Ignacy Zalewski - życiorys

Ignacy Zalewski (ur. 21.09.1990), kompozytor i dyrygent, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Marcina Błażewicza.
Od 2015 roku doktor sztuki muzycznej.

Warsztat kompozytorski rozwijał podczas indywidualnych lekcji mistrzowskich z prof. Krzysztofem Pendereckim (2014), oraz podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez prof. Wolfganga Rihma (Hochschule fur Musik Karlsruhe, 2011).

Laureat kilkunastu nagród kompozytorskich m. in.
• I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "Wielokulturowość nie działa?" (2014)
• III Nagrody i Nagrody Specjalnej na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Krzysztofa Pendereckiego ARBORETUM (2012),
• II Nagrody na VII Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Karola Szymanowskiego, zorganizowanym z okazji 95-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2013)
• I Nagrody na 51. Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. T. Bairda (2010)
• Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne (2012)

Ignacy Zalewski otrzymywał również liczne stypendia, m. in.:

• stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009)
• stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012)
• stypendium DongSang Research Foundation (2012)

Ignacy Zalewski, jako kompozytor muzyki ilustracyjnej, jest również laureatem nagrody za najlepszą muzykę radiową na XV Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2015, oraz laureatem Nagrody Polskiego Radia "Amadeusz" za najlepszy debiut radiowy (2015).
W sezonie koncertowym 2013/2014 był kompozytorem-rezydentem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus (w ramach programu "Kompozytor-rezydent" Instytutu Muzyki i Tańca).

Jego utwory wykonywane były przez takich artystów jak m. in. Jacek Kaspszyk, Wojciech Michniewski, Szymon Bywalec, Agata Szymczewska czy Marek Bracha, oraz przez takie orkiestry, jak m. in. Trondheim Symphony Orchestra, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej czy Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Jego utwory wykonywane były w Polsce (m. in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, ICE Kraków Congress Centre, Filharmonia Lubelska, Filharmonia Gorzowska) w Japonii (ALTI Hall w Kioto), Rosji (Narodowe Centrum Sztuki w Niżnym Nowogrodzie), na Ukrainie (Filharmonia Lwowska) w Niemczech (Katharinensaal Rostock, Konzerthaus Hinterzarten) i w Norwegii (Olavshallen - sali koncertowej Trondheim Symphony Orchestra).
Ignacy Zalewski jest także dyrygentem zespołu muzyki nowej Hashtag Ensemble. Od 2012 roku jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Od 2014 roku prowadzi zajęcia z instrumentacji i czytania partytur na macierzystej uczelni, od 2015 jako adiunkt.