22 LUTEGO, PIĄTEK | 19.00, SALA KONCERTOWA

JACEK ROGALA dyrygent

J. ELSNER Uwertura do opery Leszek Biały
F. CHOPIN I Koncert e-moll op. 11
C. GOUNOD I Symfonia D-dur (pierwsze wykonanie w Kielcach)

PWM       TUTTI.pl

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!

Koncert objęty programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!.
Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca"

Dokładnie w dzień urodzin Fryderyka Chopina (1810) Marian Sobula, jeden z najbardziej utalentowanych pianistów, wykona I Koncert e-moll op. 11 (1830) , którym kompozytor żegnał się na zawsze z rodziną, przyjaciółmi, Warszawą… Zarówno pierwszy, jak i drugi Koncert f-moll – bliźniaczo podobne, pisane były w romantycznej aurze miłosnego zauroczenia wdziękami Konstancji Gładkowskiej. Ale wówczas ważyła się również sprawa wyjazdu Chopina w świat – wszyscy mieli nadzieję, że na krótko, lecz główny zainteresowany był niespokojny: Jeszcze siedzę. Nie mam siły do zdecydowania dnia... Myślę, że jadę umrzeć. Nigdy już nie zobaczył ojczystej ziemi.
Koncert rozpoczniemy Uwerturą do opery Leszek Biały nauczyciela naszego geniusza – Józefa Elsnera, w której zawarte są aluzje do chwalebnej przeszłości dawnej Rzeczpospolitej.
Wieczór zakończy I Symfonia D-dur Charlesa Gounoda. Ten XIX-wieczny kompozytor francuski – świetny melodysta – stworzył klasyczny czteroczęściowy utwór napisany w pogodnym nastroju, wartki, „z potoczystymi łukami melodii” szczególnie w III i ostatniej części.
Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Szef Filharmonii – Jacek Rogala.

MARIAN SOBULA
Doktor sztuk muzycznych; jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Andrzeja Pikula oraz Accademia di Santa Cecilia w Rzymie w klasie prof. Sergia Perticarolego. Występował w ponad 50 krajach, wykonując recitale i koncerty z orkiestrą, m.in. w: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Sydney Opera House, Gasteig Monachium, Rudolfinum Praga, Auditorio Parco Della Musica Rzym, Beethovenhalle Bonn, Sala Sao Paolo, Palacio de Bellas Artes Mexico City, Gran Teatro Nacional Lima, Teatro Municipal Santiago de Chile, Hamer Hall i Town Hall Melbourne, Denki Bunka Kaikan Nagoya oraz wielu innych. Jest laureatem najwyższych nagród i wyróżnień międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Marii Canals w Barcelonie, Luis Sigall w Vina del Mar, The Yamaha Music Foundation of Europe Competition. Otrzymał nagrody i odznaczenia zarówno polskich jak i międzynarodowych instytucji, jak: UNESCO w Paryżu, Fundacji JESC w Japonii, Rządu Włoskiego, MKiDN, MNiSW, Marszałka Województwa Małopolskiego. W 2017 otrzymał odznaczenie Ministra Spraw Zagranicznych Bene Merito za promocję Polski na świecie. Współpracuje z orkiestrami w kraju, a także za granicą, m.in.: Simon Bolivar Youth Orchestra Venezuela, Slovak Philharmonic, Filarmonica de Chile, Filarmonica Marchigiana, Orchestra Sinfonica di Sanremo, Tajland Philharmonic, Radio and TV Orchestra Albania, Montenegrin Symphony, Banatul State Philharmonic, Irkutsk Philharmonic, OSUSP, Sinfonica de Campinas, Sinfonica Nacional Del Ecuador, Sinfonica Nacional del Peru, Sinfonica de Yucatan, Sinfonica de Monterrey, OCBA, Lebanese Philharmonic, Filarmonica de Mendoza, Castile e Leon Symphony Orchestra. Od 2007 pracuje w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie.

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.