23 lutego 2021, wtorek, godz. 18.30, sala kameralna

SCENA DLA MUZYKI POLSKIEJ

KRAKOWSKIE TRIO STROIKOWE/KRAKOWSKI KWINTET DĘTY
ROMAN WIDASZEK klarnet
MAREK MLECZKO obój
PAWEŁ SOLECKI fagot
KATARZYNA KUROWSKA-MLECZKO flet
TADEUSZ TOMASZEWSKI waltornia

A. MALAWSKI Morskie Oko z cyklu Żywioły Tatr na kwintet dęty
M. STACHOWSKI Pezzo grazioso na kwintet dęty
J. ŚWIDER Miniatury liryczne na kwintet dęty
W .LUTOSŁAWSKI Trio
A. TANSMAN Suite pour trio d`anches
A. SZAŁOWSKI Trio na obój, klarnet i fagot

Instytut Muzyki i Tańca  MKiDN

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, finansowany
ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu


kup bilet on-line


Program autorski Kwintetu rozpoczyna utwór o tematyce góralskiej – Morskie Oko Artura Malawskiego z 1934. Jest to część pierwsza utworu, który zachował się w rękopisie i składał się z jeszcze dwóch części, zniszczonych jednak przez autora uważającego je „za słabe”.
Miniatury liryczne to jedna z najpopularniejszych instrumentalnych kompozycji Józefa Świdra, powstała w r. 1975. Ujęta w formie 7-częściowej suity zachwyca urokliwą zmiennością nastrojów z dominującą lirycznością.
Marek Stachowski jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskich, były rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, zmarł w 2004 roku. Jego Pezzo gracioso to 10-minutowy utwór, którego tytuł – zdaniem kompozytora – jest „aluzją do miejsca prawykonania”. Po raz pierwszy dzieło usłyszała publiczność w Grazu w roku 1982.
Aleksander Tansman – jako kompozytor zdobył prawdziwie globalne uznanie – w r. 1919 wyjechał do Paryża i z tym miastem związał się na całe życie. Suite pour trio d`anches powstało w 1949 r., jest utworem kameralnym złożonym z 4 części.
Trio Witolda Lutosławskiego wykonano w Krakowie w r. 1945. To etiuda twórcza, utwór laboratoryjny ukazujący pewne elementy, z których Lutosławski zbudował swoje dzieło.
Antoni Szałowski tworzył na emigracji od 1931 roku. Jego Trio na obój, fagot i klarnet powstało w roku 1936, jest dziełem z obsadą instrumentalną typową dla neoklasycyzmu.

KRAKOWSKI KWINTET DĘTY
Zespół powstał w 1998 roku i tworzą go członkowie Krakowskiego Tria Stroikowego – oboista Marek Mleczko, klarnecista Roman Widaszek, fagocista Paweł Solecki, oraz flecistka Katarzyna Kurowska - Mleczko i waltornista Tadeusz Tomaszewski. Członkowie Krakowskiego Kwintetu Dętego są laureatami wielu konkursów muzycznych, którzy spotkali się w krakowskiej orkiestrze kameralnej Capella Cracoviensis, współtworząc przez wiele lat grupę dętą o uniwersalnym charakterze. Muzycy mają w swym dorobku wiele koncertów kameralnych z różnorodnym repertuarem, od muzyki barokowej do współczesnej, występowali w wielu ważnych ośrodkach muzycznych Europy - Paryż, Wiedeń, Lizbona, oraz niemalże na wszystkich prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, spotykając się z entuzjazmem publiczności i uznaniem krytyków.
Współpracując z pianistką Beatą Bilińską, kwintet nagrał płytę z dziełami W. A. Mozarta, F. Danziego, G. Ligetiego, F. Poulenca, która była nominowana do nagrody Fryderyk 2017. Współpraca ta owocuje nowymi kompozycjami, które są dedykowane zespołowi. Krakowski Kwintet Dęty wraz z Beatą Bilińską dokonał prawykonania sekstetu "Fonoplasticon" Zbigniewa Bargielskiego oraz "Burleski" Mikołaja Góreckiego. W roku 2019 z okazji jubileuszu dwudziestolecia działalności ukazała się kolejna płyta zespołu nagrana z Beatą Bilińską oraz saksofonistą Pawłem Gusnarem, na której znalazły się kompozycje A. Malawskiego, A. Zemlinskyego, K. Dębskiego, P. Łukaszewskiego, D. Milhaud i M. Góreckiego. Płyta była nominowana do nagrody Fryderyk 2020. Członkowie Krakowskiego Kwintetu Dętego prowadzą również działalność pedagogiczną w Akademiach Muzycznych w Krakowie i Katowicach oraz Szkołach Muzycznych II stopnia.


PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga


strona główna