Bartosz Kowalski - kompozytor (ur. 7-III-1977)

Kompozytor, aranżer, instrumentalista i pedagog; absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kompozycji prof. Mariana Borkowskiego oraz Podyplomowych Studiów Muzyki Filmowej, Komputerowej i Audiowizualnej w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem m.in Krzysztofa Knittla, Krzesimira Dębskiego, Zygmunta Koniecznego i Macieja Zielińskiego. Obecnie pracuje jako adiunkt Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie jako pedagog występuje pod pełnym nazwiskiem ad. dr Bartosz Kowalski-Banasewicz.

Jest laureatem dwudziestu konkursów kompozytorskich: (m.in. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego (nagroda za "Symfonię Okręgów", która była również prezentowana na Światowych Dniach Muzyki w Zagrzebiu), Konkursu Kompozytorskiego im. Grzegorza Fitelberga, Tadeusza Bairda (trzykrotnie), konkursu kompozytorskiego „Musica Sacra” (sześciokrotnie, w tym dwie edycje międzynarodowe), konkursu kompozytorskiego im Karola Szymanowskiego, konkursu im. A. Krzanowskiego, Konkursu im. W. Landowskiej i wielu innych.

Dwukrotnie otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1997, 2006), a także Stypendium Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2005). W 2012 roku został mianowany kompozytorem-rezydentem Filharmonii Świetokrzyskiej. W ramach stypendiów brał udział w warsztatach zagranicznych, m.in: Międzynarodowych Warsztatach w Musikhochschule Stuttgart oraz na Międzynarodowym Seminarium Przedstawicieli Katedr Kompozycji Wyższych Uczelni Muzycznych Krajów Europy Centralnej w Pradze.

Bartosz Kowalski jest autorem ponad stu kompozycji. Jego muzyka prezentowana była m.in: podczas Międzynarodowych Dni Muzyki Współczesnej ISCM Music Biennale Zagreb, na koncertach „Generacje” organizowanym przez ZKP oraz ZAiKS, na festiwalach: Warszawskie Spotkania Muzyczne, Musica Polonica Nova, Audioart, Laboratorium, Musica Moderna, Gaude Mater oraz podczas licznych koncertów uczelni. Wykonywały ją takie zespoły jak: Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Radia i Telewizji w Zagrzebiu, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Śląskiej, Częstochowskiej, Kaliskiej, Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Lwowska Orkiestra Kameralna „Leopolis”, Wrocławska Orkiestra Kameralna „Leopoldinum, Unplugged-Orchestra, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Kwartet Smyczkowy „Camerata” zespół „Chamberbrass”, zespół „Warsaw Brass”, zespół Kwartludium i wiele innych.

Jako aranżer, Bartosz Kowalski współpracował min. z Waldemarem Malickim (aranżacje symfoniczne do programu telewizyjnego „Filharmonia Dowcipu”) oraz Aliną Mleczko i kwartetem Prima Vista (płyta La Fiesta).

Jako instrumentalista udzielał się na rozmaitych koncertach, happeningach, i wydarzeniach związanych z muzyką improwizowaną występując m.in z Krzysztofem Knitlem, Jerzym Kornowiczem, Markiem Chołoniewskim, Tadeuszem Sudnikiem oraz Michałem Górczyńskim. Obecnie jest członkiem i współzałożycielem zespołu „Sonofrenia”.

Tworzy również muzykę do filmów. Filmy z jego muzyką prezentowane były m.in. na festiwalu Camer Image oraz festiwalu Łodzią po Wiśle. Więcej informacji na temat kompozytora, jak również przykładów jego utworów można znaleźć na jego stronie kompozytorskiej: www.bartoszkowalski.com

Spis utworów >>>

powrót do strony głównej