26 LUTEGO, WTOREK | 18.30, SALA KAMERALNA

F. CHOPIN Nokturn Es -dur op. 55 nr 2
Sonata fortepianowa b-moll op. 35
12 Etiud op. 25

Robert Maciejowski – student Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Huberta Salwarowskiego oraz Hochschule für Music und Theater w Hamburgu w klasie Huberta Rutkowskiego – mimo młodego wieku koncertował w wielu krajach Europy i wszędzie był gorąco oklaskiwany. Jest m.in. laureatem wyróżnienia i 2 nagród specjalnych w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in memoriam w 2017, I miejsca w Leopold Godowski Competition w Warszawie (2017) oraz I miejsca w Krogulski International Competition w kat. „no age limit” (2018)
Na swój recital w Filharmonii Świętokrzyskiej wybrał zachwycające utwory naszego największego kompozytora.
Nokturn Es-dur op. 55 nr 2 – symbol śpiewności „a la Chopin”. Utwór niezwykle popularny zaraz po opublikowaniu (w 1833 roku), do dzisiaj cieszy się wielkim powodzeniem wśród filharmonicznej publiczności.
Sonata b-moll op. 35 powstała latem 1839 r. w Nohant (wiek później wybuchła jedna z najkrwawszych wojen światowych); uważana jest za jedno z arcydzieł XIX wieku. Jedną z jej części, najbardziej znaną, jest przejmujący Marsz żałobny.
Etiudy op. 25 – drugi cykl Etiud Fryderyka Chopina skomponowany został w latach 1835-1837. Bogactwo brzmienia, śpiewność melodii windują je na sam szczyt mistrzowskich dzieł. Opus 25 otwiera Etiuda w tonacji Es-dur, a zachwycał się nią sam Robert Schumann: „Mogłoby się wydawać, że to harfa eolska”.

ROBERT MACIEJOWSKI
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w rodzinnym mieście – Tarnowie. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Huberta Salwarowskiego oraz Hochschule für Music und Theater w Hamburgu w klasie Huberta Rutkowskiego. Umiejętności doskonalił, biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów.
Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.: II miejsca w XXI International Fryderyk Chopin Piano Competition for Children and Youth (Szafarnia 2011 i 2013); I miejsca w Peter Toperczer International Piano Competition Kosice (Słowacja 2013); II miejsca i Srebrnego Certyfikatu w Chopin Golden Ring Piano Competition w Słowenii (Radovljica 2013), I miejsca i nagród specjalnych za najlepszą interpretację utworu Fryderyka Chopina oraz utworu klasycznego, jak również nagrody za najwyższą punktację w gr. IV w XIII Internationale Klavierwettbewerb (Zgorzelec-Goerlitz 2014); udziału w półfinałach programu Młody Muzyk Roku (Warszawa 2014); I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im L. Godowskiego (Warszawa 2014); Grand Prix i I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów (Jasło 2015); I miejsca i nagrody specjalnej Fundacji Pro Musica Bona w VIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym EPTA (Kraków 2015), wyróżnienia i 2 nagród specjalnych w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in memoriam (2017), I miejsca w Leopold Godowski Competition w Warszawie (2017), I miejsca w Krogulski International Competition w kat. „no age limit” (2018).
Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Młodej Polski, fundacji Sapere Auso, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Prezydenta Miasta Tarnowa. Koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy, Francja, Włochy, Szwajcaria).

Luty 2019