2 lutego, piątek, g. 19.00, sala koncertowa
ARCYDZIEŁA SYMFONIKI
ALBRECHT MENZEL (Niemcy) skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JERZY SALWAROWSKI dyrygent
DAWID RUNTZ asystent dyrygenta
A. SZAŁOWSKI Uwertura na orkiestrę
P. CZAJKOWSKI Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
L. v. BEETHOVEN III Symfonia Es-dur op. 55 Eroica
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.
Koncert współorganizowany i współfinansowany
w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Dyrygent– rezydent".
Dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga
w sezonie 2017/2018 jest Dawid Runtz.
kup bilet on-line
Antoni Szałowski urodził się w 1907 r. w Warszawie. Na początku lat trzydziestych ub. wieku wyjechał na studia do Paryża i tam osiadł na stałe. Zmarł w 1973 r. Jego Uwertura, którą rozpoczniemy koncert, pochodzi z roku 1936 i jest niejako zwieńczeniem nauki u słynnej Nadii Boulanger. Przejrzysta budowa, lekkość przebiegu i orkiestrowa wirtuozeria wpływa na łatwość odbioru.
Koncert D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego, jeden z najbardziej znanych koncertów skrzypcowych na świecie i jeden z najtrudniejszych technicznie – obecnie cieszy się wielką popularnością. Jednak premierowe wykonanie nie spodobało się krytykom, a sam Eduard Hanslick zmiażdżył Koncert, nie przebierając w słowach. Nie docenił nawet zniewalającego piękna Canzonetty, ani nie dostrzegł najbardziej znamiennych dla Czajkowskiego cech, jak liryzm, bogatą inwencję melodyczną i swoiste wykorzystanie elementów rosyjskiej muzyki ludowej. Koncert usłyszymy w wykonaniu Albrechta Menzla, niemieckiego skrzypka, który ma korzenie śląskie. W 2016 otrzymał Grand Prix oraz I nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Toruniu, pokonując 24 solistów z różnych krajów.
Eroica Ludwiga van Beethovena, czyli poemat o bohaterstwie, należy do kanonu symfoniki klasycznej. Podtytuł głosi, iż utwór skomponowany został dla uczczenia wielkiego bohatera. Początkowo owym „bohaterem” był dla Beethovena Bonaparte, ale gdy koronował się na cesarza, wzburzony tym kompozytor wymazał jego imię z dedykacji. Jednak personalia nie są tu istotne. Najważniejsze, że narodziło się jedno z największych arcydzieł, utwór przełomowy, którego już same rozmiary wyróżniają dzieło spośród innych symfonii (52 min.).
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi nestor polskich dyrygentów – Jerzy Salwarowski.
ALBRECHT MENZEL
Urodził się w 1992, pochodzi z rodziny Ślązaków. Na skrzypcach zaczął grać jako czterolatek, debiutował w wieku 13 lat na Festiwalu Muzycznym w Dreźnie. Uczył się pod okiem prof. Borisa Kuschnira na University of Music and Performing Arts w Grazu oraz pod kierunkiem prof. Juliana Rachlina na University Vienna Conservatory w Wiedniu. Brał udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich, m.in. w Międzynarodowej Letniej Akademii Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu pod opieką profesorów, takich jak: Yair Kless, Igor Ozim , Zakhar Bron i Ana Chumachenco.
Zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym konkursie Louise Henriette (2004) oraz pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kociana (2006) w Czechach. Wygrał także Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Davida Oistrakha (2010) i nagrodę specjalną Unii Europejskiej. W 2016 otrzymał Grand Prix oraz I nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Toruniu. Stypendysta Deutsche Stiftung Musikleben oraz Fundacji Jurgen-Ponto z Frankfurtu. Koncertował jako solista na Festiwalu w Meklenburgii-Pomorzu Zach., Festiwalu Muzyki w Rheingau oraz w Rosji i Izraelu. Występował z orkiestrami międzynarodowymi, takimi jak: Orkiestra Filharmoniczna Miasta Heidelberg, Orkiestra Kameralna Mendelssohna w Lipsku, Orkiestra Landesbühnen Sachsen, Polska Orkiestra Filharmoniczna Kameralna i Państwowa Orkiestra Symfoniczna Nowa Rosja którą prowadzi Yuri Bashmet. Na swoim koncie artystycznym ma kilka nagrań płyt. Artysta studiował również kompozycję. Jego utwory były wykonywane przez Sinfoniettę Dresden i Amsterdam Malle Symen Quartet. Gra na skrzypcach Antonia Stradivariego z 1709.
JERZY SALWAROWSKI
Urodził się w Krakowie i tam ukończył Akademię Muzyczną w klasie kompozycji Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygentury u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana pod kierunkiem F. Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich: I i II konkursu w Katowicach (I nagroda i nagroda krytyki muzycznej), w Sienie (I nagroda) i Budapeszcie (zwycięstwo). Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i Ameryce, współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce. Z polskimi orkiestrami odbył wiele tournée koncertowych po Europie. Znajdował się w gronie dyrygentów licznych festiwali, m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Flandryjski, Pražske Jaro i Millenium Pace. Regularnie uczestniczy jako juror w Konkursach Dyrygenckich w Katowicach i Białymstoku oraz w Konkursie Wokalnym im. Reszków w Częstochowie. Był dyrektorem naczelnym, artystycznym lub zastępcą dyrektora artystycznego w filharmoniach w Opolu, Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie, Szczecinie, Toruniu i Częstochowie, a także w Operze Śląskiej i WOSPR w Katowicach. W 2003 poprowadził gościnnie wykłady w Towson University Baltimore oraz Central Washington University w Ellensburgu. W 2008 na zaproszenie Narodowej Orkiestry z Rio de Janeiro dyrygował na koncercie z muzyką Moniuszki, Chopina i Mendelssohna. Zagraniczne występy artysty w 2010 objęły zarówno Ukrainę (koncert w Filharmonii w Dniepropietrowsku), jak i Jordanię, w stolicy której dyrygował Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej podczas koncertu na zakończenie Roku Chopina. Od 2011 roku jest doradcą do spraw Wielkiej Symfoniki w Operze i Filharmonii Podlaskiej, gdzie dyrygował m. in. IX Symfonią L. van Beethovena i III Symfonią G. Mahlera. Artysta uhonorowany został Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
DAWID RUNTZ
Ukończył studia dyrygenckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie Antoniego Wita, debiutując koncertem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Swój warsztat dyrygencki wzbogacał pod kierunkiem Jormy Panuli i Jacka Kaspszyka. Wyjątkowym artystycznym osiągnięciem było ukończenie Riccardo Muti Italian Opera Academy w Rawennie, prowadzonej przez Raccardo Mutiego.
Jest laureatem II nagrody na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2016), II nagrody oraz nagrody specjalnej I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013). W 2014 reprezentował Polskę podczas I Międzynarodowego Forum Dyrygenckiego w Zielonej Górze.
Artysta na swoim koncie ma również sukcesy kompozytorskie – I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Uczniowskie Forum Muzyczne w Warszawie pod patronatem MKiDN (2010), nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych Kompozytów Euritmia we Włoszech (2011) za skomponowanie utworu Capriccio per flauto solo.
Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, Marszałka Województwa Pomorskiego, Starosty Powiatu Wejherowskiego, Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (2010, 2017).
Od sezonu artystycznego 2014/2015 współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie jako dyrygent-asystent przy produkcjach dzieł operowych.
W tym roku ukończył prestiżowe kursy dyrygenckie prowadzone przez Daniele Gatti z orkiestrą The Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie. W lipcu zadebiutował w Japonii podczas Pacific Music Festival w Sapporo na zaproszenie Valerie’a Giergieva.
Od 2017 roku Dawid Runtz jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
strona główna
Luty 2018
|