20 marca 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa
AKADEMIA MELOMANA
KANON NA JUBILEUSZ
LUDMIŁA WOROBEĆ-WITEK skrzypce
MACIEJ JAROŃ skrzypce
ARTUR JAROŃ fortepian
(30-lecie pracy artystycznej Artura Jaronia)
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MIROSŁAW BŁASZCZYK, JACEK ROGALA dyrygenci
ADAM CZOPEK prowadzenie
F. MENDELSSOHN-BARTHOLDY Koncert na skrzypce,
fortepian i orkiestrę d-moll, cz. III
C. SAINT-SAËNSII Koncert fortepianowy g-moll op. 22
M. RAVEL Cygan, rapsodia koncertowa op. 76
G. GERSHWIN Koncert fortepianowy F-dur
kup bilet on-line
Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na Akademię Melomana, która tym razem będzie miała uroczystą oprawę. Okazja jest bowiem szczególna – Artur Jaroń, pianista, pedagog, organizator wielu znanych imprez – obchodzi 30-lecie swojej pracy artystycznej. Artysta wystąpi w towarzystwie Ludmiły Worobec-Witek, skrzypaczki, z którą współpracuje od wielu lat, oraz syna Macieja, obecnie studenta ostatniego roku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Na ten specjalny koncert Jubilat zaproponował program, który na pewno zyska aprobatę publiczności. Wieczór rozpocznie dzieło czternastolatka – Felixa Mendessohna – Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę d-moll. Mimo tak młodego wieku przyszły autor Marsza weselnego już pokazał pazur mistrza, interesująco wykorzystując kontrast brzmieniowy obu instrumentów solowych.
Następnie usłyszymy jeden z najbardziej popularnych koncertów fortepianowych Camile’a Saint Saënsa – Drugi g-moll op. 22 – niesłychanie wirtuozowski i efektowny, w którym partie solowe wykona Artur Jaroń.
Po przerwie zaprosimy Państwa na rzadko grywaną, bo niesłychanie trudną do wykonania rapsodię koncertową Tzigane op. 76. Jest to stylizowany na muzykę cygańską utwór kolejnego giganta – muzycznego zegarmistrza albo drugiego Mozarta, jak zwano Maurice’a Ravela. Kompozytor domagał się tutaj brawurowego wykonania partii skrzypcowej, aby pokazać, że muzyka to zabawa, a nie „ponure egocentryczne męki”!
Na zakończenie popis fortepianowy Artura Jaronia – Koncert fortepianowy F-dur George’a Gershvina.
Jak zawsze Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod wodzą dwóch dyrygentów – Jacka Rogali oraz Mirosława J. Błaszczyka – postara się stworzyć odpowiednie dla solistów muzyczne tło, by gdzieniegdzie zaznaczyć swój udział jako jednego z wykonawców zwiększających efekt dynamizmu i ekspresji.
LUDMIŁA WOROBEC-WITEK
Urodziła się w Żydaczowie na Ukrainie. Ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Talentów im. Salomei Kruszelnickiej w klasie skrzypiec prof. Aleksandry Derkacz. Naukę kontynuowała w Lwowskim Konserwatorium im. Mikołaja Łysenki pod kierunkiem tego samego pedagoga, otrzymując dyplom w wyróżnieniem. Brała udział w regionalnych i ogólnokrajowych konkursach, na których zdobywała specjalne wyróżnienia za interpretację muzyki rosyjskiej i radzieckiej. Od 1991 mieszka w Polsce i pracuje w Filharmonii Świętokrzyskiej. Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solistka i kameralistka. Występowała z orkiestrami, m.in.: z Sinfonią Varsovią, Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej, Słowacką Filharmonią w Koszycach, Magna Grecia w Taranto, Wirtuozi Lwowa. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami, jak: Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal, Jerzy Salwarowski, Szymon Kawalla, Józef Wiłkomirski, Marek Tracz, Czesław Grabowski. Brała udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in.: Muzycznych Spotkaniach Wschód – Zachód w Zielonej Górze, im. K. Jamroz w Busku Zdroju, im. J. Kiepury w Krynicy, Kwitnących Azalii w Mosznej, Beethovenowskim w Głogówku oraz w festiwalach muzyki kameralnej w Leżajsku, Lublinie, Orońsku, Mosznej i Jędrzejowie. Koncertowała w Muzeum Narodowym w Warszawie i Wilanowie w ramach cyklicznych imprez. Dokonała nagrań dla Radia Kielce. Dużym powodzeniem cieszą się jej płyty (Przeboje Salonu Muzycznego, Poeme oraz z utworami Bacha i Mendelssohna). Za działalność artystyczną otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Nagrodę Kielc. Od wielu lat współpracuje z pianistą Arturem Jaraniem, z którym wystąpiła we Francji, Niemczech, Belgii, Portugalii, Słowacji, Włoszech, Szwecji. W 2005 miał miejsce ich recital w Carnegie Hall w Nowym Jorku.
MACIEJ JAROŃ
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w PSM I st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie Wojciecha Zdyba. Naukę kontynuował w klasie Marcina Baranowskiego, u którego skończył z wyróżnieniem PSM II st. w Kielcach. W 2013 roku otrzymał dyplom licencjacki w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem tego samego profesora. Obecnie jest studentem roku dyplomowego na tej samej uczelni. Jest laureatem wielu konkursów w Polsce i za granicą m.in. I nagrody na IV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Jaśle, II nagrody na 21st. Young Musician International Competition “Citta di Barletta" Włochy 2011, II nagrody na IV European Music Competition Philadelphia, Włochy 2012. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie "Młoda Polska", a także otrzymał stypendium rektora AM w Bydgoszczy oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną zarówno jako solista jak i kameralista, występując w Polsce oraz w Niemczech, Austrii, Włoszech, Czechach, Słowacji, Belgii, Francji, Wlk. Brytanii, Finlandii, Chinach, na Węgrzech i Ukrainie. Występował m.in. z takimi dyrygentami, jak: Kazimierz Kord, Mieczysław Gawroński, Mirosław Jacek Błaszczyk, Zygmunt Rychert, Jerzy Swoboda, Wojciech Rodek, Tomasz Bugaj, Rafał Jacek Delekta. Współpracuje z Filharmonią Gorzowską, Filharmonią Pomorską, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Świętokrzyską oraz Orkiestrą Kameralną "Wirtuozi Lwowa". Do 2013 roku współtworzył zespół Bydgoszcz Klezmer Band, z którym nagrał płytę "About Klezz". Artysta gra na instrumencie Wilhelm August Krause z 1867 r.
ARTUR JAROŃ
Urodził się w Kielcach. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu profesor Ireny Sijałowej-Vogel. Ukończył studia podyplomowe w Konserwatorium Odesskim w klasie profesora Anatolija Kardaszowa. Odbył kursy mistrzowskie pod kierunkiem profesor Wiery Gornostajewej i Guntera Ludwiga.
Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował z większością polskich orkiestr na czele z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus“, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie oraz zespołami filharmonicznymi w Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Kielcach, Katowicach, Lublinie, Jeleniej Górze, Olsztynie, Opolu, Szczecinie, Słupsku, Toruniu, Wałbrzychu, Rzeszowie, Zielonej Górze, Gdańsku. Koncertował za granicą w Niemczech, Szwecji, Danii, Słowacji, Rosji, na Litwie, Łotwie i Ukrainie. Współpracował z gronem wybitnych polskich dyrygentów, by wspomnieć nazwiska Jerzego Maksymiuka, Jerzego Salwarowskiego, Marka Pijarowskiego, Agnieszki Duczmal, Tadeusza Wojciechowskiego. Jako kameralista współpracował m.in. z Teresą Żylis-Garą, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem i Adamem Zdunikowskim. Ponadto koncertował również z Ludmiłą Worobec-Witek, Saskią Szreder, Bartłomiejem Niziołem, Wieniawski Quartett, Multicameratą. Stale współpracuje z orkiestrą “Wirtuozi Lwowa”. W 2005 r. debiutował w Carnegie Hall.
Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Ma w swym dorobku pięć płyt CD z muzyką solową i kameralną. Wśród dokonanych przez Artura Jaronia nagrań jest wyjątkowy rarytas, rzadko wykonywany i nagrywany Koncert na fortepian i skrzypce F. Mendelssohna-Bartholdy’ego.
Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną „Salon Muzyki Kameralnej” w Kielcach.
Za działalność artystyczną i organizatorską otrzymał szereg prestiżowych nagród, m.in. nagrodę wojewody kieleckiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Nagrodę Miasta Kielc, statuetki Lidera Regionu w dziedzinie kultury, Złotego Emeryka. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.
MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK
Ukończył z odznaczeniem studia w klasie dyrygentury prof. Karola Stryji w Akademii Muzycznej w Katowicach. Umiejętności dyrygenckie pogłębiał dzięki stypendium American Society for Polish Music w Los Angeles. W 1991 został laureatem katowickiego IV Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga. Był szefem artystycznym Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, naczelnym i artystycznym Filharmonii w Poznaniu i Białymstoku, dyrektorem artystycznym II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu, a w 2011 przewodniczył jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Białostockiej dał serię koncertów w USA, uwieńczoną występem w Carnegie Hall, zaś z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej odbył miesięczne tournée po Korei Płd. Był głównym dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto oraz jurorem i dyrygentem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku. Na swoim koncie ma wiele prawykonań, sporo również nagrywa. Płyta – Górecki. Mikołaj/Henryk Mikołaj (DUX 0924) nominowana była do Fryderyka 2013. Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej, oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. W 2012 Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał artyście tytuł profesora sztuk muzycznych. Dyrygencki kunszt artysty poznali melomani Polski, Albanii, Austrii, Białorusi, Chin, Czech, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Japonii, Kanady, Korei Płd., Litwy, Łotwy, Maroka, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Tunezji, USA i Ukrainy.
JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej więcej >>>
powrót do strony głównej
|