Na zakończenie XVIII Świętokrzyskich Dni Muzyki zabrzmi muzyka dwudziestowiecznych mistrzów. W programie znalazły się dwa utwory: Koncert skrzypcowy nr 2 Metamorfozy Krzysztofa Pendereckiego, który będzie wykonany po raz pierwszy w Kielcach oraz Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.
Utwór Pendereckiego, mimo całego zróżnicowania i bogactwa dźwiękowego, utrzymany jest w ciemnych barwach. Można zatem uznać, że jest to dramat opowiedziany dźwiękami skrzypiec i wciąż zmieniającej swe barwy orkiestry. Metamorfozy usłyszymy w interpretacji Jakuba Haufy. Artysta wykonywał ten koncert z orkiestrą Sinfonia Varsovia 26 sierpnia 2008 podczas Baltic Sea Festival w Berwaldhallen w Sztokholmie. Za pulpitem dyrygenckim stał Krzysztof Penderecki. Koncert transmitowany był przez Radio Szwedzkie w wielu krajach Europy.
Dzieło Lutosławskiego powstało w latach 1950-1954 na zamówienie Witolda Rowickiego, który organizował w Warszawie nową orkiestrę filharmoniczną. Kompozytor wykorzystał w tej trzyczęściowej formie, będącej prawdziwym fajerwerkiem orkiestrowym, melodie zebrane przez Oskara Kolberga w zbiorze zatytułowanym Mazowsze. Jednak melodie stały się tylko kanwą dla stworzenia dzieła o bardzo indywidualnym obliczu.


JAKUB HAUFA
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. J. Kaliszewskiej. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, m.in.: im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (1999), im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu (1999), XIV Międzynarodowego Międzyuczelnianego Konkursu Kameralnego im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2001), im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2001). Umiejętności doskonalił pod kierunkiem takich osobowości, jak: Ch. Treger (USA), M. Scherzer (Niemcy), M. Jaszwili Rosja), K. Węgrzyn, W. Wiłkomirska, T. Yasunagi (I koncertmistrz Berliner Philharmoniker) i A. Cappone (Berliner Philharmoniker). Był stypendystą Rady Miasta Poznania oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2003 jest I koncertmistrzem Orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą koncertuje na całym świecie i dokonuje nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Pracuje także na stanowisku asystenta w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej w Akademii Muzycznej w Poznaniu; tam również obronił pracę doktorską na temat twórczości skrzypcowej K. Pendereckiego. Na początku ub. roku został laureatem VI edycji Programu Stypendialnego „Młoda Polska”. Jako solista występował z takimi artystami jak: K. Penderecki, J. Kaspszyk, J. Maksymiuk, J. Krenz, G. Nowak, M. Minkowski, A. Mayer, G. Boldoczki, M. Nyman (muzyka do filmu Jestem), J. Śmietana. Ściśle współpracował z Nigelem Kennedym, grając podwójne koncerty Bacha i Vivaldiego, nagrywając płyty. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, m.in. Suntory Hall w Tokio, Gewandhaus w Lipsku, Tonhalle w Düsseldorfie, Theatre des Champes Elysees w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional w Madrycie i wielu innych. Gra na francuskim instrumencie z XIX w. wykonanym przez Nicolasa Lupot.


JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.




wstecz

góra