5 czerwca, wtorek, g. 18.00, sala koncertowa

GRZEGORZ SZOSTAK bas
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII ¦WIÊTOKRZYSKIEJ
WOJCIECH RODEK dyrygent

W programie muzyka operowa, operetkowa i musicalowa

Zaproszenia bêd± wydawane w dniu koncertu
od g. 16.00 (liczba zaproszeñ ograniczona)

20 lat Województwa ¦wiêtokrzyskiego

Koncert pe³en upojnych arii z oper, operetek i musicali (m.in. Po³udniowy Pacyfik, My Fair Lady, Skrzypek na dachu czy Upiór w operze w wykonaniu znakomitych artystów. A wszystko to z okazji ¶wiêta województwa ¶wiêtokrzyskiego, obchodzonego 5 czerwca.

Mija 20 lat od batalii o utrzymanie województwa z siedzib± w Kielcach. W 1998 roku, w toku prac nad now± ustaw± o podziale terytorialnym pañstwa wa¿y³y siê losy naszego regionu. Przygotowany projekt przewidywa³ bowiem podzia³ kraju na 12 du¿ych regionów, bez Kielecczyzny. Tysi±ce mieszkañców manifestuj±cych w stolicy i sk³adaj±cych podpisy w obronie regionu, aktywno¶æ gmin deklaruj±cych przynale¿no¶æ do województwa, ogromny wysi³ek liderów skupiaj±cych ¶rodowiska samorz±dowe, gospodarcze i intelektualne oraz zaanga¿owanie mediów regionalnych przynios³y pozytywny skutek. W wyniku powszechnej mobilizacji mieszkañców 24 lipca 1998 r. przyjêto ustawê z now± map± województw, na której znalaz³o siê ¦wiêtokrzyskie. Chc±c upamiêtniæ olbrzymi wysi³ek spo³eczny z tamtego okresu, Sejmik Województwa ¦wiêtokrzyskiego og³osi³ rok 2018 „Rokiem Jubileuszu 20-lecia Województwa ¦wiêtokrzyskiego”, a dzieñ 5 czerwca ustanowi³ „¦wiêtem Województwa ¦wiêtokrzyskiego”. Z tej okazji w naszym regionie odbywa siê wiele imprez, spotkañ, wystaw nie tylko przypominaj±cych wydarzenia sprzed 20 lat, ale i pokazuj±cych przemiany, jakie dokona³y siê w naszym regionie przez dwie dekady.

Ma³gorzata Niewczas-Sochacka, g³ówny specjalista – koordynator, Urz±d Marsza³kowski Województwa ¦wiêtokrzyskiego

RENATA DROZD
Ukoñczy³a z wyró¿nieniem Wydzia³ Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Gra¿yny i Kiejstuta Bacewiczów w £odzi Zdoby³a wiele nagród i wyró¿nieñ w konkursach wokalnych, m.in.: II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie M³odych Sopranów im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju w 2002 (I miejsca nie przyznano), wyró¿nienie i nagrodê specjaln± za Pie¶ñ zapomnian± na Miêdzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pie¶ni Artystycznej w Warszawie w 1995, w 1999 zosta³a pó³finalistk± Konkursu Wokalnego Belvedere w Wiedniu. Debiutowa³a w 2001 w Operze Ba³tyckiej w Gdañsku parti± Micaëli w operze Carmen G. Bizeta. Wspó³pracowa³a z Oper± na Zamku w Szczecinie, gdzie wystêpowa³a w roli tytu³owej w operetce Ksiê¿niczka czardasza E. Kálmána. W latach 2005-2012 by³a solistk± Teatru Muzycznego w Lublinie. Jest laureatk± Nagrody Województwa Lubelskiego za osobisty wk³ad w rozwój i upowszechnianie kultury polskiej oraz nagrody Miasta Kielce za promocjê regionu ¶wiêtokrzyskiego. W 2017 otrzyma³a od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej odznakê honorow± „Zas³u¿ony dla Kultury Polskiej”. Obecnie prowadzi klasê ¶piewu w Zespole Pañstwowych Szkó³ Muzycznych w Kielcach (od 2012).

MAGDALENA IDZIK
Jest absolwentk± Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie ¶piewu solowego prof. Ma³gorzaty Marczewskiej. Studia kontynuowa³a w Mediolanie i Londynie. Otrzyma³a stypendium Promocja Talentu przyznawane przez Fundacjê Ewy Czeszejko-Sochackiej. W 2001 ukoñczy³a we W³oszech Akademiê Rossiniowsk± pod kierunkiem znakomitego dyrygenta Alberta Zeddy. Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zadebiutowa³a w spektaklu ¦piewnik domowy S. Moniuszki w re¿yserii Marii Fo³tyn. Od 2015 pracuje jako adiunkt doktor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

JAKUB OCZKOWSKI
Absolwent Wydzia³u Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Stypendysta Prezydenta Miasta Sto³ecznego Warszawy, Marsza³ka Województwa ¦wiêtokrzyskiego, Fundacji Zofii i W³adys³awa Pokusów oraz Towarzystwa Mi³o¶ników Ziemi Buskiej. Otrzyma³ nagrodê od Starosty Powiatu Buskiego za reprezentowanie swojego miasta w kraju i za granic±. Jest laureatem Z³otego S³owika na Festiwalu Belcanto w Na³êczowie, Królewskiego Festiwalu Muzycznego w Wilanowie, Nagrody Marsza³ka Województwa ¦wiêtokrzyskiego – Cz³owiek Kultury. Wspó³pracuje z Teatrem Wielkim – Oper± Narodow± w Warszawie i Krakowsk± Filharmoni± Futura. Podczas Jubileuszowego 50. Festiwalu im. Jana Kiepury wcieli³ siê w rolê legendarnego ¶piewaka.

GRZEGORZ SZOSTAK
Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina. Debiutowa³ na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie rol± Szóstaka we Flisie S. Moniuszki. By³ solist± Reprezentacyjnego Zespo³u Artystycznego Wojska Polskiego i Teatru Muzycznego w Lublinie. Od 2008 – solista Teatru Wielkiego w £odzi. Wspó³pracuje z Teatrem Wielkim – Oper± Narodow± w Warszawie, Oper± i Filharmoni± Podlask±, Oper± ¦l±sk± oraz Krakowsk±. Wystêpuje z koncertami i przedstawieniami na terenie ca³ej Europy.

WOJCIECH RODEK
Studiowa³ dyrygenturê w klasie prof. Marka Pijarowskiego w Akademii Muzycznej we Wroc³awiu. Ukoñczy³ Filologiê S³owiañsk± na Uniwersytecie Wroc³awskim. Studiowa³ w Instytucie Jêzyka Rosyjskiego w Moskwie. W 2005 roku wygra³ konkurs na stanowisko asystenta Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej. Prowadzi klasê dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wroc³awiu. Posiada tytu³ doktora sztuki. Laureat II nagrody na III Przegl±dzie Dyrygentów im. Witolda Lutos³awskiego w Bia³ymstoku (2002). W 2011 roku zosta³ wyró¿niony Teatraln± Nagrod± Muzyczn± im. Jana Kiepury w kategorii: Najlepszy Dyrygent. W 2015 roku odznaczony medalem „Zas³u¿ony Kulturze-Gloria Artis”. By³ kierownikiem muzycznym Gliwickiego Teatru Muzycznego, dyrektorem artystycznym Filharmonii Dolno¶l±skiej i Teatru Wielkiego w £odzi.

strona g³ówna

Czerwiec 2018