18 listopada 2017, sobota, g. 18.30, sala koncertowa

THOMAS ADÈS
ANIOŁ ZAGŁADY (THE EXTERMINATING ANGEL)
Opera w trzech aktach (2016)
Libretto: Tom Cairns we współpracy z kompozytorem
na podstawie filmu Luisa Buñuela pod tym samym tytułem

PREMIERA SEZONU / PO RAZ PIERWSZY W MET

AUDREY LUNA jako Leticia Maynar
AMANDA ECHALAZ jako Lucia de Nobile
SALLY MATTHEWS jako Silvia de Ávila
SOPHIE BEVAN jako Beatriz
ALICE COOTE jako Leonora Palma
CHRISTINE RICE jako Blanca Delgado

THOMAS ADÈS dyrygent
TOM CAIRNS reżyseria
LESZEK ŚLUSARSKI słowo wstępne

The Metropolitan Opera

Libretto opery, wystawionej po raz pierwszy w Salzburgu, powstało na podstawie filmu Luisa Buñela z 1962. Grupa zamożnych znajomych spotyka się na wspólnej kolacji. Gdy przyjęcie dobiega końca, z niewyjaśnionych powodów goście nie są w stanie wyjść. Teoretycznie mogą w każdej chwili opuścić dom, w którym są pozornie zamknięci. Trzymają ich jednak „dobre maniery” i konwenanse. W ciągu kolejnych kilku dni zmuszeni do walki o przetrwanie goście odrzucają wszelkie reguły i pozory uprzejmości, pielęgnowane przez lata ze względu na pozycję społeczną.
Zakładając, że wyjście jest czymś naturalnym, Buñel przedstawił etykietę jako coś nienaturalnego, sprzecznego z rzeczywistością. Tak więc uczestnicy przyjęcia stają się niewolnikami własnego, zakłamanego świata.
Spektakl poprowadzi Thomas Adès – jeden z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich kompozytorów współczesnych. Jego kariera rozwija się w niezwykłym tempie, choć przez muzyczną awangardę bywa odrzucany jako zbytni tradycjonalista. Jest autorem utworów na orkiestrę i chór i trzech oper: Powder Her Face (niedawno wystawionej również w Polsce), The Tempest (Burza), którą dyrygował w nowojorskiej The Metropolitan Opera i najnowszej The Exterminating Angel, wystawionej po raz pierwszy w Salzburgu.

Przedstawienie trwa około 2 godzin 30 min. (w tym 1 przerwa).

Ceny biletów – 45 zł.