TEATRZYK SŁUCHAJ UCHEM
Teatrzyk powstał w 2007 roku i zajmuje się:
tworzeniem i organizowaniem wydarzeń muzycznych, teatralnych i edukacyjnych inspirowanych muzyką tradycyjną, a także przygotowywaniem i publikacją wydawnictw muzycznych i książkowych służących rozwojowi muzykalności i inspiracji tradycją.
KAJA PRUSINOWSKA
Pedagog, śpiewaczka i malarka. Pracowała w szkołach podstawowych, gdzie realizowała własny program pt. „Kultura i tradycje Polski”; prowadziła także autorskie zajęcia dla dzieci w warszawskiej Galerii Zachęta. Uczestniczyła w licznych akcjach artystycznych. Od lat zajmuje się poznawaniem folkloru dziecięcego; wraz z mężem komponuje i nagrywa muzykę dla dzieci, m.in. płyty z serii Kołysała Mama Smoka.
Dawne tradycje muzyczne i zdobnicze traktuje jako inspirację: na przykład układa melodie do współczesnych wierszy dla dzieci, do melodii maluje obrazki, a z obrazków tworzy scenografię do koncertów i spektakli Słuchaj Uchem. Razem z mężem koncertuje w Polsce i na świecie.
JANUSZ PRUSINOWSKI
Skrzypek, lirnik, cymbalista, harmonista, śpiewak, kompozytor i organizator. Prekursor odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce. Gry na skrzypcach uczył się u wiejskich mistrzów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Jedynaka, Józefa Zarasia, Jana Ciarkowskiego i innych. Śpiewa ballady i pieśni religijne, komponuje muzykę teatralną, pieśni i kołysanki.
Jako muzyk i kompozytor współpracuje z Teatrem Polskiego Radia (spektakle Janosik, Chłopi, Krakowiacy i Górale), z Teatrem Narodowym i Teatrem Scena Lubelska 30/32 Prowadzi warsztaty śpiewu, tradycyjnej gry na skrzypcach, tańca i podstaw mazurka. Koncertował w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Płn. Współtworzył zespoły: Bractwo Ubogich, Kapelę Domu Tańca, Dla Róży. Jest współzałożycielem Domu Tańca , autorem programu edukacyjnego Janko Muzykant. Jako śpiewak występuje z zespołem Monodia i jako skrzypek z Orkiestrą Czasu Zarazy. Wraz z zoną Kają prowadzi wydawnictwo – teatr Słuchaj Uchem. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
PIOTR PISZCZATOWSKI
Muzykant, aktor, z wykształcenia socjolog. Na instrumentach perkusyjnych i akordeonie grał w wielu kapelach, m.in. Aleksandra Łosia – muzyka białoruska, Domu Tańca i Kapeli Brodów. Od 2007 gra w Trio Janusza Prusinowskiego, a od 2009 współpracuje jako aktor i reżyser z teatrem muzycznym Słuchaj Uchem. Współtwórca festiwalu Wszystkie Mazurki Świata i Warszawskiego Domu Tańca. Regularnie prowadzi warsztaty muzyczne i teatralne dla dzieci i młodzieży. Z zamiłowaniem dokumentuje ludową muzykę świecką i religijną. Regiony szczególnie mu bliskie to: Rzeszowskie, Mazowsze, Kurpie, Suwalszczyzna, Białoruś.
MICHAŁ ŻAK
Multiinstrumentalista, uczeń wybitnego flecisty bretońskiego – Jean-Michela Veillona. Gra m.in. na flecie drewnianym, szałamai, duduku. Od kilku lat eksploruje muzykę polskiej wsi. Współtwórca Poznańskiego Domu Tańca i przez lata muzyk jego kapeli. Współpracuje z zespołami muzyki tradycyjnej, world music, muzyki dawnej, jazz i fusion, komponuje i wykonuje muzykę do niemych filmów i spektakli teatralnych, prowadzi działalność edukacyjną. Jest kilkukrotnym laureatem konkursu "Nowa Tradycja", organizowanego przez Polskie Radio.
Janusz Prusinowski, Piotr Piszczatowski, Michał Żak współtworzą – Janusz Prusinowski Trio.
powrót do strony głównej
|