20 października 2017, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

BARWY ROMANTYZMU

MARIAN LAPŠANSKÝ (Słowacja) fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

P. CZAJKOWSKI II Koncert fortepianowy G-dur op. 44
A. GŁAZUNOW IV Symfonia Es-dur op.48

PianoClassik

kup bilet on-line



II Koncert fortepianowy G-dur Czajkowski napisał w 1880 roku i zadedykował Mikołajowi Rubinsteinowi, który również miał być prawykonawcą dzieła. Niestety, pianista zmarł w 1881 r., a prawykonanie Koncertu odbyło się w Nowym Jorku dwunastego listopada tego samego roku pod dyrekcją Theodora Thomasa z Madeline Schiller jako solistką. Recenzje były chłodne. Ale już pierwsze wykonanie w Moskwie (1882) wywołało zachwyt publiczności. Dzisiaj Koncert może nie święci takich triumfów jak poprzednik, jednak to piękne dzieło, z których najbardziej lubiana jest część środkowa ze słynnym solem fortepianu i wiolonczeli. Ostatnia część – taneczna, pełna pasji i fajerwerków – wprawi Państwa w znakomity nastrój na resztę wieczoru. Solistą będzie Marian Lapšanśky, artysta urodzony w Tisovec na Słowacji, wykładowca Akademii Muzycznych w Pradze, Bańskiej Bystrzycy i Brnie.
Romantycznego, słowiańskiego ducha odnajdziemy w IV Symfonii Es-dur op. 48 Aleksandra Głazunowa, dedykowanej z kolei Antonowi Rubinsteinowi, bratu Mikołaja. Prawykonanie dzieła odbyło się w roku 1894 pod dyrekcją Mikołaja Rimskiego-Korsakowa – jednego z nauczycieli Głazunowa. Tęskne melodie w części pierwszej, taneczne w drugiej i efektowne fanfary w ostatniej wypełniają utwór. Ale jak napisała w komentarzu Katarzyna Matwiejczuk: Czyż nie za takie właśnie brzmienie, monumentalne i kolorowe jak baśniowy carski zamek, a chwilami tęskne niczym bezkres stepu, uwielbiamy rosyjski romantyzm?


MARIAN LAPŠANSKÝ
Grał z najwybitniejszymi czeskimi i słowackimi dyrygentami, jak m.in. Jirí Belohlávek, Bystrik Rezucha, Zdenek Kosler i Libor Pesek. Pracuje również jako nauczyciel (Akademia Muzyczna – Bratysława, Praga, Bańska Bystrzyca, AM im. Janacka).
Urodził się w Tisovec na Słowacji w 1947 roku. Studiował fortepian w Konserwatorium Bratysławskim u Romana Rychli, w Akademii Muzycznej i Dramatycznej w Pradze, a także w konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie pod kierunkim Wiktora Merzhanova.
Laureat Międzynarodowego Konkursu Smetany w Hradec Králové,1970. Koncertował z Orkiestrą Filharmonii Państwowej w Koszycach oraz z Orkiestrą Filharmonii Słowackiej. Od 1983 grał w duecie fortepianowym repertuar z czeskim pianistą Peterem Toperczerem. Występował w największych miastach Europy, Azji, obu Ameryk i Afryki. Nagrywa dla Supraphon Records. Wśród jego najważniejszych osiągnięć w studiu nagrań było ukończenie w 1997 ogromnej kolekcji solowych utworów fortepianowych Fibich - Moods, Impressions and Reminiscences – wydanych na 12 CD.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej




strona główna

Wrzesień 2017