Cztery koncerty Jana Sebastiana Bacha, które zabrzmią tego wieczoru pierwotnie przeznaczone były na klawesyn lub – jeszcze ogólniej – na instrument klawiszowy. W większości przypadków zresztą są to albo przeróbki innych koncertów, albo zapożyczenia z własnej twórczości(z utworów skrzypcowych, kantat). Wykonawcom nie jest łatwo oddać na współczesnym fortepianie jaskrawość brzmienia klawesynu, śpiewność muzyki skrzypcowej czy wspaniałą architekturę muzyki organowej. Tego karkołomnego zadania podejmie się w niedzielny wieczór czworo młodych ambitnych adeptów sztuki pianistycznej stojących u progu kariery. Towarzyszyć im będzie zespół smyczkowy Filharmonii Świętokrzyskiej.



ROZALIA KIERC
Urodziła się w 1999 r. we Wrocławiu. W rodzinnym mieście kształci się w Dwujęzycznym Gimnazjum ATUT, a także w PSM II st. im. Wł. Żeleńskiego w Krakowie w klasie fortepianu prof. Stefana Wojtasa. Jest laureatką ponad dwudziestu międzynarodowych i krajowych konkursów muzycznych, na których zdobyła kilkanaście pierwszych nagród, nagrody specjalne oraz Grand Prix. Najważniejsze sukcesy odniosła w Gstaad (2013), Krakowie (2013), Kielcach (2013), Sanoku (2013), Monachium (2012), Nicei (2012), Wiedniu (2011), Budapeszcie (2010), Usti nad Łabą (2010). Stypendystka Prezydenta Wrocławia w Dziedzinie Kultury i Sztuki dla Młodych, Utalentowanych Wrocławian, Krajowego Funduszu na rzecz DziecI, Kiwanis Klub Wratislavia, Fundacji Pro Musica Bona w Krakowie. Koncertuje w kraju i za granicą od 8 roku życia. Wielokrotnie występowała z recitalami, którym towarzyszyła poezja jej dziadka – B. Kierca, poety, aktora i reżysera teatralnego. Była uczestnikiem mistrzowskich kursów pianistycznych w kraju i za granicą.

PAVEŁ DOMBROVSKY
Urodził się w 1982 roku. Ukończył Specjalną Szkołę Muzyczną Gnessinych dla wybitnie utalentowanej młodzieży w klasie fortepianu prof. Very Nossiny, Konserwatorium Moskiewskie im. P. Czajkowskiego (klasa prof. Lwa Naumowa) oraz studia podyplomowe (klasa prof. Andreja Dieva). Jest zwycięzcą, m.in. Międzynarodowego Forum Muzycznego w Atenach – 1996 i w Paryżu – 1998, Międzynarodowego Konkursu im. A. Skriabina w Moskwie – 2000, Międzynarodowego Konkursu pamięci Horovitza w Kijowie – 2001, Konkursu im. N. Sabitova w Ufie – 2002, Międzynarodowego Konkursu im. P. Czajkowskiego w Moskwie – 2002, Międzynarodowego Konkursu Margaret Long – Jaques Thibaud w Paryżu – 2004, Międzynarodowego Konkursu im. Balakireva w Krasnodarze – 2006. Występuje na estradach koncertowych w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji we Włoszech, Niemczech, Belgii, Grecji, na Ukrainie, w Rosji i w Polsce.


ROKAS VALUNTONIS
Utalentowany litewski pianista młodego pokolenia, urodzony w 1988 roku na Litwie, student Litewskiej Akademii Muzycznej (klasa fortepianu prof. Aleksandry Žvirblytė). Laureat najwyższych nagród na prestiżowych konkursach w ponad 20 krajach, m.in. zwycięzca Konkursu Pianistycznego Nordic 2010 w Malmö i laurat II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym MK Ciurlionisa 2011. Często koncertuje w swojej ojczyźnie, jak również za granicą (na Łotwie, w Estonii, Danii, Francji, Szwecji, Niemczech, Belgii oraz Japonii).


OLEKSANDR YANKEVYCH
Urodził się w 1991 w Zastavnie (Ukraina). W wieku 11 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie we Lwowskiej Muzycznej Szkole Talentów im. S. Kruszelnickiej w klasie Ludmily Zakopets. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jarosława Drzewieckiego. Jest laureatem, m.in.: Konkursu Muzycznego w Moskwie (I nagroda, 2013), Turnieju Chopinowskiego w Antoninie (Grand Prix, 2012), Konkursu Kameralnego w Turynie (III nagroda, 2012), IV Forum Pianistycznego w Sanoku (Grand Prix „Złoty Parnas”, 2008), Konkursu im. Fryderyka Chopina w Dniepropietrowsku (I nagroda, 2010), konkursu duetów fortepianowych w Feodosii (I nagroda, 2006, 2007), konkursu pianistycznego w Usti nad Łabą (II nagroda, 2006) i in. Występuje na festiwalach w Polsce z programem solowym i z orkiestrą.




powrót do strony głównej