Projekt występujący pod nazwą ElektromAnia lub Skrzypce i elektronika powstał w oparciu o utwory z różnych krajów, przeznaczone na skrzypce i brzmienia elektroniczne. Repertuar projektu, który ANNA ZIELIŃSKA z powodzeniem prezentuje już od kilku lat, obejmuje obecnie kilkadziesiąt utworów, zarówno kompozytorów młodszej generacji, jak i dostojnych twórców, m.in. z Polski, Argentyny, Białorusi, Brazylii, Chorwacji, Estonii, Holandii, Indonezji, Kuby, Meksyku, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy. Blisko połowa utworów powstała specjalnie dla Anny Zielińskiej, często także przy jej współpracy. Projekt w różnych konfiguracjach artystka prezentowała dotychczas na czterech kontynentach w kilkunastu krajach. W Kielcach wysłuchamy sześciu kompozycji nigdy dotąd nie wykonywanych na naszej estradzie, w tym dzieło, które będzie miało swoją premierę w Polsce.

ANNA ZIELIŃSKA
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 2000 grała w Bayerische Rundfunk Orchesterakademie pod dyrekcją Mścisława Rostropowicza, orkiestrze Festiwalu Wielkanocnego w Bayreuth, Jeunesses Musicales World Orchestra, RIAS (Deutsche Radio) Jugendorchester oraz Nationaal Jeugd Orkest. Współpracuje z orkiestrą Dresdner Sinfoniker. Gra także muzykę improwizowaną. W 2001 była stypendystką niemieckiego zespołu musikFabrik i uczestniczyła w warsztatach improwizacji Earle Browna w Heek. Tworząc również improwizowaną muzykę na różne źródła dźwięku, współpracowała lub współpracuje z takimi artystami, jak: m.in. Ernst Bier, Marek Chołoniewski, Hamid Drake, Roby Glod, Frank Gratkowski, Izabella Gustowska, Krzysztof Herdzin, Cezary Konrad, Wojciech Kosma, Herb Robertson, Janusz Stolarski, Viktor Toth, Mikołaj Trzaska, Wu Wei, Tadeusz Wierzbicki (Laboratorium Zjawisk). Dwukrotnie została współlaureatką Grand Prix Festiwalu "Fama" w Świnoujściu (2001 i 2006). W sezonie 2003/04 rozpoczęła serię koncertów "ElectromAnia" propagujących muzykę skrzypcowo-elektroakustyczną, dokonując prawykonań wielu kompozycji polskich i zagranicznych. Dokonała także kilkunastu światowych prawykonań utworów solowych oraz kilkudziesięciu prezentacji utworów polskich za granicą, jak również nagrań dla Polskiego Radia, stacji radiowych i telewizyjnych w Europie, Azji i obu Amerykach. Uczestniczyła w nagraniach płytowych dla 6dB i Deutsche Grammophone. Od 2006 jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.

góra