2 lutego 2024, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY
KANON POLIHYMNII


JEREMY FINDLAY wiolonczela
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI dyrygent

FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY Cisza morska i szczęśliwa podróż D-dur op. 27
CAMILLE SAINT-SAËNS Koncert wiolonczelowy nr 2 d-moll op. 119
LUDWIG VAN BEETHOVEN IV Symfonia B-dur op. 60

kup bilet on-line

Nasze spotkanie rozpoczniemy Uwerturą Cisza morska i szczęśliwa podróż F. Mendelssohna. Utwór, inspirowany dwoma wierszami Goethego, ilustruje doznania uczestnika podróży morskiej na żaglowcu. Koncert wiolonczelowy d-moll op. 119 został napisany dla Josepha Hollman. Kompozytor miał jednak świadomość, że ten koncert „nigdy nie będzie tak znany jak pierwszy”. Rzeczywiście, jest on rzadko wykonywany ze względu na niezwykle wymagającą partię wiolonczeli. Solista musi wykazać się nie tylko doskonałą techniką gry, ogromną precyzją i …. wysiłkiem fizycznym, ale także przekazać cały wachlarz emocji. Koncert usłyszymy w interpretacji Jeremy’ego Findlay’a – jednego z najbardziej utalentowanych wiolonczelistów kanadyjskich, który jest dość częstym gościem w Kielcach. Tak bowiem polubił kielecką estradę i tak fantastycznie nawiązuje kontakt z naszą publicznością, że z radością przyjmuje zaproszenie do współpracy ze świętokrzyskimi filharmonikami. Wieczór zakończymy IV Symfonią B-dur op. 60 Ludwiga van Beethovena (1806). Kompozytor, będący właśnie w trakcie pracy nad słynną „Piątką”, chciał na chwilę oderwać się od wzniosłych idei zawartych w tym dziele, stworzył więc „symfonię czystej radości, pełną beztroski i humoru”. Orkiestrę poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki.


Jeremy Findlay urodził się w Toronto w rodzinie muzyków. Lekcje gry na wiolonczeli rozpoczął u swego ojca, Williama Findlaya. Studia kontynuował pod kierunkiem Daniela Domba na Uniwersytecie w Toronto, które ukończył w 1992 roku. Stypendia Canada Council i Ontario Arts Council umożliwiły mu dalszą edukację w Europie w Academy of Performing Arts w Pradze u Josefa Chuchro. Muzykę kameralną zgłębiał w Europejskiej Fundacji Mozarta pod kierunkiem Sándora Végha. Występował z najlepszymi orkiestrami na wszystkich kontynentach (w ponad pięćdziesięciu krajach). Jego nagranie obu koncertów wiolonczelowych Saint-Saënsa z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej można nabyć nakładem wytwórni DUX. Płyta CD Findlaya z pianistą Perem Rundbergiem, zawierająca wariacje na wiolonczelę i fortepian Beethovena, Martinu i Gemrota jest uznawana za jedną z lepszych pozycji w kameralistyce. Krytycy o Findlay’u piszą, iż „piekielnie” trudne utwory gra zaskakująco łatwo i że w jego interpretacji odnaleźć można „przejmujące, romantyczne piękno”.


Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech. Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych. Koncertował w Niemczech, Francji, Austrii, Holandii, Czechach, Rosji, Włoszech, Ukrainie, Macedonii Północnej, USA, Portugalii, Meksyku, Norwegii, Belgii, Litwie i Białorusi. Ma w swoim dorobku siedemnaście nagranych płyt, w tym pięć nominowanych do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” i jedną do International Classical Music Awards. W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Nagrodą Specjalną w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej, w roku 2011 – dyplomem za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa Fryderyka Chopina, a w roku 2013 – Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2014 r. Prezydent RP nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

luty 2024