15 maja 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

ARCYDZIEŁA SYMFONIKI

DAVID GERINGAS (Litwa) wiolonczela
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

H. BERLIOZ Karnawał rzymski op.9, uwertura koncertowa
R. SCHUMANN Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129
C. DEBUSSY Morze


kup bilet on-line


Koncert arcydzieł rozpocznie jedno z najlepszych dzieł Hectora Berlioza – Uwertura koncertowa Karnawał rzymski op. 9 – napisane w 1844 r. Utwór pełen blasku i temperamentu, wspaniale wprowadzający w nastrój zabawy w Rzymie (w Roku Pańskim 1532), od razu zdobył serca słuchaczy: „Puściłem Allegro w zawrotnym tempie zatybrzańskich tancerzy, publiczność krzyczała bis…” – donosił uszczęśliwiony kompozytor, który stał za pulpitem dyrygenckim podczas prawykonania.
Najbardziej lubiany przez publiczność Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 powstał w 1850 r. Jego popularność wynika z wyboru instrumentu solowego – wiolonczeli, urzekającej ciemną barwą i romantyczną ekspresją. Drugą cechą jest poruszający temat przewijający się przez całą kompozycję, w której śpiew wiolonczeli często wznosi się nad orkiestrowym tłem. W tym wirtuozowskim utworze zaprezentuje się słynny litewski wiolonczelista i dyrygent – David Geringas – zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. P. Czajkowskiego, uczeń Mścisława Rostropowicza. Artysta zyskał sławę na całym świecie. Ceniony za zmysłowy dźwięk i niezwykłą wrażliwość muzyczną, wymieniany jest – obok Mischy Maiskiego – jako najwybitniejszy wiolonczelista.
Na zakończenie zaprosimy na nastrojowy, nasycony emocjami utwór Claude’a Debussy’ego zatytułowany Morze. Impresjonistyczny obraz akwenu (plusk kropel deszczu, atmosfera południowej nocy, leniwie przemieszczające się fale) niemal hipnotyzuje słuchacza. Wieczór z absolutnymi arcydziełami; spodoba się nie tylko melomanom.




DAVID GERINGAS
Muzyczne zainteresowania artysty wiodą różnymi ścieżkami, m.in. dyrygentury, lecz najważniejsza – to wiolonczela, której jest niewątpliwym wirtuozem. Dyscyplina intelektualna, stylistyczna wszechstronność, muzykalność i niepowtarzalna barwa dźwięku przyniosły mu sławę i uznanie na całym świecie.
Jest uczniem Mścisława Rostropowicza i zwycięzcą Konkursu Czajkowskiego w 1970, a jego kariera trwa już nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat. Występował na całym świecie z najwybitniejszymi orkiestrami i dyrygentami naszych czasów. Jego dyskografia, która obecnie zbliża się do 100 płyt, zawiera pozycje, które uhonorowano najwyższymi nagrodami, w tym Grand Prix du Disque za nagranie 12 koncertów wiolonczelowych L. Boccheriniego, Diapason d'Or za muzykę kameralną H. Dutilleux i nagrodę roku od Deutschen Schallplattenkritik za nagranie koncertów wiolonczelowych H. Pfitznera. W 2013 artysta otrzymał nagrodę "Echo Klassik" za najlepsze nagranie muzyki kameralnej XX i XXI w.
Występuje jako dyrygent, często również w podwójnej roli – jako wiolonczelista i dyrygent. W tym charakterze pojawiał się wielokrotnie w Concertgebouw w Amsterdamie, Auditoriun Parco della Musica w Rzymie, wiedeńskim Musikverein, Tonhalle w Zürichu, Berlińskiej Filharmonii. W l. 2005-8 był głównym dyrygentem gościnnym Filharmonii w Tokio i Pekinie. W 2009 zadebiutował jako dyrygent w Filharmonii Moskiewskiej w Moskwie. Jego debiut operowy miał miejsce w 2010 w Kłajpedzie na Litwie. Laureat wielu nagród i odznaczeń Litwy za promocję litewskiej muzyki i kompozytorów, odznaczony także Krzyżem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za osiągnięcia muzyczne na międzynarodowej scenie muzycznej i jako ambasador kultury Niemiec. Jest honorowym profesorem w Konserwatorium Moskiewskim i w Centralnym Konserwatorium w Pekinie oraz doktorem honorowym Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru.


JACEK ROGALA Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej więcej >>>



powrót do strony głównej