NAVIGATORGONG to projekt muzyczny Roberta Usewicza, efekt wieloletnich poszukiwań. Pomysł powstał pod wpływem fascynacji World Music – nurtu muzycznego obejmującego folk (muzyka europejska) oraz muzykę etniczną (w tym wypadku szamańskie, transowe rytmy, muzyka medytacyjna i uzdrawiające dźwięki). Połączenie pierwotnych brzmień starożytnych instrumentów z nowoczesnymi technikami nagrań i eksperymentatorskim podejściem tworzy oryginalne i niepowtarzalne efekty dźwiękowe. Można tu doświadczyć brzmienia gongów, mis tybetańskich, tampury, bębnów, własnoręcznie wykonanych fletów, didgeridoo i innych egzotycznych instrumentów z całego świata. Koncert – performance Navigatorgong to przede wszystkim medytacja i uzdrawiająca kąpiel w dźwiękach gongu – duchowe przeżycie o wysokich walorach artystycznych, powrót do korzeni, wyprawa do źródła, do światła. Gong – symbol pokoju, jest instrumentem, który towarzyszy ludziom już od ponad 5000 lat. Medytacja przy dźwiękach gongu – przekonuje artysta – to jeden z najprostszych i najprzyjemniejszych sposobów na powrót do równowagi i harmonii wewnętrznej. To uzdrawiająca podróż w głąb siebie.



ROBERT USEWICZ
Od najmłodszych lat eksperymentował z różnymi dźwiękami i gatunkami muzyki. Z wykształcenia jest muzykiem klasycznym posiadającym wieloletnie doświadczenie w muzyce elektronicznej, pop i rock, jako kompozytor, producent i inżynier dźwięku. Na swoim koncie ma również wiele godzin muzyki do filmów, programów telewizyjnych i sztuk teatralnych. Przez ostatnie lata skupił swoją uwagę na Świętych Dźwiękach i starożytnych instrumentach, po tym jak został wprowadzony do świata gongu przez swojego przyjaciela szamana. Występował na festiwalach, głównie jako muzyk solowy: Okno na Świat, Metropolia jest Okej, Wisłostrada, Etnofestiwal, Przystanek Woodstock, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA i wielu innych. Swoimi koncertami na gongach otwierał między innymi XXXV Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni oraz galę Złote Berło w Teatrze Narodowym w Warszawie. Oprócz koncertów prowadzi sesje medytacyjno-terapeutyczne dla różnych grup.

JOANNA JORDAN (ASHER)
Artystka wszechstronna – malarka, poetka, projektantka wnętrz według zasad harmonii, wizjonerka nowych budowli i przestrzeni życiowych. Od kilku lat zgłębia starożytne instrumenty: misy tybetańskie (śpiewające), gongi i bębny – oraz ich zastosowanie w muzyce i terapii. Asher to jej pseudonim artystyczny.