19 kwietnia 2016, wtorek, godz. 18.30, sala koncertowa

24. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI

CUDOWNY INSTRUMENT LEONARDA DA VINCI

SŁAWOMIR ZUBRZYCKI viola organista

W programie:
Prezentacja filmu dokumentalnego Viola organista
Słowo wprowadzające S. Zubrzycki

M. MARAIS Les Voix humaines (En rondeau) Deuxiême Livre de Pièces de viole (trans. P. Gouin)*
C. F. ABEL Allegro – WKO 205 *
A. JARZĘBSKI Concerto primo (trans. S. Zubrzycki)*
S. S. SZARZYŃSKI Sonata na 2 skrzypiec i basso continuo *
Monsieur de SAINTE-COLOMBE Concert XLIV z Concerts à deux violes égales (trans. S. Zubrzycki) *
H. I. F. von BIBER Sonata misteryjna nr 1 Zwiastowanie *
M. MARAIS Les Folies d’Espagne – Pièces de Viole du Seconde Livre (trans. S. Zubrzycki)*

* pierwsze wykonanie w Kielcach

kup bilet on-line


Oto niecodzienny, ba, sensacyjny wręcz koncert i prezentacja jedynego na świecie instrumentu skonstruowanego na podstawie projektu Leonarda da Vinci przez krakowskiego pianistę, Sławomira Zubrzyckiego. Żmudne odkrywanie zagadek przeszłości doprowadziło go do zbudowania wyjątkowego instrumentu o nazwie viola organista. Niepowtarzalnym dźwiękom muzyki dawnej towarzyszyć będzie prezentacja filmowa odsłaniająca tajemnice tego niezwykłego zamysłu.

Pomysłodawcą idei instrumentu o nazwie viola organista jest Leonardo da Vinci.
Szkice i rysunki znajdują się w Codice Atlantico, największym zbiorze jego notatek z lat 1489-1492. Instrument jednak nigdy nie został zbudowany przez twórcę, a w jego ponad pięćsetletniej historii znane są próby budowy pojedynczych egzemplarzy, które jednak nie zyskały akceptacji ówczesnych muzyków.
W roku 2012 Sławomir Zubrzycki zbudował koncertową wersję violi organista i rozpoczął nowy rozdział w historii instrumentu, wprowadzając go na estrady koncertowe i festiwalowe w Europie.
Premierowe recitale violi organista (w Krakowie na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Królewskiego Miasta Krakowa – 18. października 2013 i Festiwalu Conrada – 21. października 2013) były ogromnym sukcesem artystycznym i medialnym. Materiał filmowy z pierwszego koncertu violi obejrzało w serwisie Youtube ponad 2 mln osób. Informacje o powstaniu instrumentu pojawiły się w najpoczytniejszych mediach światowych, m.in. BBC, The Telegraph, France 24, Deutche Radio Kultur, Corierre della sera, MSN, Oman Daily Observer, Hindustan Times, Taipei Times. W latach 2014-15 Zubrzycki odbył europejskie tournée z recitalami na violi organista, goszcząc m.in. na Stockholm Early Music Festival, Mänttä Music Festival, Wratislavia Cantans, Ghent Festival of Flanders, Kotor Art Festival, Polish Music Days w Turcji, Ohrid Summer Festival, Milano Classica, Gaudete! Festival Internazionale di Musica Antica we Włoszech.
W 2015 ukazały się dwa albumy z muzyką wykonywaną na violi organista. Solowy album Viola organista – The da Vinci sound to wydawnictwo wyjątkowe pod wieloma względami: to nie tylko pierwsze na świecie nagranie recitalu „instrumentu Leonarda da Vinci”, ale również pierwszy polski projekt muzyczny sfinansowany przez melomanów z całego świata dzięki globalnemu portalowi crowdfundingowemu Kickstarter.
Do drugiej produkcji Zubrzycki został zaproszony przez islandzką piosenkarkę, Björk, która przygotowała akustyczną wersję swojej ostatniej płyty Vulnicura w wersji na głos, violę organista i kwartet smyczkowy. Album ukazał się w dwóch wersjach: na CD i płycie winylowej.

Utwory prezentowane podczas recitalu są transkrypcjami (z wyjątkiem utworów Abla i Sainte-Colombe’a), ich interpretacja na violi organista ukazuje często nowe niuanse znaczeniowe, jednocześnie pozostając w brzmieniowej zgodności z duchem epoki, w której dzieła powstały.




SŁAWOMIR ZUBRZYCKI
Pianista, klawikordzista, klawiolinista, kompozytor oraz konstruktor instrumentów; urodzony w Krakowie i przez większość swojego życia związany z tym miastem. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego oraz w klasie muzyki współczesnej prof. Adama Kaczyńskiego. Jako stypendysta Fundacji Fulbrighta swój warsztat pianistyczny doskonalił w The Boston Conservatory of Music w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem Janice Weber, a także u Wiktora Mierżanowa, Włodzimierza Obidowicza, Michaela Lewina i Jerome’a Lowenthala oraz u klawesynisty, Johanna Sonnleitnera. W 1987 został laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Koncertował jako solista ze znanymi orkiestrami i zespołami oraz jako kameralista w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie. Nagrywał dla Polskich Nagrań, TVP, Polskiego Radia. Współpracował z Telewizją Polską jako prezenter, kompozytor i reżyser muzyczny przy programach edukacyjnych, takich jak: Wszystko gra i Ulica sezamkowa. Brał udział w wielu festiwalach. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej – od dodekafonii po teatr instrumentalny, improwizację i performance. Był wykładowcą Letniej Akademii Muzyki Współczesnej – Avantgarde Tirol w Austrii. Obecnie prowadzi klasę fortepianu w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Krakowie.
Wieloletnie zainteresowanie Zubrzyckiego konstrukcją instrumentów muzycznych na początku zaowocowało cyklem wykładów telewizyjnych oraz zbudowaniem kopii klawikordu Johanna Sielbermana z 1775 roku. Instrument uznawany za protoplastę fortepianu charakteryzujący się niezwykłą ekspresją powstał w prywatnej pracowni w 1994.



powrót

strona główna