26. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI
5 – 20 kwietnia 2018

5 kwietnia, czwartek, godz. 17.00, Sala Karola Anbilda

Spotkanie promocyjne z kompozytorem i wykonawcami Oratorium Święta przy Tobie chwila

Wstęp wolny




************

 

6 kwietnia, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

KONCERT ORATORYJNY
PROLOG


MAREK MIZERA fortepian
OLGA SZOMAŃSKA, MARZENA TRZEBIŃSKA, MARCIN JAJKIEWICZ śpiew
ANDRZEJ GUMIELA saksofon
PIOTR ZAWADZKI recytacja
CHÓR KAMERALNY FERMATA
CHÓR INSTYTUTU EDUKACJI MUZYCZNEJ
UNIWERSYTETU JANA KOCHANOWSKIEGO
EWA ROBAK przygotowanie chórów
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
JACEK ROGALA dyrygent
KRZYSZTOF SZTEKMILER realizacja dźwięku

PAWEŁ ŁUKOWIEC Anamorphosis na fortepian i smyczki (prawykonanie),
Oratorium Święta przy Tobie chwila

MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Programu „Muzyka”

Uniwersytet Jana Kochanowskiego

100 lat Niepodległości

kup bilet on-line


Oratorium Święta przy Tobie chwila oparte jest na poemacie lirycznym zmarłego niedawno kieleckiego poety, Henryka Jachimowskiego. Składa się z 12 pieśni – wyznań duchowych zanoszonych Matce Bożej przed Ostrą Bramę. Dzieło powstało z okazji nadania tytułu bazyliki mniejszej Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej i tam zostało prawykonane 25.10.2014. W Kielcach zabrzmi po raz pierwszy. Poprzedzająca je forma koncertująca na fortepian i smyczki pt. „Anamorphosis” to najnowsza kompozycja Łukowca napisana dla Marka Mizery, która podczas koncertu inauguracyjnego zostanie prawykonana. Utwór wprowadzi słuchaczy w świat fantazji i tajemniczości.


OLGA SZOMAŃSKA
Aktorka, wokalistka, laureatka Superjedynki Festiwalu w Opolu, Grand Prix Festiwalu Jedynki Sopot oraz Festiwalu Top Trendy za piosenkę Niech mówią, że to nie jest miłość (z oratorium Tu es Petrus Piotra Rubika). Absolwentka Państwowego Liceum Muzycznego we Wrocławiu. W 2006 zdała eksternistyczny egzamin aktorski w Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie. Ma na swoim koncie liczne role w spektaklach dramatycznych i musicalach, m.in.: w Miss Saigon, Grease (Teatr Roma), Kwiaty we włosach, Missa Gospel’s oraz spektaklach Teatru Rampa, z którym związana jest od 2003 (Sztukmistrz z Lublina, Złota kaczka, Pinokio, Pińska szlachta). Jest wokalistką w zespole hip-hopowym Full Power Spirit. Współpraca artystki z Piotrem Rubikiem oraz Zbigniewem Książkiem zaowocowała nagraniem płyt z oratorium: Tu Es Petrus i Siedem Pieśni Marii, które zdobyły kolejno status Podwójnej Diamentowej oraz Podwójnej Platynowej Płyty. Zagrała także Królową Piratów w widowisku familijnym Scooby Doo i Widmo piratów, Martę w musicalu Nie ma Solidarności bez miłości oraz Michelle w musicalu The Bricklin – samochodowa fantazja. W 2011 wydała pierwszą solową płytę Nówka. W 2013 wystąpiła (obok braci Cugowskich oraz Gienka Loski) w trasie koncertowej Salute to Queen, poświęconej legendarnej grupie Queen. Obecnie występuje w widowisku muzycznym Krzyżacy rock-opera w roli Danuśki Jurandówny oraz niezmiennie w Teatrze Rampa. W kwietniu 2014 dołączyła do obsady serialu M jak Miłość w roli Marzenki.

MARZENA TRZEBIŃSKA
Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Krystyny Rorbach. Naukę śpiewu solowego rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie Marty Złotnickiej. Swoje umiejętności doskonaliła, biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Udo Reinemanna, Stefano Patarino i Teresę Żylis-Garę. Repertuar artystki obejmuje utwory od baroku do współczesności. Jest solistką zespołu Chmielnikers wykonującego muzykę klezmerską.

MARCIN JAJKIEWICZ
Wokalista jazzowy, musicalowy, rozrywkowy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatem prestiżowych nagród. Jako wokalista zespołu Button Hackers za piosenkę Między nami otrzymał I nagrodę na Festiwalu Jedynki w Sopocie oraz II w Konkursie Międzynarodowym. Brał udział w wielu koncertach, takich jak: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Święta, Święta 4, I Ty Możesz Zostać Świętym Mikołajem, Dzień Kotana, Solidarni z Białorusią, Sportowiec roku 2011. Znany z gościnnych występów w programie telewizyjnym pt. Jaka to melodia? Wielokrotnie śpiewał na jednej scenie, m.in. z Edytą Górniak, Ryszardem Rynkowskim, Marylą Rodowicz, Justyną Steczkowską, Mieczysławem Szcześniakiem, Ewą Bem, Marią Sadowską i Krzysztofem Krawczykiem. Zaproszony do współpracy przez Grażynę Brodzińską, koncertuje w teatrach i filharmoniach na terenie całego kraju. Jest także wokalistą w zespole Marcina Wyrostka Tango Corazon Quintet. Można zobaczyć go na scenie Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku w polskiej premierze musicalu The Sound of music w reżyserii Zbigniewa Kołakowskiego, gdzie gra rolę kapitana marynarki wojennej – Georga von Trappa. Występował z wieloma dyrygentami oraz orkiestrami. Bierze udział w muzycznych widowiskach i projektach, m.in.: Marcin Jajkiewicz – Szlakami Franka Sinatry, Marcin Wyrostek symfonicznie, Odrobinę szczęścia w miłości, Od Straussa do Sinatry, Button Hackers symfonicznie.

ANDRZEJ GUMIELA
Saksofonista, pedagog, aranżer. Wykładowca saksofonu w Instytucie Edukacji Muzycznej UJK w Kielcach. Od 1992 współpracuje z Filharmonią Świętokrzyską, wykonując partie solowe saksofonu w obsadzie orkiestry symfonicznej.
Autor licznych opracowań i aranżacji piosenek dla dzieci, wydanych na CD przez Wydawnictwo Jedność do podręczników szkoły podstawowej. Muzyk sesyjny i stały współpracownik kieleckiego studia nagraniowego United Records. Bierze udział jako instrumentalista w wydarzeniach artystycznych miasta i regionu, m.in.: w widowisku muzycznym Cuda wianki w reżyserii Leszka Kumańskiego (1997) czy w spektaklu Zakochany Paryż w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego (2009).

MAREK MIZERA
Urodził się w Bielsku-Białej, tam też ukończył Liceum Muzyczne w klasie fortepianu Marii Kubicy-Skarbowskiej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Kazimierza Gierżoda. Po ukończeniu studiów rozpoczął działalność pedagogiczną i koncertową zarówno w kraju jak i za granicą. Występował m.in: w Czechach, Słowacji, Bułgarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, Włoszech, Austrii, Rosji, na Ukrainie, w Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Chinach, Kanadzie, Angoli, Kubie. Współpracował z wybitnymi pedagogami w kraju i za granicą: Józefem Stomplem, Jerzym Godziszewskim, Lazarem Bermanem, Peterem Feuchtwangerem. Ma w swoim dorobku szereg płyt nagranych dla firmy Dux. Jako pedagog związany jest z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie pracuje na stanowisku profesora.

PIOTR ZAWADZKI
Dziennikarz, prezenter i lektor radiowy. Absolwent Świętokrzyskiego Instytutu Teologicznego – filia KUL-u. Polonista i współpracownik PWST w Krakowie. Przez kilka lat współpracował z Radiem Zet i Pierwszym Programem Polskiego Radia. Od 2004 roku członek Chóru Kameralnego Fermata, z którym prowadzi ożywioną działalność koncertową. Aktorstwo, teatr i język ojczysty są jego pasją.

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej

strona główna

Kwiecień 2018