23 kwietnia 2015, czwartek, g.18.30, sala kameralna

FOUR STRINGS

Kwartet smyczkowy FOUR STRINGS
LUCYNA FIEDUKIEWICZ I skrzypce
GRZEGORZ WITEK II skrzypce
BEATA RASZEWSKA altówka
ŁUKASZ TUDZIERZ wiolonczela

Z. NOSKOWSKI Wariacje i Fuga na temat Viottiego*
W. ŻELEŃSKI Kwartet smyczkowy A -dur op. 42*
W. MALISZEWSKI II Kwartet smyczkowy C-dur op. 6*

* pierwsze wykonanie w Kielcach

kup bilet on-line


Kwartet smyczkowy Four Strings tworzą muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Zespół ceniony jest za pomysłowość, indywidualność i temperament.
W 2009 r. Four Strings otrzymał Grand Prix VI edycji konkursu na projekt nagraniowy Zapomniana muzyka polska organizowanego przez wydawnictwo „Acte Prealable”. Efektem tego zwycięstwa jest wydanie pięciu płyt zawierających m.in. trzy utwory, które artyści zaprezentują podczas koncertu w Filharmonii.

Życiorysy Władysława Żeleńskiego, Zygmunta Noskowskiego i Witolda Maliszewskiego są ściśle splecione z historią naszego kraju, a ich działalność pedagogiczna i społeczna wywarła wielki wpływ na kulturę polską końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Szkoda, że wiele lat po ich muzykę nie sięgano. […] Piękno wszakże, które w Wariacjach Noskowskiego oraz Kwartetach Żeleńskiego i Maliszewskiego nie wyznaczało – jak awangarda – kierunku rozwoju muzyki w latach późniejszych, jest bezpretensjonalne i szczere, najwyższej próby. Szczęśliwie nikt dziś nie ma wątpliwości, że warto tej muzyki słuchać i włączać ją do stałego repertuaru instytucji muzycznych.

Kacper Miklaszewski (Z komentarza do książeczki programowej)



KWARTET SMYCZKOWY „FOUR STRINGS”
Kwartet, w skład którego wchodzą muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, powstał w 2004 z inicjatywy Lucyny Fiedukiewicz. W jego repertuarze znajdują się utwory różnych epok – od baroku po współczesność (w tym szczególnie ulubione kwartety smyczkowe J. Haydna, L. van Beethovena, F. Schuberta i A. Dvořaka). Four Strings chętnie grywa utwory z towarzyszeniem instrumentu solowego (m.in. fortepianu w utworach J. Brahmsa, F. Schuberta, a także fagotu w kompozycjach F. Devienna i J. Francaixa). Artyści jako muzycy NOSPR-u mieli okazję występować z takimi osobowościami muzycznymi, jak: Placido Domingo, Misha Maisky, Mścisław Roztropowicz, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Kurt Masur, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Krystian Zimerman. Częsta współpraca z mistrzami dała muzykom możliwość kształtowania własnej osobowości muzycznej, poszerzania horyzontów.





powrót do strony głównej