W nowym sezonie artystycznym powracamy do cyklu koncertów pod nazwą Chopin 2010. Tym razem zapraszamy jednak na koncert symfoniczny z udziałem dwóch młodych, lecz szybko zbliżających się do czołówki artystów światowej sławy – Marka Szlezera oraz Rafała Aleksandra Łuszczewskiego. Grę pierwszego pianisty podziwiać będziemy w II Koncercie fortepianowym f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, trzyczęściowym dziele z – najbardziej chyba słynnym – ekspresyjnym Larghetto, zainspirowanym młodzieńczą miłością. Natomiast Rafał A. Łuszczewski zaprezentuje się w Koncercie fortepianowym fis-moll op. 20 Aleksandra Skriabina. Utwór nieco dekadencki w charakterze, z rosyjską nutą, bliski jest wszakże duchem Chopinowi, pochodzi bowiem z wczesnej fazy twórczości tego kompozytora, zafascynowanego wówczas muzyką naszego Rodaka. W programie usłyszymy jeszcze dwie kompozycje Chopina: będzie to Etiuda E-dur w opracowaniu Zygmunta Noskowskiego, którą sam twórca uważał za jedną z piękniejszych melodii oraz pełen gracji i elegancji Walc Es-dur w instrumentacji Zdzisława Szostaka, przywodzący na myśl „obraz sali balowej, natchniony w rytmie, kuszący do tańca”. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.
MAREK SZLEZER
Jest jednym z najczęściej koncertujących polskich pianistów młodego pokolenia. Kształcił się w Akademii Muzycznej w Krakowie, Ecole Normale w Paryżu oraz w Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Belgii. Jest laureatem wielu znaczących konkursów krajowych i międzynarodowych. Był wielokrotnie nagradzany za wykonania utworów Fryderyka Chopina ( m.in. I miejsce w konkursie stypendialnym Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach, a także nagroda specjalna Wydania Narodowego Dzieł Wszystkich Fryderyka Chopina). Jego recital otwierał 56. Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju. Miał także zaszczyt wykonywać recital na oryginalnym fortepianie Chopina w muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w noc wejścia Polski do Unii Europejskiej (2004). Na koncie artystycznym ma liczne światowe i polskie prawykonania utworów współczesnych. W trakcie swoich studiów brał udział w klasie interpretacji dzieł kameralnych prof. Krzysztofa Pendereckiego, przygotowując utwory pod kierunkiem kompozytora w Akademii Muzycznej w Krakowie. Występował w takich salach, jak: Palais des Beaux Arts, Wigmore Hall, czy Salle Cortot. Koncentruje się na twórczości fortepianowej kompozytorów polskich tworzących na przełomie XIX i XX wieku. Jest autorem opracowań utworów fortepianowych dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Wydał sześć płyt; w 2010 jego płyta z utworami Aleksandra Tansmana otrzymała nagrodę francuskiej krytyki Clefs de ResMusica.
RAFAŁ ALEKSANDER ŁUSZCZEWSKI
Zadebiutował na światowych estradach z Tokyo Symphony Orchestra w Tokio i Osace, mając 16 lat. Odtąd koncertował w obu Amerykach, Azji, Australii, Afryce i niemal we wszystkich krajach Europy. W 2003 został wpisany jako Artysta Steinway'a na elitarną listę pianistów „The Steinway Artists' Roster” w Nowym Jorku. Występował na renomowanych międzynarodowych festiwalach, gościł w prestiżowych salach koncertowych, m.in.: „KKL” w Lucernie, Théâtre du Châtelet w Paryżu, Palau da Musica w Barcelonie, Victoria Concert Hall w Singapurze, Suntory Hall w Tokio, Linder Hall w Johannesburgu, Sala Cecilia Meireles w Rio de Janeiro, Salon Dorado w Buenos Aires. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Wyższej Szkoły Muzycznej im. F. Liszta w Weimarze, gdzie studiował pod kierunkiem Andrzeja Jasińskiego, Lazara Bermana i Alexisa Weissenberga. Kunszt artystyczny pianisty potwierdziły nagrody na konkursach, m.in. „Clara Schumann” – Niemcy, „Maria Canals” – Hiszpania, „Luis Sigall” – Chile oraz na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Dinu Lipatti” pod patronatem UNESCO w Bukareszcie. Uhonorowany został również nagrodami, m.in. Prezydenta Rumunii, Rady Miasta Rio de Janeiro, Ministerstwa Kultury i Sztuki RP, specjalnym wyróżnieniem Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Na koncie artystycznym ma wiele nagrań dla radiofonii oraz 7 płyt. Artysta jest także pedagogiem: prowadził kursy pianistyczne i wykłady w Polsce i za granicą, w 2003 mianowano go Profesorem Honorowym Uniwersytetu Narodowego w Kostaryce.
JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.
wstecz
góra
|