15 czerwca, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

ZAKOŃCZENIE SEZONU

JAKUB JAKOWICZ skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

G. ROSSINI Uwertura do opery Semiramida
F. MENDELSSOHN-BARTHOLDY Koncert skrzypcowy e-moll op. 64
F. SCHUBERT V Symfonia B-dur D. 485

kup bilet on-line


Nasz ostatni sezonowy koncert (choć życie muzyczne Filharmonii toczyć się będzie bez przerwy – przed nami jeszcze oratorium 5 i 6 lipca oraz Lato w Filharmonii – szczegóły – niebawem) rozpoczniemy od świetnej, pełnej Rossiniowskiej lekkości – Uwertury do opery Semiramida. Rossini partyturę opery napisał w ciągu 5 tygodni (przełom lat 1822-23) do libretta swojego autorstwa na podstawie tragedii Woltera.
Całe dzieło nie cieszyło się taką popularnością jak Uwertura, która stała się żelazną pozycją w repertuarze światowych orkiestr.
Następny hit (tak, tak! – temperatura musi rosnąć, a wieczór wypełnią największe przeboje mistrzów klasyki) to romantyczny, baśniowy Koncert skrzypcowy op. 64 Feliksa Mendelssohna z wirtuozowskimi figuracjami i tęsknymi, lirycznymi nastrojami.
Wykona go znakomity Jakub Jakowicz – wielka indywidualność w świecie muzyki. Gry uczył się od swojego ojca – Krzysztofa Jakowicza, a później od prof. Tadeusza Wrońskiego.
Niewielka obsada instrumentalna orkiestry (flet, para obojów, fagotów i rogów oraz kwintet), bardzo przejrzysta, wręcz transparentna orkiestracja, a muzyczna zawartość próby iście szlachetnej – tak pisze w swoim komentarzu o V Symfonii B-dur Franza Schuberta Marcin Majchrowski. Przy tym „magiczne brzmienie Mozarta, nieśmiertelne” – wyznawał w swoim dzienniku sam kompozytor. Tym kolejnym romantycznym utworem w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą naszego Szefa – Jacka Rogali – zakończymy wieczór, a także, jak wspomnieliśmy na początku, sezon artystyczny pełen mniej lub bardziej znanych utworów, ale zawsze wartych poznania, z wykonawcami nierzadko z pierwszych stron gazet. Spotkamy się po wakacjach. Udanego lata!


JAKUB JAKOWICZ
Grę na skrzypcach studiował u swojego ojca, Krzysztofa Jakowicza, w warszawskiej Akademii Muzycznej. Był również ostatnim uczniem prof. Tadeusza Wrońskiego. W 2001 roku zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod batutą Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy K. Szymanowskiego. Występował z renomowanymi orkiestrami, m. in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, NOSPR, Sinfonią Varsovią, Filharmonią Czeską w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonią Drezdeńską, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional w Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic, oraz Concerto Köln.
Jako kameralista od lat tworzy duet skrzypcowy z ojcem. Od 2000 gra z pianistą Bartoszem Bednarczykiem – wspólnie nagrali płyty Subito (Polskie Radio), Beethoven Violin Sonatas (Subito Records), krążek z Partitą Witolda Lutosławskiego (CD Accord) oraz płytę z muzyką kameralną Franza Schuberta (Polskie Radio). Występował ponadto z takimi muzykami, jak m.in: Heinz Hollger, Paul Gulda, Andrzej Bauer, Nelson Goerner, Michel Lethiec, Zvi Plessev, Krzysztof Chorzelski, Marcin Sieniawski. Jest również związany z dwoma kwartetami smyczkowymi: w latach 2008-2014 był prymariuszem Lutosławski Quartet, z którym dokonał m.in. nagrania kompletu kwartetów smyczkowych G. Bacewicz, a od 2006 jest członkiem Zehetmair Quartet, z którym koncertował m.in. w Wigmore Hall w Londynie, Filharmonii Berlińskiej, Concertgebouw w Amsterdamie i Konzerthaus w Wiedniu. Zespół ten otrzymał wiele nagród, m.in. Diapason d'Or de l’ année oraz nagrodę im. P. Hindemitha miasta Hanau. Artysta posiada tytuł doktora sztuk muzycznych. Od 2004 uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Gra na instrumencie Piotra Janowskiego, dzięki uprzejmości rodziny tego legendarnego polskiego skrzypka.

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

strona główna

Czerwiec 2018