17 marca 2017, piątek g. 19.00, sala koncertowa

KANON POLIHYMNII

ADALISA CASTELLANETA (Włochy) gitara
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
SERHIJ BURKO (Ukraina) dyrygent

F. X. W. MOZART Uwertura–Symfonia D-dur
J. RODRIGO Concierto de Aranjuez
F. MENDELSSOHN-BARTHOLDY IV Symfonia Włoska

Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!

kup bilet on-line



Wieczór rozpocznie mało znana kompozycja Franza Xawerego Wolfganga Mozarta, jednego z sześciorga dzieci genialnego Wolfganga Amadeusa. Franz otrzymał imiona po uczniu i współpracowniku ojca – Franzu Xawerze Süssmayrze, znanym bardziej z dokończenia Mozartowskiego Requiem, niż z powodu własnej twórczości. Symfonia D-dur, zwana uwerturą, choć nie błyszczy jak wielkie dzieła ojca, ale na pewno warta jest wysłuchania jako dokumentu przeszłości, „tkanego mozolnie przez muzycznych rzemieślników” (Piotr Matwiejczuk).
Concierto de Aranjuez (1939) hiszpańskiego twórcy – Joaquina Rodriga – to jedno z najpopularniejszych dwudziestowiecznych utworów, m.in. za sprawą pełnej dramatycznego napięcia części II ze znanym solem rożka angielskiego, części tak często wykorzystywanej w filmach, kompozycjach innych muzyków, wiodącej już swój własny żywot, że zatarła się pamięć o autorze i genezie utworu.
Na zakończenie przypomnimy Symfonię Włoską Felixa Mendelssohna, powstałą w wyniku przeżyć i wrażeń po podróży do kraju Dantego (1833). A jak pisze Alfred Einstein: „dzieła (Mendelssohna) promieniują czymś bardzo subiektywnym, jakimiś błyskami romantycznego uczucia (nazwanego przez potomnych sentymentalnością), kontaminacją wdzięku i humoru”. I taka też jest IV Symfonia A-dur.
Koncert, można powiedzieć, jest międzynarodowy, bowiem wystąpią artyści z zagranicy.
Dzieło J. Rodriga usłyszymy w interpretacji Adalisy Castellanety, naszego gościa z Włoch. Gitarzystka znana jest z występów na najważniejszych festiwalach i prestiżowych koncertach, zaś krytyka wypowiada się o jej grze jako „bardzo poeteckiej”. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi Serhij Burko, którego wielu melomanów pamięta jako założyciela, kierownika artystycznego i dyrektora orkiestry kameralnej Wirtuozi Lwowa.


ADALISA CASTELLANETA
Ukończyła z najwyższym wyróżnieniem Konserwatorium Niccolò. Piccinni w Bari. Studiowała pod kierunkiem Stefano Grondona w Akademia Musicalew Pescarese, z José Tomásem w Hiszpanii oraz w Accademia di Belle Arti w Rzymie.
Była studentką Oscara Ghiglia na międzynarodowej Accademia Chigiana, w której uczestniczyła również w kursach współczesnej muzyki instrumentalnej Maestro Alaina Meuniera i prowadzącego seminaria Yuriego Temirkanova.
Występowała na wielu koncertach odbywających się w najważniejszych ośrodkach muzycznych zarówno we Włoszech, jak i za granicą. Była gościem znanych festiwali muzycznych, jak: Lubiane Festival, „Kiev Summer Music Evenings” International Festival, „Arena di Verona” Festival, Valle d'Itria Festival, Euromusic, Les Floraisons Musicales, Toledo Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Gitarowy im. Andrésa Segovii w Linares i wielu innych. Występowała jako solistka z orkiestrami: Mannheim Chamber Orchestra, National Academy Symphony Orchestra of Ukraine, Bucharest National Radio Orchestra, Mainz Deutsche Kammervirtuosen, the Symphony Orchestra “Tito Schipa” (City of Lecce), the Symphony Orchestra of the National Philharmonic of Chisinau; the National Orchestra of the Opera Theatre of Stara Zagora (Bulgaria), St. Petersburg Radiotelevision Orchestra. Interesuje się i lubi muzykę kameralną (kwartety smyczkowe i inne grupy instrumentalne). Dla włoskiej telewizji publicznej i radia Rai nagrywała muzykę J. S. Bacha i H. Villa Lobosa.
Jako nauczyciel gitary w Monopoli (BA) była jedną z nagrodzonych w krajowym konkursie dla nauczycieli gry na instrumentach w Konserwatorium Muzyki. Jest często zapraszana na międzynarodowe kursy mistrzowskie w Europie.


SERHIJ BURKO
Urodzony w Złoczowie (obw. lwowski). Po ukończeniu Lwowskiego Liceum Muzycznego studiował w Konserwatorium Lwowskim im. M. Łysenki w klasie skrzypiec pod kierunkiem prof. B. Kaskiwa oraz w klasie dyrygentury u prof. I. Juziuka. Od 1989 r. pracuje jako kierownik artystyczny Lwowskiej Filharmonii. Znany na Ukrainie i poza jej granicami organizator wielu projektów artystycznych: Międzynarodowego festiwalu Wirtuozi i Muzyka w starym Lwowie. Założyciel, kierownik artystyczny i dyrektor orkiestry kameralnej Wirtuozi Lwowa, która z sukcesem występuje w wielu krajach (Polska, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Watykan, Słowacja, Czechy, Kolumbia, Ekwador). W jej dorobku znajduje się szereg CD, wydanych na Ukrainie i za granicą. Artysta intensywnie i sukcesywnie pracuje nad rozwojem ukraińsko-polskich, włoskich, niemieckich stosunków. Bezpośrednio przez niego były nawiązane kontakty ze znanymi wykonawcami z tych krajów stały się początkiem współpracy z wieloma festiwalami. Wszystko to sprzyja integracji ukraińskiej kultury muzycznej z europejską i światową wspólnotą.
Na swoim koncie ma odznakę „Zasłużony działacz sztuki Ukrainy” za osobisty wkład w rozwój kultury narodowej i sztuki, honorowe odznaczenie Ministra Kultury „Za osiągnięcia w rozwoju kultury i sztuki” oraz honorową odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. W 2009 r. dekretem Prezydenta Ukrainy nadano mu honorowy tytuł Artysta Narodowy Ukrainy. W 2016 r. odznaczony orderem Prezydenta Ukrainy „Za Zasługi”..

strona główna

Marzec 2017