Gatunek: dokument muzyczny
Produkcja: Niemcy
Reżyseria: Thomas Grube i Enrique Sánchez Lansch
Obsada: Simon Rattle, Royston Maldoom, Susannah Brougton

Ten film od bajki różni tylko jedno: wszystko zdarzyło się naprawdę. W Berlinie, w dzielnicy w której nie ma miejsca na sentymenty i wielkie marzenia, mieszkają młodzi ludzie, tzw. trudna młodzież najczęściej już naznaczona piętnem odrzucenia. Szanse na wyrwanie się z getta biedy i nijakości są niewielkie. Chyba że... Chyba że zjawi się ktoś taki, jak Sir Simon Rattle – charyzmatyczny dyrygent i Royston Maldoom – brytyjski choreograf. Obaj mają do przekazania swoją niełatwą prawdę o życiu, ale także i propozycję zagrania w – bagatela! – Święcie wiosny Strawińskiego. Czy młodzi im zaufają, czy mają na tyle determinacji, by „wziąć sprawy w soje ręce? Od tej pory obserwujemy fascynującą przemianę pryszczatych dzieciaków. Z początku śmieją się, wygłupiają, z ociąganiem spełniają polecenia, aż niedostrzegalnie dla nich samych ogarnia ich coraz większa pasja i wiara w to, że wszystko jest możliwe. Po trzech miesiącach katorżniczych prób i zmagania się z własnymi lękami dwustu pięćdziesięciu tancerzy pochodzących z dwudziestu pięciu krajów i rodzin o różnym statusie społecznym wkraczają na scenę zbudowaną w byłej zajezdni autobusowej w Berlinie.
Towarzyszą im Filharmonicy Berlińscy pod dyrekcją swojego długoletniego dyrygenta – Simona Rattle’a.
Film jest cudownym zapisem fantastycznego eksperymentu, ukazuje terapeutyczną moc sztuki i dowodzi, że dzięki muzyce można sobie radzić z własnymi emocjami oraz pokonywać własne ograniczenia.

JAROSŁAW SKULSKI
Absolwent filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i dziennikarstwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracuje w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach (Dział Edukacji Filmowej i Działalności Filmowej).

Koncertom i innym imprezom towarzyszą wystawy:
ARTYSTA I JEGO ŚWIAT. WOJCIECH KILAR – PWM S.A.
TWARZE ZAiKS-u – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
IMPRESJE oraz DYPLOM 2012 – Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego