DAWID RUNTZ
Ukończył studia dyrygenckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie Antoniego Wita, debiutując koncertem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Swój warsztat dyrygencki wzbogacał pod kierunkiem Jormy Panuli i Jacka Kaspszyka. Wyjątkowym artystycznym osiągnięciem było ukończenie Riccardo Muti Italian Opera Academy w Rawennie, prowadzonej przez Raccardo Mutiego.
Jest laureatem II nagrody na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2016), II nagrody oraz nagrody specjalnej I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013). W 2014 reprezentował Polskę podczas I Międzynarodowego Forum Dyrygenckiego w Zielonej Górze. Artysta na swoim koncie ma również sukcesy kompozytorskie – I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Uczniowskie Forum Muzyczne w Warszawie pod patronatem MKiDN (2010), nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych Kompozytów Euritmia we Włoszech (2011) za skomponowanie utworu Capriccio per flauto solo.
Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, Marszałka Województwa Pomorskiego, Starosty Powiatu Wejherowskiego, Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (2010, 2017).
Od sezonu artystycznego 2014/2015 współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie jako dyrygent-asystent przy produkcjach dzieł operowych.
W tym roku ukończył prestiżowe kursy dyrygenckie prowadzone przez Daniele Gatti z orkiestrą The Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie. W lipcu zadebiutował w Japonii podczas Pacific Music Festival w Sapporo na zaproszenie Valerie’a Giergieva.
Od 2017 roku Dawid Runtz jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
wstecz

powrót do strony głównej