14 kwietnia, sobota, g. 18.00, sala kameralna

JAZZOWA SOBOTA
TRAVELLER

ARTUR DUTKIEWICZ TRIO w składzie:
ARTUR DUTKIEWICZ fortepian
ANDRZEJ ŚWIĘS kontrabas
ADAM ZAGÓRSKI perkusja

W programie kompozycje Artura Dutkiewicza z najnowszej płyty Traveller.

W programie Jazzowej Soboty znajdą się kompozycje pochodzącego z ziemi świętokrzyskiej „ambasadora jazzu”, Artura Dutkiewicza, z jego najnowszej płyty Traveller. Płyta jest echem licznych podróży artystycznych twórcy, a jednocześnie wewnętrznym spacerem po różnych wzajemnie dopełniających się nastrojach, stanowiących drogę prowadzącą w głąb siebie. Duży ładunek emocjonalny ekspresyjnych wątków, elementy polskiej muzyki ludowej oraz world music połączą się tu z nastrojowością i głębią przekazu. Całość jest silnie osadzona w korzeniach improwizacji jazzowej.

ARTUR DUTKIEWICZ
Pianista i kompozytor. „Ambasador polskiego jazzu” (Jazz Forum Magazine); koncertował w ponad 60 krajach świata. Promuje kulturę polską za granicą, podkreślając swoje korzenie. Pochodzi z Pińczowa. Jest Honorowym Obywatelem tego miasta. Został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji. Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, Jazz nad Odrą, Jazz Jantar. Finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie.
Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988 r.
Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie, m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Münster Jazz Festival, North Sea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera de Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Plaza Festival – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Düsseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Utsav Int. Jazz Festival - New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival.
Artysta prowadzi od wielu lat własny zespół Artur Dutkiewicz Trio oraz wykonuje recitale solowe. Ostatnie albumy Hendrix Piano, Prana, Traveller, wydane wspólnie z trio, oraz Mazurki – solo, zostały znakomicie przyjęte przez słuchaczy i krytyków.
Jego trio, z wyrazistym i rozpoznawalnym stylem, jest uznawane przez krytyków muzycznych za jeden z najlepszych polskich zespołów jazzowych. Zespół zaprezentuje utwory z najnowszej płyty Traveller – kompozycje lidera.

Kwiecień 2018