30 października 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa
BENEFIS ADAMA SŁAWIŃSKIEGO
MONIKA WĘGIEL śpiew
MAGDALENA IDZIK mezzosopran
JÓZEF FRAKSTEIN bas-baryton
CHÓR KAMERALNY FERMATA
EWA ROBAK przygotowanie chóru
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
JERZY KISIELEWSKI prowadzenie
A. SŁAWIŃSKI Polonez świętokrzyski, muzyka filmowa ( Chłopi),
piosenki z repertuaru M. Rodowicz, Ł. Prus, Kaliny Jędrusik, Teresy
Tutinas,
Krystyny Konarskiej, Symfonia Dokończona do słów Jeremiego Przybory
kup bilet on-line
Chyba nie ma osoby, która nie znałaby piosenek Osieckiej, jak np. Na całych jeziorach Ty, Dookoła noc się stała, Dzięcioł i dziewczyna, Po prostu jestem, W dziką jabłoń cię zaklęłam czy Byle nie o miłości. Ale zapewne wielu by się zdziwiło, że autorem muzyki do tych przebojów jest Adam Sławiński. Podobnie rzecz się ma z filmami – Chłopi, Komediantka, Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy, do których skomponował ścieżkę dźwiękową. Być może bardziej Pana Adama kojarzymy z tzw. muzyką poważną. Tak czy inaczej podczas tego koncertu będziemy mieli krótki - z natury rzeczy – przegląd twórczości autora wielu utworów wykonywanych także na festiwalach nowej muzyki. Okazja bowiem jest szczególna – Benefis Adama Sławińskiego. Dostojny Jubilat (choć niekoniecznie poważny – potrafi sypać wspaniałymi anegdotami, zajmująco i z humorem opowiadać przeróżne historyjki i z dystansem podchodzić do siebie oraz otaczającej rzeczywistości) zasiądzie na widowni, by ze zgromadzoną publicznością zadumać się nad Osiecką, u której było „blisko z serca do papieru”, przypomnieć sobie, jak „huknęli w instrumenty obertasa, że mróz przeszedł kości, a Boryna do Jagny skoczył” czy uśmiechnąć do zabawnych słów Jeremiego Przybory z piękną muzyką Bohatera wieczoru. A na naszej estradzie, jak przystało na tak ważny muzyczny wieczór – wspaniali wykonawcy: Monika Węgiel – aktorka i piosenkarka, kielczanka Magdalena Idzik – mezzosopranistka, bas-baryton rodem z Wrocławia – Józef Frakstein oraz Chór Kameralny Fermata przygotowany przez Ewę Robak, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali i Jerzy Kisielewski, który nie został muzykiem, tylko „normalnym człowiekiem”, jak śmiał się ojciec, słynny Kisiel.
ADAM SŁAWIŃSKI
Polski kompozytor, pianista i krytyk muzyczny. Urodził się w Leśniczówce koło Szamocina (poznańskie) w 1935. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Pod koniec studiów i w latach późniejszych zajmował się publicystyką i krytyką muzyczną. Pracował w TVP jako redaktor i realizator muzyczny, był dyrektorem II Programu Polskiego Radia. Kolejno pełnił funkcje: skarbnika, sekretarza i wiceprezesa Związku Kompozytorów Polskich oraz prezesa Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.
Jako kompozytor jest samoukiem. Zadebiutował w 1962 muzyką do Teatru Telewizji. Komponował songi i piosenki do serii programów telewizyjnych Listy śpiewające Agnieszki Osieckiej. Wśród najważniejszych jego prac filmowych wymienić należy muzykę do ekranizacji Chłopów Reymonta, do seriali – Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy, Komediantka, Zezem. Jest autorem muzyki do ok. czterdziestu filmów i wielu spektakli TV.
Od początku lat 70. ubiegłego wieku komponuje utwory symfoniczne i kameralne wykonywane na koncertach i festiwalach nowej muzyki (Ballada dla sześciu perkusistów, Canto na orkiestrę smyczkową, Upamiętnienie na sopran, przestrojony fortepian i taśmę do wiersza W. Szymborskiej, Pulsar na perkusję
i taśmę, Intermezzo na kwartet smyczkowy i in.). Jest autorem Symfonii Dokończonej na mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę symfoniczną – popularyzatorskiego utworu z tekstem Jeremiego Przybory, wykonanego także w Filharmonii Świętokrzyskiej.
Otrzymał szereg nagród, m.in. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (z Agnieszką Osiecką i Wojciechem Młynarskim), Bursztynowego Słowika na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, nagrodę Związku Kompozytorów Polskich, zwycięstwo na Konkursie na Hejnał dla Miasta Gdańska, nagrodę Ministra Kultury za twórczość muzyczną, medal Gloria Artis.
MONIKA WĘGIEL
Aktorka teatralna i dubbingowa oraz piosenkarka; pochodzi z Wrocławia. Jako trzynastolatka związała się z grupą wokalną Im presja i wówczas po raz pierwszy stanęła przed mikrofonem. Ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie, gdzie kształtowała swój talent pod kierunkiem m.in. Jerzego Radziwiłowicza, Anny Seniuk, Zofii Kucównej. Od 2001 należała do Wrocławskiej Akademii Piosenki prowadzonej przez Jerzego Satanowskiego i Grażynę Łobaszewską. Aktualnie jest aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie. Współpracuje również z innymi teatrami w Polsce. Laureatka wielu wyróżnień i nagród, m.in. zdobywczyni drugiego miejsca na 28. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. W 2009 roku nominowana do Feliksa Warszawskiego w kategorii najlepszy debiut.
MAGDALENA IDZIK
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Małgorzaty Marczewskiej. Studia kontynuowała w Mediolanie pod kierunkiem Vittorio Terranovy i w Londynie u Joy Mammen. Otrzymała stypendium Promocja Talentu przyznawane przez Fundację Ewy Czeszejko-Sochackiej. W 2001 ukończyła we Włoszech Akademię Rossiniowską pod kierunkiem Alberta Zeddy. Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zadebiutowała w spektaklu Śpiewnik domowy S. Moniuszki w reżyserii Marii Fołtyn. Z zespołem Opery Narodowej uczestniczyła w występach gościnnych na Cyprze, w Japonii i Hiszpanii, oprócz tego oklaskiwano ją w Amsterdamie, Brukseli, Kolonii, Luksemburgu, Paryżu, Walencji, Nowym Jorku, Toronto i Tokio. Ważnym wydarzeniem w karierze śpiewaczki był udział w wykonaniu Requiem Mozarta podczas uroczystego koncertu dla królowej belgijskiej Fabioli w piątą rocznicę śmierci króla Baudouina, koncert galowy z Andreą Bocellim w Teatrze Wielkim w Łodzi, koncert poświęcony pamięci Giuseppe Sinopoliego (Piza) oraz uroczysta gala Gwiazdy dla Europy pod batutą argentyńskiego tenora i dyrygenta José Cury.
JÓZEF FRAKSTEIN
Studia wokalne odbył w klasie Walentyny Majerowicz w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu. Jest laureatem Konkursu im. Roberta Schumanna w Zwickau. Debiutował w Operze Wrocławskiej. Od 1984 jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej. Gościnnie współpracuje z niemieckimi teatrami muzycznymi w Erfurcie, Halle, Dreźnie i Lipsku. Na swoim koncie posiada wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych za granicą oraz wytwórni fonograficznych.
Zajmuje się jednocześnie działalnością pedagogiczną – prowadzi wokalne kursy mistrzowskie w Polsce i Niemczech.
JERZY KISIELEWSKI
Urodził się w 1951 roku w Krakowie – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny. Syn publicysty, kompozytora i polityka Stefana, brat pianisty Wacława i Krystyny, romanistki i tłumaczki. W dzieciństwie, jak sam wspomina, żył w cieniu brata i ojca oraz jako jedyny w rodzinie nie planował zostać muzykiem. W 1961 roku razem z rodziną przeniósł się z Krakowa do Warszawy. Od 1991 roku jest członkiem kapituły Nagrody Kisiela (do 2006 poza Markiem Królem jedyny nie-laureat w tym gronie). Był prezesem Centrum Monitoringu Wolności Prasy w latach 2001-2003. W 2010 roku znalazł się w komitecie honorowym poparcia kandydata na prezydenta Bronisława Komorowskiego, wskutek czego został relegowany z Polskiego Radia. Do radia powrócił i prowadzi w nim audycję O wszystkim z kulturą w Programie II Polskiego Radia. Od września 2013 prowadzi w TVP Info program „Info newsroom”. Jest autorem książki Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne.
CHÓR KAMERALNY FERMATA
Chór powstał w 1998 r. w Kielcach z inicjatywy Ewy Robak. Tworzą go absolwenci, pracownicy i studenci Instytutu Edukacji Muzycznej UJK. Jest laureatem m.in. Platynowej, Diamentowej i podwójnie Diamentowej Płyty za oratoria Piotra Rubika i Zbigniewa Książka Tryptyk Świętokrzyski i Siedem pieśni Marii.
EWA ROBAK
Pracuje w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na stanowisku adiunkta, prowadząc chór akademicki i zajęcia z dyrygowania. Jest założycielką Chóru Kameralnego Fermata, z którym bierze udział w konkursach i festiwalach, a także występuje na koncertach. Od wielu lat prowadzi zajęcia muzyczne z dziećmi oraz warsztaty dla zespołów chóralnych. Laureatka m.in. indywidualnych nagród Rektora Akademii Świętokrzyskiej, nagrody Prezydenta Miasta Kielce, nagrody dla dyrygenta w Pradze w 2011.
JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej
powrót do strony głównej
|