19 stycznia, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

KRZYSZTOF BŁASZKIEWICZ kontrabas
JANUSZ MŁYNARCZYK perkusja

Ragtime’y S. Joplina, I. Berlinba, C. Bollinga, H. Kuźniaka, K. Wileńskiego

Gorący, pełen szalonych rytmów wieczór – jak na karnawał przystało – to nasza propozycja na najbliższy piątkowy wieczór.
Solistą, dyrygentem, pomysłodawcą koncertu będzie Konstanty Wileński – znakomity jazzman, kompozytor, pianista. Atrakcyjność jego dorobku muzycznego polega na symbiozie muzyki klasycznej i jazzowej. Tym razem Konstanty Wileński postanowił zaprezentować się w ragtime’ych. A ponieważ tę formę muzyczną do poziomu sztuki wyniósł afroamerykański pianista Scott Joplin, koncert rozpoczniemy od jego utworów, wśród których są tak znane jak: Maple Leaf Rag z 1899 i The Entertainer z 1902 (spopularyzowaną dzięki filmowi Żądło z 1973). Oprócz tego usłyszymy utwory I. Berlina, H. Kuźniaka (ragtime z filmu Va bank) i wielu innych. Nie zabraknie także autorskich kompozycji bohatera wieczoru – Konstantego Wileńskiego. Artyście towarzyszyć będzie Krzysztof Błaszkiewicz na kontrabasie, Janusz Młynarczyk na perkusji i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej.

KONSTANTY WILEŃSKI
Pochodzi z inteligenckiej rodziny kijowskiej o bogatych tradycjach muzycznych. Jego dziadek kompozytor Ilia Wileński był pierwszym dyrektorem Filharmonii w Kijowie i jednym z założycieli trzech teatrów dramatycznych. Panującą w domu twórczą atmosferę uświetniały spotkania i koncerty, na których grywali Władimir Horowitz i Henryk Neuhaus, bywała także Isadora Duncan. Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Kijowskie u znanych pedagogów: A. Sztogarenko (kompozycja), R. Łysenko (fortepian). Studia uzupełniał na konsultacjach z zakresu kompozycji u Rodiona Szczedrina i Arama Chaczaturiana. Posiada unikalny talent łączenia klasycznego i jazzowego wykonawstwa. Uprawia różne gatunki muzyki: wokalną, symfoniczną, teatralną, kameralną, jazzową. Koncertuje na całym świecie, występując z tak znakomitymi orkiestrami, jak: Królewska Orkiestra w Brukseli, Jerozolimska Symfoniczna Orkiestra, Filharmonia Moskiewska. Uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych i jest laureatem szeregu z nich: Festiwal Muzyki Żydowskiej (Anglia, Izrael), Warszawska Jesień (1998), Gołosijewo 88 (Kijów), XI Międzynarodowy Moskiewski Festiwal, SOLO-DUO-TRIO (Kraków 1989), Festiwal Bethovena (Falsterbo, 1998). Ma w swoim dorobku osiem płyt z własnymi kompozycjami. Jego kompozycje zamawiają i wykonują tacy artyści, jak: Kevin Kenner, Mikołaj Petrow, Peter Jabłoński, a jeden z najbardziej znanych utworów – Sonata - szwedzka gazeta BLT (Blekinde Lans Tinging) porównała z utworami Franza Liszta: Obydwoje są doskonali w wirtuozowskich pasażach, które potrzebują wspaniałej techniki i ogromnej kompetencji muzycznej.

KRZYSZTOF BŁASZKIEWICZ
Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie śpiewu solowego Heleny Szubert-Słysz oraz w klasie kontrabasu Jerzego Tokarczyka. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, m.in. w Łańcucie, Pećs (Węgry) oraz w Anglii i Szwajcarii. Obecnie jest koncertmistrzem grupy kontrabasów w Filharmonii Świętokrzyskiej, a także nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach, gdzie prowadzi klasę kontrabasu. Występuje na koncertach i z recitalami z muzyką operową i instrumentalną. Współpracuje z Triem Konstantego Wileńskiego. W 2000 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Gloria Artis.

JANUSZ MŁYNARCZYK
Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie perkusji prof. Stanisława Welanyka. Obecnie pracuje na stanowisku muzyka-solisty w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz jest pedagogiem w kieleckich szkołach muzycznych. Często koncertuje jako solista i kameralista. Współpracuje z Trio Jazzowym Konstantego Wileńskiego, Kielecką Grupą Perkusyjną, Animato i Dixieland Band.

Styczeń 2018