29 września, sobota, g. 18.30, sala koncertowa

POŻEGNANIE Z METROPOLITAN OPERA

WOLFGANG AMADEUS MOZART (1756–1791)
COSÌ FAN TUTTE, OSSIA LA SCUOLA DEGLI AMANTI
(TAK CZYNIĄ WSZYSTKIE ALBO SZKOŁA KOCHANKÓW
)

Opera komiczna w dwóch aktach (1790) | KV 588
Libretto: Lorenzo da Ponte

AMANDA MAJESKI jako Fiordiligi
SERENA MALFI jako Dorabella
KELLI O’HARA jako Despina
BEN BLISS jako Ferrando
ADAM PLACHETKA jako Guglielmo
CHRISTOPHER MALTMAN jako Don Alfonso

DAVID ROBERTSON dyrygent
PHELIM MCDERMOTT reżyseria

The Metropolitan Opera

To jedno z najlepszych dzieł scenicznych genialnego klasyka wiedeńskiego, a jednocześnie apoteoza opery komicznej. Problemem jest tylko to, że zakończenie Cos fan tutte nie należy do najzabawniejszych, ujawnia bowiem pewną istotną słabość głównych bohaterów – zdradę. Dwaj przyjaciele Ferrando i Guglielmo (w tych rolach Ben Bliss i Adam Plachetka) postanowili wystawić na próbę wierność swoich ukochanych. W przebraniach zaczynają zaloty, każdy do narzeczonej drugiego. Panie Fiordiligi i Dorabella po krótkim oporze ulegają ich wdziękom, bo – podobno – tak czynią wszystkie. Komedia Mozarta w wizji reżysera Phelima McDermotta rozegra się na tle wesołego miasteczka, teatrzyku rewiowego i małego moteliku z przełomu lat 50-tych i 60-tych.
Przedstawienie trwa około 3 godzin i 30 minut (w tym 1 przerwa)