28 kwietnia 2016, czwartek, godz.18.30, sala kameralna

24. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZKI

FORTEPIANOWY KALEJDOSKOP

RAVEL PIANO DUO w składzie:

AGNIESZKA KOZŁO, KATARZYNA EWA SOKOŁOWSKA fortepian

F. CHOPIN Wariacje D-dur nt. pieśni T. Moore’a *
I. F. DOBRZYŃSKI Rondo alla polacca op. 6 *
J. ZARĘBSKI Rêverie et passion. Deux morceaux en forme de Mazurka op. 5 *
M. MOSZKOWSKI Kalejdoskop. Miniaturbilder für das Pianoforte zu 4 Händen op. 74*
R. PALESTER Sonatina *

* pierwsze wykonanie w Kielcach

W programie koncertu pierwsze w Kielcach wykonania wirtuozowskich utworów fortepianowych. Artystki przypomną publiczności młodszego od Chopina o pokolenie Juliusza Zarębskiego, autora Dwóch utworów w formie mazurka.
Posłuchamy muzyki Maurycego Moszkowskiego, rówieśnika Zarębskiego, który był cenionym dyrygentem i kompozytorem - w programie znajdzie się jego suita Kalejdoskop zdradzająca wpływy polskiej i hiszpańskiej muzyki ludowej. Wysłuchamy również arcypolskiego utworu Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, twórcy wciąż zasługującego na większą uwagę i promocję. Ciekawostką wieczoru będzie przypomnienie zapomnianej u nas muzyki Romana Palestra z wczesnego, przedemigracyjnego okresu jego twórczości.

RAVEL PIANO DUO
Jeden z czołowych polskich duetów fortepianowych. Kształcił się pod kierunkiem prof. Mai Nosowskiej w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz w klasie mistrzowskiej duetu Hansa-Petera i Wolkera Stenzlów w Hochschule für Musik und Theater Rostock, uzyskując dyplom studiów koncertowych (Konzertexam) z najwyższym odznaczeniem. Na artystyczny rozwój zespołu miały wpływ ponadto spotkania z tak wybitnymi artystami, jak: Jan Ekier, Alexander Tamir, Bracha Eden, Berndt Goetzke, Leonard Hokanson, Tomasz Herbut, Kwartet Camerata. Duet jest laureatem wielu konkursów muzycznych, m.in: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Marcopoulo / Grecja (III nagroda – I i II nie przyznano), XI Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku / Czechy (I nagroda oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu F. Schuberta), Międzynarodowego Konkursu Muzyki XX i XXI wieku im. Valentino Bucchi w Rzymie (II nagroda).
Artystki prowadzą ożywioną działalność koncertową, występując w Polsce i niemal w całej Europie. Obszerny repertuar zespołu obejmuje kompozycje na cztery ręce i dwa fortepiany od epoki baroku do czasów obecnych. Duet ma na swoim koncie wiele prawykonań oraz kilka wydawnictw płytowych. Płyta z udziałem duetu zawierająca utwory Brahmsa na chór kameralny i duet fortepianowy otrzymała w 2005 prestiżowe wyróżnienie Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk. Natomiast najnowsza – Polski kalejdoskop z muzyką polską na 4 ręce – otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2016.
Duet był wielokrotnie stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Zonta International. Artystki zajmują się ponadto pracą pedagogiczną, wykładając na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w średnich szkołach muzycznych oraz na licznych kursach muzycznych.