Pierwsza część koncertu jest – jak wynika z programu – klasyczna; rozpocznie się pyszną uwerturą o „zwodzicielu z Sewilli”. Następnie usłyszymy Wariacje na temat La ci darem la mano Chopina – wspaniałego duetu z I aktu Don Giovanniego Mozarta, które wykona Filip Wojciechowski z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej.
Po przerwie zaprosimy publiczność na jazzowe opracowania utworów Chopina stworzone przez Filipa Wojciechowskiego i Bohdana Jarmołowicza, które –
jak orzekli krytycy muzyczni – jazzowe aranżacje utworów Chopina stworzone przez Filipa Wojciechowskiego wyróżniają się elegancją i błyskiem wirtuozerii. Ale co najważniejsze – autor aranżacji do dzieł wielkiego romantyka podszedł z wielkim szacunkiem i nie utonął w labiryncie improwizacji dalece odbiegających od Chopinowskich pierwowzorów. W preludiach, etiudach i mazurkach usłyszymy więc swingujące „smaczki”, figlarne motywy rytmiczne, momenty jazzującej zadumy, a przede wszystkim czyste piękno muzyki Chopina. Staraliśmy się, żeby nie zatracić tego szopenowskiego ducha i jego pięknej melodyki – zapewnia Bohdan Jarmołowicz, który czuwać będzie, by partie poszczególnych instrumentalistów i solistów zabrzmiały w odpowiednich dla nich miejscach. Tak więc za sprawą niezwykłego tria, tworzonego przez wybitnych muzyków, znakomitego dyrygenta z jazzowymi korzeniami oraz części orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej (smyczki), która wiele razy dowiodła, że doskonale czuje jazzowy klimat – publiczność tego wieczoru czeka wiele muzycznych wzruszeń i przeżyć.
FILIP WOJCIECHOWSKI
Ukończył Akademię Muzyczną Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Bronisławy Kawalli. Jest laureatem wielu nagród na konkursach pianistycznych, m.in.: w Paryżu (im. Claude Kahna), w Darmstad (Europejski Konkurs Chopinowski) oraz w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina. Występował z recitalami na całym świecie w renomowanych salach, jak: Filharmonia Berlińska, Opera House w Monte Carlo, Tokyo International Forum. Artystyczna działalność pianisty została uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, firmy Yamaha, Medalem Młodej Sztuki w Poznaniu. Na swoim koncie artystycznym posiada nagrania dokonane dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych, m.in. Dux oraz japońskiej Denon. Jest także uznanym pianistą jazzowym. Swoje pierwsze znaczące sukcesy odnosił w zespole Central Heating Trio, z którym zdobył wiele nagród na konkursach jazzowych w kraju i za granicą. Występował również w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, Garego Guthmana, z Krzesimirem Dębskim oraz Richardem Galliano. W 2000 powstało Filip Wojciechowski Trio, które tworzą także: Paweł Pańta i Cezary Konrad. Trio dokonało nagrania dwóch płyt w Berlinie: Classic Jazz i Romantic meets jazz z jazzowymi transkrypcjami utworów muzyki klasycznej w aranżacjach lidera i z gościnnym udziałem R. Majewskiego na trąbce. Z okazji obchodów Roku Chopinowskiego ukazała się płyta Filip Wojciechowski Trio Chopin wydana przez Polskie Radio z jazzowymi transkrypcjami utworów Chopina w aranżacjach lidera. W 2011 Polskie Radio SA. i Licomp Empik Multimedia wydało autorską płytę Filip Wojciechowski Moments z udziałem: G. Guthmana, M. Kajpera, oraz gościnnie Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza.
PAWEŁ PAŃTA
Kontrabasista o gruntownym wykształceniu klasycznym. Urodził się w Kutnie. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe przy ul. Bednarskiej pod kierunkiem ZbigniewaWegehaupta. Jako jazzman występował w zespołach Zbigniewa Namysłowskiego, Marcina Małeckiego, Wojciecha Majewskiego, Roberta Majewskiego i Filipa Wojciechowskiego. Współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, kwartetem Prima Vista oraz z kwintetem smyczkowym I Solisti di Varsovia. Był członkiem Gustav Mahler Jugendorchester, prowadzonej przez Claudio Abbado, z którą brał udział w BBC Proms Festival i Berliner Festspiele. Występował także z Andrzej Kurylewicz Trio oraz z Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad sto koncertów w Niemczech, USA, Chinach i Rosji. Uczestniczył w nagraniu wielu płyt jazzowych i klasycznych, w tym albumu Siesta nominowanego do Fryderyka 2003 w kategorii Album roku - muzyka kameralna, zaś z kwintetem smyczkowym I Solisti di Varsovia oraz Karolem Radziwonowiczem nagrał dwie płyty poświęcone twórczości Fryderyka Chopina. Jest zdobywcą trzeciej nagrody na IV Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach.
CEZARY KONRAD
Perkusista, kompozytor, aranżer; przez czytelników miesięcznika Jazz Forum uznawany jest nieprzerwanie od 1992 za najlepszego polskiego perkusistę jazzowego według rankingu Jazz Top. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie perkusji prof. Stanisława Skoczyńskiego. Pod koniec studiów poświęcił się muzyce jazzowej, a pierwsze znaczące sukcesy zaczął odnosić jako współtwórca grupy Central Heating Trio (wraz z pianistą Filipem Wojciechowskim), z którą zajął I miejsce na festiwalu Jazz Juniors ‘90 w Krakowie oraz otrzymał I nagrodę na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa – Klucz Do Kariery w 1990. W 1995 założył swój pierwszy zespół: Cezary Konrad Quartet, z którym w 1999 nagrał pierwszą autorską płytę One mirror… many reflections. Po dłuższej współpracy z Anną Marią Jopek, powołał do życia w 2005 formację muzyczną Cezary Konrad the New Band. Występował i nagrywał również z takimi muzykami, jak: Karrin Allyson, Randy Brecker, Deborah Brown, Mino Cinelu, Joe de Franco, Volker Greve, Gary Guthman, Omar Hakim, Paul Imm, Didier Lockwood, Pat Metheny, Nippy Noya, Susan Weinert. Współpracuje z Warszawską Grupą Perkusyjną oraz z Polską Orkiestrą Radiową. Koncertuje z Trio Włodka Pawlika, Krzysztofa Herdzina, a do 2007 z Trio Andrzeja Kurylewicza. Na swoim koncie ma nagranych blisko 100 płyt. Jest laureatem m.in. nagrody Mateusza im. Mateusza Święcickiego przyznaną przez Program III Polskiego Radia, otrzymał także Stypendium im. K. Komedy ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki oraz wyróżnienie dla Najlepszego Muzyka Perkusyjnego od roku 2006 do 2009 w kategorii „Perkusista Jazz / Latin / Funk” wg ankiety czytelników czasopisma Top Drummer. Na swoich solowych koncertach prezentuje magiczny świat instrumentów perkusyjnych, a jego występy przyciągają do sal koncertowych tłumy entuzjastów muzyki.
BOHDAN JARMOŁOWICZ
Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Witolda Krzemieńskiego i w klasie kompozycji. prof. Floriana Dąbrowskiego W okresie studiów prowadził intensywną działalność w reaktywowaniu ruchu jazzowego Wielkopolski. Współpracował z orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, z którą dokonał wielu nagrań radiowych i płytowych, w tym własnych kompozycji i aranżacji. Komponował i nagrywał muzykę do spektakli teatralnych (w tym do Teatru Telewizji) oraz do filmu. Jako dyrygent wziął w nagraniu muzyki do amerykańskiego filmu Stalin. Jest finalistą Konkursu Młodych Dyrygentów w Besançon (Francja, 1980). W latach 80.i 90. występował w Europie Zachodniej jako dyrygent i generalny dyrektor muzyczny amerykańsko-niemieckich produkcji musicali, m. in. Cabaret, West Side Story i Phantom Of The Opera. W 1991 jako jeden z czterech dyrygentów brał udział w europejskiej prapremierze kompozycji George'a Crumba The Star Child podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Od kilkunastu lat aranżuje, opracowując różne stylistycznie programy na potrzeby orkiestry symfonicznej. Ze słupską orkiestrą nagrał wiele płyt, z których jedna, z rzadko wykonywanymi kompozycjami na saksofon ( z udziałem amerykańskiego saksofonisty Grega Banaszaka) i orkiestrę kameralną, uzyskała nominację do prestiżowej nagrody Grammy (1998). Z Sinfonią Balticą akompaniował także słynnym zespołom baletowym, wśród nich Classique Ballet de Paris oraz Państwowemu Baletowi z Sankt Petersburga, wykonując muzykę P. Czajkowskiego do baletów Dziadek do orzechów i Jezioro Łabędzie. Od 1990 prowadzi koncerty inauguracyjne Festiwali Pianistyki Polskiej. Jest laureatem wielu nagród artystycznych i państwowych. Obecnie piastuje stanowisko dyrektora Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku.
powrót do strony głównej
|