6 października 2017, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

NIE TYLKO KLASYKA

SOKOL TOTO (Albania) klarnet
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
OLEG ARAPI (Albania) dyrygent

K. LARO Uwertura Liri a vdekje (Wolność albo śmierć)
C. M. von WEBER Koncert klarnetowy nr 2 Es-dur op. 74
W. A. MOZART 40. Symfonia g-moll KV 550

kup bilet on-line



Koncert, w którym naszymi gośćmi będą artyści z miasta Vlora leżącego nad Adriatykiem (ok. 150 km od Tirany), rozpoczniemy od muzyki do filmu Wolność albo śmierć zmarłego w 2004 r. albańskiego kompozytora – Kujtima Laro. Twórca, zapamiętany głównie jako kompozytor filmowy, jest autorem ok. 35 ścieżek dźwiękowych zrealizowanych do obrazów albańskich reżyserów. Film powstał w 1979, a jego akcja dzieje się w okresie powstań narodowych Albanii na początku XX w.
Następnym utworem będzie Koncert klarnetowy Es-dur op. 74 Carla Marii von Webera, jednego z najwybitniejszych niemieckich romantyków muzycznych. Kompozytor jako pierwszy wykorzystał w pełni możliwości klarnetu jako instrumentu solowego. W swoim Koncercie z roku 1811 stworzył partie klarnetowe znajdujące się niemal stale na pierwszym planie, w których wykonawca ma szerokie pole popisu wirtuozowskiego.
Utwór (z pięknymi fragmentami melodyjnymi pokazującymi brzmieniowy koloryt instrumentu solowego) poznamy w interpretacji albańskiego klarnecisty Sokola Toto, który na co dzień pracuje jako pierwszy klarnecista w Orkiestrze Symfonicznej Albańskiego Radia i Telewizji.
Na zakończenie wieczoru przypomnimy Państwu ulubioną przez publiczność filharmoniczną nieśmiertelną Symfonię g-moll, zwaną Wielką, której główny temat przewijający się przez wszystkie cztery części, nucą z upodobaniem wszyscy.
Orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Oleg Arapi – dyrektor artystyczny i dyrygent Narodowej Orkiestry Albańskiego Radia i Telewizji.


SOKOL TOTO
Urodził się w 1968 roku w miejscowości Vlora (Albania). Ukończył średnią szkołę muzyczną im. Naim Frasheri. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Tiranie w klasie prof. Bashkima Barbullushiego. Naukę kontynuował pod kierunkiem prof. Kico Dako, uzyskując najwyższe oceny. Po ukończeniu studiów został zaangażowany jako pierwszy klarnecista w Orkiestrze Symfonicznej Albańskiego Radia i Telewizji i stanowisko to piastuje do dziś.
Koncertował jako solista w Albanii i za granicą pod batutą wybitnych dyrygentów, jak m.in.: Eduard Nikołajew (Rosja), Salomon (Izrael), Clemente, Bertoldi, Quadrini (Włochy), Arapi (Albania).
Występował w wielu krajach Europy, w tym we Włoszech, Francji, Grecji i Macedonii. Od 2001 roku jest profesorem klasy klarnetowej na macierzystym uniwersytecie.


OLEG ARAPI
Dyrektor artystyczny i dyrygent Narodowej Orkiestry Albańskiego Radia i Telewizji. Pochodzi z mieszanej rodziny albańsko-rosyjskiej. W wieku 9 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, potem także na gitarze i klarnecie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Tiranie w klasie dyrygentury profesora Dirizhim Eno Koco. Rok później uzyskał III nagrodę na Krajowym Konkursie Dyrygenckim, a w 1996 – Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Netanya w Izraelu. Umiejętności dyrygenckie doskonalił w Moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego (2004-2006) w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Leonida. V. Nikołajeva.
Działalność zawodową rozpoczął w 1988 od funkcji pierwszego dyrygenta Filharmonii we Wlorze. Dwa lata później objął tam kierownictwo artystyczne (był także dyrektorem naczelnym). W 1992 został mianowany dyrektorem Pałacu Kultury Laberia we Wlorze, a od 1994 pracował z zespołem estradowym. W 1997 roku przeniósł się do Tirany, by poprowadzić chór w Narodowym Teatrze Opery i Baletu. Współpracował również z orkiestrą Albańskiego Radia i Telewizji jako dyrygent i dyrektor artystyczny.
W dotychczasowej karierze kierował wieloma europejskimi orkiestrami, jak: La Scala, Scala Filarmonica, Orchestra Mozart w Bolonii, Haydn Bolzano, Orchestra di Parma teatru Regio. Koncertował w Albanii, Bośni, Chinach, we Włoszech, Hiszpanii, Rosji, na Ukrainie, Ekwadorze i Polsce.




strona główna

Październik 2017