Jest to koncert – można by rzec – ze znakiem jakości, co sugeruje już jego tytuł – Arcydzieła symfoniki. A skoro wybitne utwory, to również i mistrzowie. Maciej Grzybowski, pianista o nieprzeciętnej osobowości i wielkiej pasji do muzyki, koncentrujący się na kompozycjach XX i XXI wieku, nieobojętny na żadne ciekawe wydarzenia w muzyce dawnej i nowej. Zdobywca nagrody głównej i nagrody specjalnej w Konkursie Muzyki XX Wieku dla Młodych Wykonawców zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. W jego interpretacji usłyszymy po raz pierwszy wykonane w Kielcach kompozycje na fortepian i orkiestrę Romana Maciejewskiego – uroczą Kołysankę i Allegro concertante charakteryzujące się ogromną ekspresją, wyrazistą rytmiką i porywającą wirtuozerią. Oba utwory zostały napisane w 1944 roku. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Wojciecha Michniewskiego – wszechstronnego dyrygenta, uhonorowanego nagrodami, m.in. przez krytykę (Orfeusz w 1975, w 1987 - nagroda krytyki na Musikbiennale Berlin, Fryderyki w 1996 i w 1999) oraz Związek Kompozytorów Polskich (2005) „za wieloletnie i kreatywne towarzyszenie polskiej muzyce współczesnej”. Otrzymał również Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Artysta, obok repertuaru klasycznego, ceniony jest szczególnie za interpretacje muzyki współczesnej. Koncert rozpocznie się od suity Nagrobek Couperina Maurice’a Ravela, mistrza kolorystyki – jednego z najważniejszych elementów wyrazu utworu, a więc jego nastroju i przekazywanych treści. Cztery części suity poświecone są pamięci towarzyszy broni kompozytora z okresu I wojny światowej, a całe dzieło jest hołdem złożonym francuskiemu mistrzowi klawesynu i kompozytorowi – tytułowemu François Couperinowi. Wieczór zakończy się II Symfonia D-dur op. 73 Johannesa Brahmsa, o której sam wielki kompozytor doby romantyzmu powiedział, że brzmi „wesoło i przyjemnie, jakby była napisana dla świeżo poślubionej pary”. Jednak w ten pogodny nastrój wdziera się czasami nuta melancholijnej zadumy (przepiękna melodia wiolonczel w I części i równie chwytająca za serce tęskna kantylena tych instrumentów w II części).



MACIEJ GRZYBOWSKI
Jest laureatem Nagrody Głównej i Nagrody Specjalnej na I Konkursie Muzyki XX wieku dla Młodych Wykonawców (1992) zorganizowanym w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Występował z zespołem NONSTROM, z którym w 1998 zdobył Nagrodę Specjalną na IV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Düsseldorfie. W 2005 debiutował w USA (Nowy Jork, Long Island) oraz w bolońskiej Sali Mozarta, gdzie jego recital został okrzyknięty artystycznym wydarzeniem ostatnich lat, zaś w 2008 w Wielkiej Brytanii na festiwalu Sounds New w Canterbury. Swoje dzieła dedykowali mu Paweł Mykietyn i Paweł Szymański.


WOJCIECH MICHNIEWSKI
Współpracował z Filharmonią Narodową, Warszawską Operą Kameralną, Polską Orkiestrą Kameralną jako stały dyrygent gościnny, mając swój istotny udział w przekształceniu jej w Sinfonię Varsowię; był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi; stał na czele Filharmonii Poznańskiej jako jej dyrektor naczelny i artystyczny. Po 1991, mimo iż otrzymuje propozycje stałej współpracy, dyryguje wyłącznie gościnnie. Jest laureatem m.in. I nagrody Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Guido Cantellego w mediolańskim Teatro alla Scala oraz brązowego medalu Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Ernesta Ansermeta w Genewie. W 1975 otrzymał Orfeusza – nagrodę krytyki muzycznej za najlepsze wykonanie polskiego utworu na Warszawskiej Jesieni, w 1987 – nagrodę krytyki na Musikbiennale Berlin. Współpracuje z warszawskim Teatrem Wielkim. W 2005 otrzymał nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za wieloletnie i kreatywne towarzyszenie polskiej muzyce współczesnej oraz srebrny medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.



wstecz

góra