, czasowo również funkcję kierownika artystycznego. Uczestnik konkursów dyrygenckich w Budapeszcie i Katowicach, koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych w kraju oraz za granicą. W latach 80. współpracował z Teatrem Wielkim w Łodzi.
Od początku swej działalności artystycznej miał kontakt z chórami: Zespołu Pieśni i Tańca na Dolnym Śląsku, Madrygalistów z Bydgoszczy, Cantorów Wrocławskich. Wspólnie z połączonymi chórami Szkoły Muzycznej i Kieleckim Chórem Młodzieżowym Szkół Muzycznych oraz WSP w Kielcach zrealizował wystawienie Harnasi K. Szymanowskiego i oratorium Siedem słów Chrystusa na krzyżu J. Haydna. Ta ostatnia kompozycja została nagrana z Orkiestrą Filharmonii Kieleckiej przez Telewizję Krakowską. Dokonał również nagrań muzyki rozrywkowej dla Telewizji Łódzkiej (program pt.: A może by tak raz inaczej).
Równocześnie z działalnością artystyczną zajmował się pracą pedagogiczną, kolejno w szkołach muzycznych: Torunia, Wrocławia, Wałbrzycha, a także Kielc.
strona główna
Marzec 2018
|