17 grudnia 2021, piątek, g. 19:00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY
KLASYKA I ROMANTYZM


JAKUB WASZCZENIUK trąbka
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI dyrygent

K. McKEE Centennial Horizon na trąbkę, smyczki i harfę
J. HAYDN Koncert na trąbkę Es dur
F. SCHUBERT I Symfonia D-dur

Kup bilet


Centennial Horizon powstał na zamówienie trębaczki z Albany, Catherine Sheridan.
Autor - współczesny kompozytor amerykański, rocznik 1980, wychował się w Kalifornii - zainspirowany miłością babci do stanu Kalifornia (zwanego również Stanem Stulecia), która zawsze sugerowała, aby napisał utwór związany z Kolorado jako tematem, postanowił zadośćuczynić tym prośbom. Poszczególne ogniwa dzieła odpowiadają różnym miejscom tego stanu, z ich pięknem i niesamowitą przyrodą. Centenial Horizon (Horyzont Stulecia) jest hołdem złożonym babci Gertrude.
Trzyczęściowy Koncert na trąbkę Es-dur Josepha Haydna powstał w 1796 dla Antoniego Wedlingera, wynalazcy tzw. trąbki klapowej, która wreszcie pozwalała grać na tym instrumencie w pełnej skali chromatycznej. Miała jednak wiele niedogodności. Jedyny koncert na trąbkę Josepha Haydna, wydany po raz pierwszy dopiero w 1929 roku, wykonuje się już na nowoczesnej trąbce wentylowej, skonstruowanej na początku XIX stulecia. Koncert to taki hit (zdaniem internautów), pełen śpiewności szczegółów i dbałości o melodyczną urodę tematów. Oba utwory poznamy w interpretacji Jakuba Waszczeniuka – pierwszego trębacza solisty orkiestry Sinfonia Varsovia.
W I Symfonii D-dur możemy zachwycać się Schubertem – klasykiem. Utwór oczarowuje świeżością melodyki, potoczystą narracją, przejrzystą orkiestracją i budową.
Orkiestrą pokieruje Jan Miłosz Zarzycki – dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.


JAKUB WASZCZENIUK
Jest absolwentem klasy trąbki prof. Igora Cecocho w Akademii Muzycznej we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem). Jako student IV roku rozpoczął pracę w orkiestrze Sinfonia Varsovia, w której zajmuje stanowisko pierwszego trębacza solisty. Wielokrotnie koncertował jako solista. W 2006 wystąpił jako solista na koncercie inauguracyjnym festiwalu Chopin i jego Europa.
Pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Prowadzi kursy mistrzowskie i zajęcia typu "masterclass" na terenie całego kraju. Oprócz muzyki klasycznej, artysta wykonuje także muzykę rozrywkową. Członek Orkiestry Zygmunta Kukli, Tomka Szymusia, Big Bandu Krzysztofa Herdzina oraz Sinfonia Varsovia Brass, Polish Brass Quintet czy Queen Symfonicznie. Współpracuje również z Orkiestrą Grzegorza Urbana. Jako muzyk sesyjny brał udział w wielu produkcjach i koncertach telewizyjnych oraz dokonał szeregu nagrań płytowych dla wielu gwiazd polskiej estrady. Jest artystą firmy Schilke.


JAN MIŁOSZ ZARZYCKI
Dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie. Ukończył również Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Katowicach, Podyplomowe Studia Menedżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W 1988 objął kierownictwo Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy AM w Katowicach. Koncertował w Europie, Rosji, USA, Meksyku i Libanie. Ma w swoim dorobku 17 nagranych płyt, w tym 5 nominowanych do nagrody Fryderyk i jedną do International Classical Music Awards. Posiada tytuł profesora sztuk muzycznych.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga

strona główna

grudzień 2021