Na kolejnym koncercie festiwalowym zaprezentujemy trzy utwory. Na pocz±tek impresja symfoniczna na tematy w³oskie Piotra Czajkowskiego (Kaprys w³oski – po w³osku capriccio, co pos³u¿y³o jako tytu³ wieczoru symfonicznego w Filharmonii). Wstêp tego piêtnastominutowego, popisowego dla orkiestry dzie³a z gatunku popularnosymfonicznych lecz na bardzo dobrym poziomie, stanowi³ niegdy¶ sygna³ telewizyjnej Interwizji.
Nastêpnie bêdziemy ¶wiadkami prawykonania Concerto Inguieto Macieja Zielñskiego, autora m.in. muzyki filmowej (Dublerzy, Nigdy w ¿yciu, Kryminalni, Gry uliczne), teatralnej (Zatrute pióro, Warszawianka...), piosenek i ilustracji do produkcji telewizyjnych (Co z t± Polsk±, Ulica sezamkowa) oraz muzyki do kilkuset filmów reklamowych (m.in. piosenkê do reklamy Kawy Jacobs Najmilsza chwila poranka – nagroda Tytan'93, Procter&Gamble Ciep³o-Zimno – nagroda Kreatura'2000 za najlepsz± muzykê). Jego piosenka Kto wie? w wykonaniu zespo³u De Su przez dwa lata z rzêdu go¶ci³a na pierwszych miejscach list przebojów, staj±c siê jedn± z najczê¶ciej emitowanych piosenek ¶wi±tecznych w Polsce. Utwory tego m³odego kompozytora pojawiaj± siê tak¿e na renomowanych festiwalach. Concerto Inguieto powstawa³o miêdzy styczniem a marcem 2010 roku i zosta³o skomponowane dla Artura Pachlewskiego z my¶l± o wykonaniu na festiwalu ¦wiêtokrzyskie Dni Muzyki. Dzieñ wcze¶niej – 22 kwietnia, o godz. 13.30 – spotkamy siê z Maciejem Zieliñskim w Instytucie Edukacji Muzycznej UJK. Zapraszamy wszystkich chêtnych – wstêp jest bezp³atny.
Na zakoñczenie koncertu us³yszymy radosn±, promieniej±ca optymizmem (co mo¿e nam pozwoli choæ na chwilê odsun±æ grozê ostatnich dni) IX Symfonia Dymitra Szostakowicza.


ARTUR PACHLEWSKI
Nale¿y do grona najwybitniejszych polskich klarnecistów ostatnich lat. Arty¶ci, z którymi wspó³pracowa³, a tak¿e krytycy muzyczni, podkre¶laj± znakomit± technikê instrumentaln±, wielk± muzykalno¶æ oraz wyj±tkow± wszechstronno¶æ pozwalaj±c± muzykowi na swobodne poruszanie siê po obszarach muzyki klasycznej, romantycznej i wspó³czesnej. Jako jedyny Polak, bêd±c stypendyst± rz±du niemieckiego, ukoñczy³ studia w mistrzowskiej klasie prof. Eduarda Brunnera w Hochschule des Saarlandes für Musik und Theater. Jest tak¿e absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej i European Mozart Accademy. Wystêpowa³ jako solista i kameralista na najwa¿niejszych imprezach muzycznych w Europie, m.in.: na Festiwalu Fundacji Mozartowskiej w Pradze, Rotterdam Music Biennale. Koncertowa³ z towarzyszeniem: kwartetów – Wilanów, ¦l±ski, Camerata, Royal Quartet, Gessler Quartet, a tak¿e z BBC Singers, Ensemble Ricercare. Nagrywa³ dla Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej, niemieckiego radia SR, rozg³o¶ni BBC, firm fonograficznych Dux, Legato, Musica Sacra, Sony, NAXOS. P³yta z jego udzia³em zdoby³a Supersonic Pizzicato Award, inne by³y trzykrotnie nominowane do nagrody Fryderyk. Wkrótce uka¿e siê najnowsza p³yta z udzia³em Artura Pachlewskiego, nagrana z orkiestr± Filharmonii Narodowej dla firmy Naxos, na której znajdzie siê m.in. Sinfonietta nr 2 na klarnet i orkiestrê Krzysztofa Pendereckiego.


JOOLZ GALE
Urodzi³ siê w rolniczym miasteczku Gloucestershire w Anglii. Jego droga artystyczna rozpoczê³a siê od wspó³pracy z Katedralnym Chórem ¦w. Jerzego (St George’s Cathedral Choir) w Peth oraz – po otrzymaniu stypendium – z Midnite Youth Theatre (Australia). Grê na skrzypcach studiowa³ u Marata Bisengalieva, naukê ¶piewu kontynuowa³ pod kierunkiem takich artystów, jak: John Mitchinson, Stephen Varcoe and Ashley Stafford. Uczestniczy³ w Miêdzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Gustava Mahlera w 2007, na którym zwróci³ ogromne zainteresowanie i wzbudzi³ kontrowersje. W rezultacie otrzyma³ propozycjê nagrania z orkiestr± Bayerischer Rundfunk utworów Parry’ego, Schumanna i Stravinsky’ego. Podczas koncertów wyró¿nia go ekscytuj±ca, charyzmatyczna, a jednocze¶nie zdyscyplinowana interpretacja muzyki. Jest równie¿ postrzegany jako jeden z najbardziej obiecuj±cych m³odych dyrygentów. Wspiera³a go Marin Alsop – jedna z najwybitniejszych dyrygentek naszych czasów (USA).




wstecz

góra