28 września, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO

PHILIPPE GIUSIANO (Francja) fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

S. MONIUSZKO Uwertura do opery Paria
F. CHOPIN II Koncert fortepianowy f-moll op. 21
F. CHOPIN Wariacje B-dur op. 2 na temat La ci darem la mano
z opery Don Giovanni W. A. Mozarta
E. ELGAR Preludium symfoniczne Polonia op. 76

100 Lat Niepodległości

PWM       TUTTI.pl

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!
Koncert objęty programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!. Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca"

kup bilet on-line


Melomani, i nie tylko!, będą usatysfakcjonowani. Nowy sezon artystyczny rozpoczniemy programem polskich kompozytorów narodowych, z jednym wyjątkiem. Ser Edward William Elgar to brytyjski twórca, który na zamówienie Emila Młynarskiego, współzałożyciela polskiej Filharmonii Narodowej, napisał w 1915 r. preludium symfoniczne Polonia. Utwór oparł na melodiach Mazurka Dąbrowskiego, Z dymem pożarów, Nokturnu g-moll Fryderyka Chopina, Fantazji polskiej Ignacego Paderewskiego oraz Warszawianki 1905 roku. Dzieło zadedykowane zostało I. J. Paderewskiemu. Słowem – na wskroś polskie!
Na początek jednak usłyszymy uwerturę do opery Paria – jedno z najlepszych dzieł Stanisława Moniuszki.
Jako drugi utwór zaprezentowany zostanie II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina, niesłychanie liryczny, z zachwycającym Larghetto i poruszającą kodą w części trzeciej. Ten Koncert, ekstatycznie wielbiony przez słuchaczy, poznamy w interpretacji artysty z pierwszych stron gazet – laureata Konkursu Chopinowskiego z 1995 r. – Philippe Giusiano. Francuski artysta otrzymał staranne wykształcenie: ukończył Konserwatorium w Marsylii i Paryżu, kształcił się również w słynnym Mozarteum w Salzburgu, a nasz kraj zdążył poznać, udzielając tu choćby lekcji mistrzowskich młodszym kolegom.
Philippe Giusiano wykona tego wieczoru jeszcze jeden utwór Chopina – Wariacje na temat La ci darem la mano z opery Don Giovanni W. A. Mozarta. W entuzjastycznej recenzji Robert Schumann napisał: Czapki z głów, panowie, to geniusz!
Orkiestrę Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi – jak przystało na inaugurację – Szef instytucji – Jacek Rogala.

W przerwie Koncertu Inauguracyjnego zapraszamy na otwarcie nowej wystawy – ANDRZEJA ŁADY pt. …moje pola pejzażu. Wystawa poświęcona jest Pawłowi Pierścińskiemu w I rocznicę śmierci wybitnego artysty, a także Pawłowi Krupie, który zginął w 2016 roku podczas mistrzostw Polski w paralotniarstwie.
Fotografie z lotu ptaka nawiązują do twórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu i przedstawiają „plamy poletek układających się w dekoracyjnie charakterystyczną dla ziemi świętokrzyskiej polną szachownicę”.

PHILIPPE GIUSIANO
Laureat II nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 1995 r. Ten sukces wywindował artystę na czołówki światowej pianistyki, a także otworzył mu drzwi do występów w wielkich salach koncertowych (Carnagie Hall w Nowym Jorku, the Concertgebouw w Amsterdamie, Verona Theater, La Scala w Mediolanie, Théâtre des Champs-Elysées i Salle Gaveau w Paryżu, the Suntory Hall in Tokyo).
Urodził się w 1973 w Marsylii, gdzie rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 5 lat. Ukończył jako 16-latek Conservatoire de Région de Marseille pod kierunkiem Odile Poisson i Pierre’a Barbizet’a oraz Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu w klasie Jacques’a Rouvier’a. W 1993 otrzymał stypendium, które umożliwiło mu dalszą naukę w Mozarteum w Salzburgu. Podczas studiów był laureatem wielu nagród w krajowych I międzynarodowych konkursach dla młodych pianistów. Artysta gości na wielu prestiżowych festiwalach. Koncertował w Europie, Japonii, Rosji, Maroko, w Brazylii, Argentynie, Kanadzie i na Bliskim Wchodzie. Współpracował ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami: Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Philippe Entremont, Kazimierz Kord, Yutaka Sado, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak. W 2010 z sukcesem prezentował wszystkie dzieła Fryderyka Chopina na fortepian i na orkiestrę we Francji, Hiszpanii, na Bliskim Wschodzie, w Japonii, Polsce i Skandynawii. W 2017 nagrał album z wczesnymi dziełami kompozytora. Poza działalnością artystyczną udziela regularnie lekcji mistrzowskich w Polsce i w Japonii. Od 2008 współpracuje z Heisei Music College w Kumamoto w Japonii jako wykładowca.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

strona główna

Wrzesień