9 CZERWCA, NIEDZIELA | 17.00, SALA KAMERALNA

OGÓLNOPOLSKIEGO
FESTIWALU PIEŚNI I MUZYKI
MONIUSZKO – TWÓRCA ROMANTYCZNY

LIME TREE QUARTET w składzie:
WOJTEK LIPIŃSKI gitara klasyczna
MARCIN JANISZEWSKI akordeon, fortepian
ANDRZEJ ZIELAK kontrabas
RADEK BOLEWSKI perkusja
OLA LIPIŃSKA śpiew

W programie autorskie kompozycje W. Lipińskiego: Run Away, Sasha, Rush, Syzyf oraz premierowe opracowania polskich melodii ludowych, a także własne aranżacje kompozycji Stanisława Moniuszki.

Organizator konkursu:
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka
w Pacanowie

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

Ogólnopolski Festiwal Pieśni i Muzyki został organizowany w Pacanowie z okazji Roku Stanisława Moniuszki. Jego pomysłodawcą jest Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, które aktywnie włączyło się w obchody uroczystości związanych z osobą i dziełami twórcy polskiej opery narodowej. Celem Festiwalu jest przybliżenie postaci i twórczości Stanisława Moniuszki i rozpoznanie kondycji muzycznej młodych twórców. Podczas Festiwalu odbył się konkurs Moniuszko – twórca romantyczny, w ramach którego na scenie Europejskiego Centrum Bajki 200 uczestników – solistów, zespołów oraz chórów – zaprezentowało utwory skomponowane przez wybitnego kompozytora.
Laureaci Konkursu wystąpią w Filharmonii Świętokrzyskiej podczas Koncertu Galowego, który uświetni także występ zespołu Lime Tree Quartet.

ALEKSANDRA LIPIŃSKA
Jest absolwentką łódzkiej Akademii Muzycznej. Zamiłowanie do jazzu skierowało ją w stronę śpiewu. Obdarzona ciepłą i ujmującą barwą głosu wykonuje szeroki repertuar, współpracując z wieloma zespołami – od duetu aż po big band. Dzięki nienagannej dykcji i wyjątkowej interpretacji szczególne miejsce w jej repertuarze zajmuje polska piosenka.

LIME TREE QUARTET
Charakterystyczne brzmienie zespołu tworzy dialog pomiędzy gitarą i akordeonem wspomagany przez czujną sekcję rytmiczną. Muzycy są wyczuleni na niuanse akustycznego brzmienia, swobodnie operując dynamiką. Wszystkie kompozycje zawierają elementy improwizacji, dlatego każdy koncert Lime Tree Quartet brzmi nieco inaczej. Całości dopełnia zmysłowy głos Oli Lipińskiej o wyjątkowej barwie.
Zespół zadebiutował w 2016 płytą, na której znalazły się autorskie kompozycje Wojtka Lipińskiego, nowe aranżacje tematów filmowych oraz standardy jazzowe. Płyta bardzo dobrze przyjęta przez publiczność była także prezentowana w Polskim Radio (Trzy kwadranse jazzu Jana Ptaszyna Wróblewskiego).
Podczas koncertu zespół zaprezentuje zarówno materiał z pierwszej płyty, jak też całkiem nowe kompozycje i aranżacje.

WOJCIECH LIPIŃSKI
Ukończył wydział gitary klasycznej na Akademii Muzycznej w Łodzi, oraz studia podyplomowe w Hochschule für Kunste Bremen. Jazz i muzyka improwizowana są jego największą pasją. Pracuje na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego oraz uczy gry na gitarze klasycznej i jazzowej w kieleckiej szkole muzycznej. Od trzech lat jest zapraszany do prowadzenia zajęć z improwizacji w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach podczas kursu Mistrz i Uczeń. Uczestniczy w wielu projektach muzycznych jako solista, akompaniator, aranżer i kompozytor. W 2018 spektaklem Pan Maluśkiewicz i wieloryb w reżyserii Krzysztofa Zemło rozpoczął współpracę z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

MARCIN JANISZEWSKI
Absolwent Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach w specjalności akordeon. Laureat wielu prestiżowych konkursów i nagród muzycznych. Lider zespołów muzycznych, z którymi koncertował na festiwalach akordeonowych i jazzowych w Polsce, Niemczech, Włoszech i na Słowacji. Współpracował z wieloma uznanymi artystami i zespołami oraz instytucjami kultury. Dokonał wielu nagrań na płytach oraz dla radia i teatru telewizji. Muzyk prowadzi również działalność pedagogiczną. Jest nauczycielem akordeonu w PSM I i II st. w Kutnie oraz wykładowcą-akompaniatorem na wydziale aktorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej.

ANDRZEJ ZIELAK
Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie kontrabasu prof. Jacka Niedzieli. Laureat wielu nagród zespołowych i indywidualnych. Dzięki wyjątkowemu kunsztowi muzycznemu jest zapraszany do współpracy przez uznanych muzyków w całej Polsce.

RADOSŁAW BOLEWSKI
Absolwent Akademii Muzycznych w Łodzi i Katowicach. Wspólnie z pianistą Maciejem Tubisem współtworzy duet łączący elementy muzyki jazzowej, improwizowanej i piosenki autorskiej. W marcu 2018 ukazała się płyta duetu pod tytułem Lunatyk, doskonale przyjęta przez krytyków, recenzentów i dziennikarzy muzycznych. Artysta jest także kompozytorem muzyki teatralnej. Jako muzyk sesyjny współpracował z: Krystyną Prońko, Moniką Kuszyńską, Elżbietą Adamiak, Joanną Kondrat, Januszem Radkiem, Zbigniewem Zamachowskim, Agnieszką Greinert, Pawłem Serafińskim, Piotrem Baronem, Michaelem Falkensteinem, Obecnie jest wykładowcą na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Instrumentalnym i w Katedrze Jazzu. Od 2005 prowadzi także klasę perkusji i klasę zestawu jazzowego w ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi.

Czerwiec 2019